Tesla Küçülmeye Gidiyor: Elon Musk’ın Binlerce Çalışanına Kötü Haberi Verdiği E-Posta

Rorschach

Rorschach

"Gözcüleri kim gözleyecek?"

Tesla’nın kurucusu Elon Musk, birçok kişiyi işten çıkaracağını, sadece en iyi mühendisleriyle yola devam edeceğini açıkladı. Yüzde 7’lik küçülmeye giden Tesla, bu stratejik kararla 2019’u çok daha verimli geçirmeye hazırlanıyor.

Bu karardaki temel amacın işletme maliyetini düşürmek ve Model 3’ün üretimine odaklanmak olduğu söyleniyor. Tüm çalışanlarına yolladığı e-posta, durumu özetler nitelikte.

Elon Musk’ın aldığı kararlar sadece bununla sınırlı değil, satış odaklı ve kullanıcılara ücretsiz hediyeler dağıttığı referans sisteminin de sonlandırılacağını duyurdu:

Durumun ciddiyetini de Elon Musk’ın şu sözlerinden anlayabiliriz:

“Tam zamanlı çalışan personel sayısını %7 azaltmak zorunda kaldığımız için üzgünüz. Ekipte sadece en önemli mühendisleri tutmaktan başka çaremiz yok. Model 3’ün üretim oranı arttırılırken ve mühendislik iyileştirmeleri yapılırken Tesla’nın bu hamleleri yapması gerekiyor. Model 3’ün standart halini 35.000 dolardan üretebilmek ve standart menzili (354 kilometre) elde etmek için bu ekonomik iyileştirmeler yapılmalı. Başka yol yok.”


Musk’ın Yolladığı E-Postanın Tam Metni

18 Ocak, 2019

Bu sabah, tüm Tesla çalışanlarına aşağıdaki e-posta gönderildi:

Hepimizin tecrübe ettiği gibi, geçen yıl Tesla tarihinin en zorlu yılıydı. Bununla birlikte tüm çabalarımızın bir sonucu olarak 2018 yılı, Tesla tarihindeki en başarılı yıl oldu. 2018 yılının son çeyreğinde, neredeyse 2017 yılındaki ürettiğimiz toplam araç kadar araç ürettik. Ayrıca ürettiğimiz Model 3, ABD’de 2018’in en çok satan lüks araç oldu. Gerçekleştirdiğimiz bu olağanüstü başarı, çok az kişinin düşündüğü bir şeydi.

Dünyadaki bütün yaşamlar için sürdürülebilir ulaşım ve enerjinin gelişimini hızlandırma amacımıza baktığımızda, arabalarımızı, bataryalarımızı ve güneş ürünlerimizi fosil yakıtlarla maliyet açısından rekabetçi hale getirmek için oldukça zorlu bir süreçle karşı karşıyayız. Bu konuda büyük ilerleme kaydetmiş olsak da ürünlerimiz birçok insan için hala çok pahalı. Tesla, 10 yıldır otomobil üretiyor ve ekonomik ve sürdürülebilir yönden ürün üretebilmek ve hayatta kalabilmek için diğer rakiplerimizden çok daha fazla çalışmamız gerekiyor.

Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde %4 kazanç elde ettik. Bu oran, çoğu standarda göre çok az olsa da Tesla’yı kurduğumuzdan bu yana en anlamlı kazançtı. Dördüncü çeyrekte ise bu rakamdan daha az bir kazanç elde ettik. Bu rakamlar araçların yüksek fiyatlı satılmasından kaynaklanıyor.

Mayıs ayından itibaren daha fazla müşteriye ulaşmamız gerekeceğinden, pazarlarda orta seviye Model 3 araçlarını sunmamız gerekecek. Ayrıca Model 3’ün daha ucuz seçenekli olan modellerini üretmemiz gerekiyor.

 Bütün bu rakamlar ve veriler için sizden özür dilerim. Ancak tüm gerçekleri ve rakamları bildiğinizden emin olmak, önümüzdeki yolun ne kadar zorlu olduğunu anlamanızı istiyorum. Her zaman önemli zorluklarla karşı karşıya kaldığımız için, bu zorluklar bizim için bir ilk olmayacak. Daha iyi iş ve yaşam dengesi sağlayabilen birçok şirket var, Uygun maliyetli ve temiz enerji ürünlerini üretebilmek, mutlaka aşırı çaba ve yaratıcılık gerektiriyor. Ancak geleceğimizin iyi olmasını sağlamak için bütün bunları başarmamız şarttır.

Yukarıda bahsettiğim açıklamaların bir sonucu olarak maalesef tam zamanlı personel sayımızı %7 düşürmekten başka bir seçeneğimiz yok. Geçen yıl %30 büyüdük, ancak bu destek verebileceğimizden çok daha fazla. Yalnızca en kritik mühendislerimizi elimizde tutacağız, Model 3 üretimini artırırken ve önümüzdeki aylarda birçok üretim mühendisliği geliştirmesi yaparken, Tesla’nın bu kesintileri yapması gerekecek. Tesla’nın standart Model 3 aracını 35 bin dolardan üretmek için gereken ekonomiyi elde etmek ve hala hayatta kalabilen bir şirket olabilmemiz için yüksek hacimli üretim kapasitelerimizi geliştirmek çok önemlidir. Bunun başka bir yolu yok.

İşten ayrılanlara, amacımıza ulaşmamız için yaptığınız her şey adına teşekkür ederim. Tesla’ya katkılarınızdan dolayı minnettarım. Siz olmasaydınız, bugün bu noktaya gelemezdik.

Geride kalan personelimiz için ileride birçok zorluk olsa da dünyadaki bütün şirketler arasındaki en heyecan verici yol haritasına sahip olduğumuza inanıyorum.

Sizinle birlikte çalışmaktan onur duyuyorum.

Her şey için teşekkürler.

 Elon

Kategoriler: Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/