Personal Machine Learning Kavramı ve Geleceği

Alperhan Bay

Alperhan Bay

Editör @CEOtudent

Günlük işlerimizi yaparken farkında olmadan sıkça yardım aldığımız yapay zekaya sahip asistanlar. Her gün daha da gelişen yapay zeka uygulamaları ve araştırmaları hakkında kısa bir eleştirimiz var. Marti Planellas tarafından yazılan bu eğlenceli yazıyı alıntıladık. Keyifli okumalar.

Son zamanlarda Machine Learning yani Makine Öğrenimi ve geleceğimiz üzerindeki etkileri hakkında çok şey söyleniyor. Şu an kullanılan uygulamalar, hem yaklaştıkları alanda, hem de bağlam üzerinde oldukça kapsamlıdır. Herkes için aynı sorunu çözmeye çalışmaktadır, örneğin yüz veya nesne tanıma, doğal dil işleme veya diğer sınıflandırma sorunları gibi. Büyük bir veri tabanı oluşturarak  herkesin kullanması için bir model oluşturmayı sağlamaktır. Görevliler ve chatbotlar, biraz daha fazla bağlam getirerek yüzey çizilmeye başlandı, ancak potansiyel olarak elde edebileceği aşırı kişiselleştirme halen çok ileri bir hedef.


Klavye durumunda

SwiftKey, Android ve iOS için bir klavye uygulamasıdır, önümüzdeki kelimeleri tahmin etmek için tahmin teknolojileri kullanır veya normalde bir kelimeyi göstermek için nasıl hızlıca kaydırdığınızı tahmin eder.

Algoritma tecrübeyle öğrenir ve onu ne kadar çok kullanırsanız o kadar doğru olur. SwiftKey’i uzun yıllardır kullanıyorum ve deneyimden oldukça akıllı hale geldi diyebilirim. Yazdıklarımdan öğrendiğimden, e-postam, posta kodum ya da güne kadar çok yazmak zorunda olduğum şeyler gibi şeyleri öğrenir, ilk bir veya iki harfi yazdığım anda bir tık uzakta olur. Uygulamanın sahip olduğu sınırlamalardan biri şu anda iOS’ta – sadece 2 dilin aynı anda kullanılmasına izin veriyor. İki dilli yetiştim (doğal olarak Katalanca ve İspanyolca konuşuyorum) ve İngiltere’de yaşıyorum, bu nedenle İngilizce de çok kullanıyorum, bu yüzden Katalanca ve İngilizce’yi klavye dillerim olarak kullanmayı seçtim.  Ama yine de bazı arkadaşlarımla İspanyolca yazıyorum ve SwiftKey bunun için herhangi bir destek sağlamıyor.  Gerçek şu ki, o kadar çok İspanyolca kelime yazmıştım ki, algoritmaya sıfırdan yeni bir dil öğretmiştim (ya da en azından en çok kullandığım kelimeleri). Bu temelde, bu algoritmayı nasıl yazdığım, çok kullandığım kelimeler ve hatta bilmediği bir dilde çok sayıda kelime öğretmek için çok zaman harcadım.  Bu muhtemelen yalnızca benim için geçerli olan verilerdir ve başkaları için değerli değildir, ancak bunlara rağmen – sinir bozucu bir şekilde – bu modele sahip değilim. Benimle alıp başka bir şeye uygulayamam, çünkü bu bilgi bir uygulamaya kilitlendi.  Farklı bir klavyeye geçmek istediğime karar verirsem, örneğin Google’ın birisini denedim – tekrar başlamak zorundaydım ve yıllarca kişiselleştirme yapmayı bırakırdım.


Asistan davası

Bu, bunun diğer alanlarda nasıl oluşabileceğini düşünmemi sağladı, örneğin hızla yükselen Yapay zekaya sahip asistanlar. Bir ya da diğer markanın asistanı – Siri, Google Asistan, Alexa, Cortana … seçiminizi yapın – bu muhtemelen yaşam için o markayla evlenmek anlamına gelecektir. Bu A.I. Asistanlar her şey için genel kalabalık mayınlı modelleri uygulamayı bırakıyor ve her kullanıcı için bir modeli özelleştirmeye başlıyor . Google bunu zaten yapmaya başladı – bu ne kadar çok kullanırsanız, onu eğitiyorsanız o kadar çok bağlı olursunuz ve Sonuç olarak, gelecekte farklı bir şeye geçiş yapamazsınız.1-k_fbvp2ss893mbg3yhwvvw

Bunu önlemenin tek yolu, bu şirketlerin modelinizin bir sistemden diğerine taşınmasına izin verecek bir dışa aktarma / alma yöntemi sağlamasıdır. Bunu yapabilmek için bu bilgiyi paylaşmak için standart bir format olması gerekiyor ve işte burada zorlanıyor. Burada herkes, mevcut standartların kısa düştüğünü düşünüyor ve daha iyi yapabileceğini düşünüyor. İdeal olarak yöneten bir varlık  bu standartları tanımlamak ve uygulamak için hakem olarak hareket eder. Bu ideal dünyada, ürettiğimiz modellerin fikri mülkiyetine sahip olabilmeliyiz – bizim için özelleştirildiği sürece – ve bankaları veya evleri değiştirirken asistanları değiştirme özgürlüğüne sahip olmalıyız.

Yapay zeka asistanlar önümüzdeki yıllarda şiddetli ve çılgınca gelişecekler.

Mevcut şirketler ve yenileri, daha fazla kullanıcı çekecek ve teknolojiyi daha da ileriye götürecek özellikler yaratmak için yarışacak. Farklı asistanlar muhtemelen farklı alanlarda uzmanlaşarak kendilerini farklılaştıracaktır. Örneğin çok sayıda toplantılarınız varsa ve takip etmek için uğraşıyorsanız, takviminizi ayarlama ve yönetme konusunda uzman bir uzman isteyebilirsiniz.  Veya belki ilgi alanınız için haber sitelerini keşfetme konusunda uzmanlığa sahip bir asistan tercih edersiniz ve en sevdiğiniz konularda size en iyi haberi sunar. Tercihleriniz zamanla değişebilir; bu nedenle çözüm, özel asistanlardan oluşan bir orduya sahip olmanız veya ihtiyaçlarınız değiştikçe birbirlerinden ayrılmaya devam etmeniz olabilir. Bunu gerçekten huzurlu bir şekilde yapmak için asistanın bizden öğrendiği her şeyi alması ve tıpkı bir insan asistanının yaptığı gibi, bir sonraki kişiye aktarması gerekir. Böylece modelimizi arttırıp besleyerek sizi gelecekteki bir asistanla birlikte, önceki modellerden daha iyi tanıyor. Bence Open AI bu hedefe ulaşmak için iyi bir başlangıç ve daha çok şirket buraya kaydoluyor.

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olmak ve bütün insanlığı hedefi olarak almak, muhtemelen onları standartlar oluşturabilen ve verilerimizden elde edebilecekleri kârın ötesinde aralarında işbirliği yapmaya zorlayan kar amacı gütmeyen şirketler haline gelebilecek bir varlık haline getirmek için mümkün olan en iyi konuma getirecektir. Ve belki de uyumlu uygulamaları hızla tanımlamanıza izin verecek bir onay belgesi sunabilir.

Şimdilik, sadece yapay zekayı kullanan yeni araçlar seçerken dikkatli olmamız yeterlidir. Bu iletişim kurulana kadar ve belki henüz çok fazla zaman ya da veri yüklemeyiz.

Kaynak

facebook-paylas2 new-twitter-paylas2

Kategoriler: Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/