İlk İzlenim: iPhone 8 Plus Alınır mı?

Ege Tütüncü

Ege Tütüncü

founder of tutunj.com | lifestyle blog egetutuncu.com | youtube:egetutuncu1

Eylül ayında tanıtımı yapılan “iPhone X”ten sonra, uzun süredir iPhone 6 kullanan biri olarak kesinlikle yeni telefonumu bulduğumu düşünmüştüm fakat son zamanlardaki araştırmalarım, YouTube’da izlediğim test videolarından sonra kendimi iPhone 8 Plus’a geçiş yaparken buldum. Öncelikle temel sebeplerinden biri kesinlikle X’in boyutunun küçük olması ve benim uzun süredir büyük ekran iPhone’a geçmek istemem. Bunda X’in cüzi miktardaki fiyatı da biraz etken oldu. Tabi seneye “iPhone X Plus”ın çıkacağına dair dedikodular her ne kadar yayılmaya başlasa da bu telefonu uzun süre kullanırım gibi duruyor (en azından seneye kadar).

Tabi bu telefona ilk baktığınızda 7 Plus’tan pek bir farkı yok, hatta bazıları isminin 7S Plus olması gerektiğini de  düşünüyor ki haksız değiller.

Kamera: Arka ve ön kamerasının Megapixel’i 7 Plus ile tamamen aynı fakat görüntü kalitesi olarak kesinlikle fark var. Hem 7 hem 8, 2 megapiksel çözünürlüğe ve f/1.8 – f/2.8 diyafram değerlerine sahip fakat Apple A11 çipindeki yeni görüntü sinyal işlemcisi ile görüntüyü çok daha kaliteli bir hale getiriyor. Bu işlemci aynı zamanda ışığın az olduğu yerlerde daha net çekim yaptırıyor ve çözünürlüğü yüksek video kaydı yapabilmeye imkan tanıyor.

Aşağıda görmüş olduğunuz bu fotoğraf iPhone 7 ile çekildi.

Ekran Resmi 2017-11-27 05.34.23

Bu fotoğraf ise 8 plus ile çekildi.

Ekran Resmi 2017-11-27 05.34.33
İlk bakışta çok fazla bir fark görünmese de 8 plus ile çekilen fotoğrafta ışığın daha az parladığını ve görüntünün daha kaliteli olduğunu biraz daha dikkatli bakarak anlayabilirsiniz.
Bir örnek daha; aşağıda görmüş olduğunuz fotoğraf iPhone 6 Plus ile çekildi.
unnamed
Aşağıda gördüğünüz  fotoğraf ise aynı açıdan iPhone 8 Plus ile çekildi. Özellikle lambanın kendisi de dahil olmak üzere, ışık yansıyan alanlara dikkatli bakarsanız, yüksek çözünürlüğün ve objeyi netlemesinin farkına çok rahat varırsınız.
unnamed-1iPhone 7 plus ile çekildi.
unnamed-1
iPhone 8 plus ile çekildi.
unnamedPortrait Lightning: Bu olayı henüz deneyeceğim keyifli bir çekim yapamadım ama aşağıdaki örnek görüntü ile biraz anlatmaya çalışayım. iPhone 8’de yeni kullanılan A11 çip sayesinde derinlik ölçülerek fotoğrafların üzerindeki oynamayı detaylarıyla yapabiliyorsunuz. Objenin veya kişinin ışığına müdahale edebiliyor ve isterseniz gibi arka planı karartabiliyorsunuz.

Şunu da söylemeden geçmemeliyim ki eğer bir 7 Plus kullanıcısı olsaydım kesinlikle 8 Plus’a geçmeye gerek duymazdım. Her zaman yeni çıkan telefon bende olsun diyorsanız orasını bilemem ama “X” i ayrı tutarsak , 7 ‘den daha eski bir model kullanıp (6S,6, SE, 5S, 4) , “X” bana gelmez efendim, ben Home tuşunun delisiyim, o tuş olmadan iPhone’un bir şeyleri eksik demektir diyorsanız kesinlikle gönül rahatlığıyla 8 Plus’a geçiş yapabilirsiniz. Tabi benim için bu ufak farklar da önemli değil diye düşünenler daha ucuz bir seçenek olduğu için iPhone 7 veya 7 Plus’ı da tercih edebilir.
Ekran Resmi 2017-11-27 06.18.04
Kasa: Eski iPhone’ların arka tarafındaki kaplamanın (metal) kişileri rahatsız ettiğine dair duyumlar olduğunu okumuştum, bu modeldeki arka tarafın cama yakın bir malzemeden olması, hem darbeler açısından hem de görüntü olarak daha şık duruyor. Apple’ın açıklamasına göre bir akıllı telefonda kullanılmış en dayanıklı cammış.
resized_38016-2017-09-12t183236z_457425111_hp1ed9c1fibcn_rtrmadp_3_apple-iphone
Batarya: iPhone 6 kullanırken şarj aletine bağlı yaşayan biri olarak bu telefonda böyle bir sıkıntı çekmediğim için çok mutluyum. Sabah full sarjla evden çıktığımda eğer gün içerisinde çok fazla ilgilenmediysem eve % 70 sarjla bile dönebiliyorum. Resmi açıklamada kullanımla bile 13 saate kadar ömrü olduğu söylenmiş. Yukarıdaki örnekteki gibi kablosuz şarj ünitelerinden birini almak istiyorum fakat henüz gerek duymadım. Apple, kendi üretmeyip yakın olduğu Belkin gibi teknoloji şirketlerine bu kablosuz şarj cihazlarını ürettirdi ve yaklaşık 300 TL’den satışa sunuyor. Başucu için mantıklı bir alternatif olabilir diye düşünüyorum.

Not: daha yeni olduğu için çok fazla detaylı çekim, incelemeyi yapamadım ama gün geçtikçe daha aktif çekimleri, incelemeyi yapıp burayı ara ara güncelleyeceğim 🙂

daha fazlası için sitem egetutuncu.com ‘a  göz atabilirsiniz
Kategoriler: Dijital, Gündem, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/