Basketbolun En İyi Hareketlerinin Ardındaki Matematik: Rajiv Maheswaran (TED)

CEO’luğunu Bilgisayar Mühendisi olan Rajiv Maheswaranın yaptığı Second Spectrum şirketi başta basketbol olmak üzere birçok spor branşına dair takımların analizini çıkaran ve bunları işleyen bir yazılım şirketi. Yaptığı simülasyon üzerinden takımlara ait veri analizi işleyen yazılımı izlerken günümüz teknolojisine dair sorgulamalarda bulunmaya itiyor.
Hem hareketli cisimlerin mekanik değişimlerini hem de hareketsel dönüşümlerini matematikle birleştirilmesi ve sonsuz kombinasyonun sıfıra yakın bir hatayla derlenmesi üzerine kurulu yazılımı anlatan TedX konuşmasını izlerken buna benzer hayatın içinde nelerin simülasyonlar aracılığıyla analiz edileceğini düşünmek yeni kapılar aralamakta. Başta basketbol olmak üzere bir çok spor branşına sahip takımların kullanmak istediği bu yazılım NBA’de giderek yaygınlaşmaktadır.
Konuşmayı izlerken hareketli nesnelerin aklınıza gelebilecek her noktada olabilecekleri ve burdaki hareket eden tüm insanların hareketlerinin yorumlanabileceğini düşünün ve daha sonra hayata dair daha komplike durumları benzer şekilde simüle edilebileceğini. Hem ürkütücü hem düşündürücü olan konuşma günümüz teknolojisinin gelişme hızı hakkında bilgiler vermekte.
(Altyazı seçeneklerinden Türkçe’yi seçebilirsiniz. İyi seyirler!)
Kategoriler: Gelişim, Teknoloji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/