Sürekli Şikayet Etmenize Son Verecek 4 Davranış Biçimi

Arzu Dokuzoğlu

Arzu Dokuzoğlu

İTÜ-Kimya Müh.

Sürekli şikayet ediyoruz. Yoğun programlar, kötü hava koşulları, trafik vs. Şikayet ettikçe stresimizi arttırıyor ve etrafımızdaki pozitiflikleri göremiyoruz. Negatiflere odaklanıp bunu şikayet ile birleştirince, ruh halimiz ve bakış açımız da gittikçe negatifleşiyor. Ne kadar çok şikayet ediyorsak, o kadar çok sorun algılıyoruz. Olumlu bir zihniyete sahip olmanın sağlıklı olduğunu bilsek de şikayet etmeyi nasıl durduracağımızı bilmemek bizi yıpratıyor.
Peki şikayet etme alışkanlığımızı nasıl bırakacağız?

Beklentilerinizi yönetin.

Şikayet etme sebeplerimizden en büyüğü, beklentilerimizin karşılanmamasıdır. Rahatsız ve hayal kırıklığına uğramış hissettiğimizde bunu şikayet yoluyla ifade ediyoruz.
Şikayet etmeyi nasıl durduracağımızı öğrenmek için yaşadığımız bir olayda hayal kırıklığına uğramaktan kaçınmak için beklentimizi yeniden ifade etmemiz gerekir. Bir örnekle açıklayalım:
Bir toplantınız var. Zamanında toplantı yerine ulaştınız ve resepsiyonda bekliyorsunuz. Yarım saat geçti, hala bekliyorsunuz. Sinir bozucu ve değersiz hissetmeye başladınız. Neden zamanında oraya gelmek için çabalamanıza rağmen halen bekletiliyorsunuz?
Sinirlendiniz ve şikayet etmek için ayağa kalkıyorsunuz. Bu sinir, toplantının olumsuz bir tonla başlamasına neden olur ve olumlu bir yol izlemenizi zorlaştırır. Ve günün geri kalanında bu kötü ruh hali peşinizi bırakmaz.
Tekrar düşünelim:
Bir dakika durup düşünün. Beklemenizin iyi bir nedeni olabilir mi? Belki ele alınması gereken acil bir durum oluştu ve bu ne yazık ki randevunuzu etkiledi.
Beklememiz gereken durumlar çok fazladır. Bu bir toplantı öncesinde, randevu öncesinde veya alışveriş sırasında bir kuyrukta olabilir.
Durumun sizi sinirlendirmesine ve günün geri kalanında bakış açınıza zarar vermesine izin vermek yerine, neden rahatsızlıklara alışmaya çalışmıyorsunuz?
Karşınıza çıkan böyle durumlar için harcanan zamanı en iyi şekilde değerlendirmek için çantanızda sürekli kitap bulundurun. Veya yanıtlamanız gereken e-postaları halledin. Aramanız gereken ama zaman ayıramadığınız sevdiklerinizi arayın. Böyle zamanları yapılması gereken ama vakit ayıramadığınız şeyleri yapmak için kullanın. Yapılacaklar listenize bir tik eklemenin ne kadar tatmin edici olduğunu bilirsiniz!
Kontrolümüz dışındaki koşullara hazırlanmak için biraz öngörü sahibi olmak bize rahatlık sağlar. İşe/okula gidip gelmeniz zaman alıyorsa, yolculuğunuzu keyifli hale getirmek için birkaç harika podcast indirebilirsiniz. Trafik hakkında şikayet etmek yerine eve yolculuğu zevkli hale getirebilirsiniz.
Her saniye önemlidir, onları akıllıca kullanmak ise bizim elimizde!


Şükretmek için zaman ayırın.

Yoğun bir gün içerisinde, minnettarlığımızı ifade edebileceğimiz birçok şey vardır. Yoğun programlar ve üzerimizdeki baskı, onları kabul etmek için asla durmayacağımız anlamına gelir.
Eğer sürekli şikayet alışkanlığınız varsa, durup düşünmek için zaman ayırmak şükretmek için güçlü bir araçtır.
Her gün minnettar olduğunuz bir şeyi yazın. Sevilen birinden gelen bir mesaj, güneşli bir gün veya güzel bir öğle yemeği.
Gününüzün olumlu yönlerine odaklanmaya başladığınızda, normalde şikayet etmenize neden olacak şeyleri düşünmeye zamanınız kalmaz.
Minnettar olacak çok şey var; durup çiçekleri koklamayacak kadar kötü bir gün asla olmaz!


Sosyal bir araç olarak karşılıklı memnuniyetsizliklerden kaçının.

Sosyal etkileşimlerde hepimiz ortak bir zemin bulmaya çalışırız. Bu, bir sohbeti başlatmak, buzları kırmak ve birileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için mükemmel bir yoldur.
Ortak bir nokta bulmanın en kolay yolu, iki tarafın da sevmediği bir şey bulmaktır. Hava durumu veya bugün trafiğin ne kadar kötü olduğu hakkında şikayette bulunmakla başlayan kaç görüşme yaptınız? Oldukça fazla olduğuna eminim.
Şikayeti durdurmanın harika bir yolu ise negatiflerin her zaman düşük öncelikte olduğu ilişkiler kurmaktır. Yeni insanlarla tanışmak için bir yere gidiyorsanız, aklınızda birkaç tane sohbet açıcı konu bulundurun ve hiçbirinin şikayet olmadığından emin olun! Mesela:
Yeni insanlarla tanışmaktan gerçekten zevk alıyorum, ya sen?
Bugün sizi buraya getiren şeyler hakkında konuşalım mı?
Bu etkinlikler her zaman çok keyifli geçer, daha önce burada bulundunuz mu?
Ailemle hafta sonu planladım ve dört gözle bekliyorum, senin hafta sonu planların neler?


Yapıcı bir şekilde şikayet edin.

Kendinizi ifade etmek uğruna şikayet etmek rahatlatıcı olabilir. Bununla birlikte, eldeki soruna çözüm üretmek daha olumlu ve yapıcı olabilir.
Hayal kırıklığına uğramış hissediyorsanız ve gerçekten hava almanız gerekiyorsa, böyle bir şikayetin tekrarlanmasını önlemek için hangi önlemleri alabileceğinizi düşünmek, hem durumu kontrol altına almak hem de olumlu bir çözüm bulmak için yararlı bir yoldur.
Yapabileceğiniz bazı düşünce süreci ayarlamaları:
Şikayet: Oraya zamanında gidemediğim için o kadar rahatsız oldum ki!
Yapıcı şikayet: Geç kalarak kendimi hayal kırıklığına uğrattım. Bir dahaki sefere trafiği düşünerek 15 dakika daha erken çıkacağım. Böyle durumlarda günüm kötü geçiyor çünkü.

Şikayet: Buraya tekrar gelmeyeceğim, hizmet çok yavaş!
Yapıcı şikayet: Hizmet beni hayal kırıklığına uğrattı, yetkili biriyle görüşeceğim. Bugün hizmetin normal standartta olmamasının sebebini soracağım.
Şikayet: Bu kuyruk çok uzun, çok zaman kaybettim.
Yapıcı şikayet: Bu mağazaya bir daha gelmem gerektiğinde, uzun kuyruklardan kaçınmak için günün daha sessiz bir zamanında geleceğim.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/