Psikolojik Sorular ile Karşınızdakini Tanımak Mümkün Mü?

Zeynep İrem Çobanoğlu

Zeynep İrem Çobanoğlu

Yeditepe Üniversitesi Psikoloji

 
Psikolojik sorular ile karşınızdakini daha iyi tanımak mümkün müdür? İçinde bulunduğumuz dijital ve hızlı çağda insanlarla ilişkilerinizin yüzeysel ve sınırlı olduğunu fark etmek sizi üzebilir. Buna karşın kısa sohbetlerinizde bile karşınızdaki kişiyi neredeyse bir terapist gibi tanımanızı ve onu doğru değerlendirmenizi sağlayacak basit sorularla sosyal hayatınızı canlandırabilir ve insanlarla ilişkilerinizi güçlendirebilirsiniz. Karşınızdakini derinlemesine tanımanızı sağlayacak psikolojik sorular listemize gelin birlikte bakalım.
Ancak başlamadan uyarmak isteriz; bu içerik psikolojik sorular ve cevapları içeriği değildir. Çünkü bu soruların cevapları kişiye özeldir.

Psikolojik Sorular

1) İçinde öleceğiniz tarihin yazılı olduğu bir zarf alsaydınız açar mıydınız?

psikolojik sorular
Düşündüren psikolojik sorular arasında olan bu çok temel soru ile karşınızdaki insanın kadere, inançlara ve hayata bakış açısını kolayca değerlendirebilirsiniz. Ölüm bütün insanların ortak varoluşsal açmazı olduğu için bu soruyu yönelttiğiniz kişinin soruya vereceği tepki bile onu tanımanıza yardımcı olacaktır.

2) Kendinizle arkadaş olur muydunuz?

psikolojik sorular

Birini tanımak için psikolojik sorular sorabilirsiniz. Bu soruya vereceği cevap karşınızdaki kişinin kendine olan güveni, öz sevgi ve saygısı, kendiyle ilgili değerlendirmeleri ve sahip olduğu kişilikten memnuniyet duyup duymadığı ile ilgili ipuçları elde edebilirsiniz.

3) Eğer insanların sahip olduğu bir özelliği (sosyal statü, para, mutluluk gibi) ölçen bir cihaz olsaydı bu cihazın neyi ölçmesini istersiniz?

psikolojik sorular

 
Bu soruyla karşınızdaki kişinin hayattaki önceliklerini ve kıymet verdiği özelliklerini öğrenebilirsiniz.

4) Diğer insanlardan farklı olarak neler yapıyorsunuz?

psikolojik sorular

 
Enteresan psikolojik sorular arasında olan bu soru ise kişinin günlük hayatını hangi sınırlarda yaşadığını, çılgınlık seviyesinin ne olduğunu, hobilerinizin ve zevklerinizin onunla uyuşup uyuşmadığını gösterecektir.

5) Eşinizi aldatsanız, ama o bunu asla öğrenmeyecek olsa yine de bunu ona söyler miydiniz?

psikolojik sorular
Bu sorunun cevabına göre karşınızdaki kişinin ahlaki standartlarını, iyilik/kötülük ve doğru/yanlış değerlendirmelerini açıkça görebilirsiniz.

6) Günlerinizin birbirini tekrar ettiği düşüncesine kapılıyor musunuz?

tekrar
Psikolog soruları gibi görünen bu soru bazen kişinin ne kadar monoton veya sıradan bir hayat yaşadığını ortaya çıkarırken bazen de hayatı ne kadar anlamlı yaşadığını gösterebilir.

7) Kadınlar ve erkekler farklı gezegenlerde yaşasaydı bu gezegenlerin ne gibi özellikleri olurdu?

farklı gezegen
Bu soru zor psikolojik sorular arasındadır. Kadın erkek ilişkilerine ve cinsiyet rollerine karşı bakış açısını öğrenmek için bir insana soracağınız en mantıklı sorulardan biridir.

8) Çocuğunuzu doyurmak için hırsızlık yapmak sizi bir suçlu mu yoksa ahlaklı bir insan mı yapar?

doyurmak
Psikoloji ile ilgili sorular arasında olan bu soru da kişinin ahlaki sorumluluklarına karşı bakış açısını ve erdemlerini açığa çıkaracaktır.

9) Para derdiniz olmasaydı hangi mesleği yapmak isterdiniz?

Psikologların sorduğu sorular gibi görünün bu soru karşınızdaki kişinin içinde kalan isteklerini, en derin hayat arzularını ve gerçeğe dönüşemeyen hayallerini göstererek onu tanımanızda çok önemli bir adımı sağlar.
 

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/