Sosyal Medyada Size Yeni Beceriler Kazandıracak 10 İpucu

Hadi, kabul edelim, sosyal medya günden güne daha karmaşık oluyor. 2014 yılı sosyal medya planınızla başarılı olmaya çalışmaktan ve neden işe yaramadığını düşünmektense güncel kalın ve bu sosyal medya ipuçlarını uygulayın.

Gerçek hayattan örnekler ve pratik uygulamalar kullanarak size girişiminize nasıl başlayacağınızı veya küçük işletmenizi bilgisayar-akıllı telefon ve harika bir Wi-Fi ile nasıl yoktan var edebileceğinizi anlatacağız. Pratik, taktiksel ve akıllıca. Hadi başlayalım o zaman.

(Guy Kawasaki’nin ve Peg Fitzpatrick’in “The Art of Social Media” isimli sunumundan derlenmiştir. İçerik, Peg’in ağzından kaleme alınmıştır.)

1) Facebook’ta yorumları gizleyin.

Guy diyor ki: “Facebook’ta postlarımın altına kimin yorum yaptığı beni ilgilendirmiyor. Fazla etkileşim diye bir şey yok. Ben sadece sevmediğim şeyleri gizliyorum. Böyle yaptığınızda yorum yapan ve onun arkadaşları, yorumu hala görebiliyorlar ve sildiğinizi anlamıyorlar.”


2) Yerel analizleri kullanın.

Twitter, Facebook, Instagram ve Pinterest güncellenmiş ücretsiz iş hesaplarıyla fantastik analizler sağlıyorlar. Onları kullanın.


3) Bir kere yazın – Birçok kere postlayın

Guy birden çok tweeti postlamak için Social Champ’i kullanmayı çok seviyor.

Peki Guy neden tweetlerini tekrarlıyor?

“Ben tweetlerimi tekrarlıyorum çünkü tüm takipçilerimin beni 365 gün 7/24 okuduğunu düşünmüyorum. Bunun sebebi, ESPN ve CNN’in gün içinde aynı haberleri (güncellemeden, aynı şekilde) tekrar tekrar göstermesiyle aynı. Tekrar postladığım tweetler üzerindeki etkileşimi inceledim ve hepsi neredeyse aynı oranda trafik alıyor. Eğer ben bir hikayeyi bir kere tweetlersem, neredeyse aldığım trafiğin %75’ini kaybetmiş olurdum.”


4) Çok yönlü bir cevher olun.

İnsanlar sosyal medyayı nasıl kullanmak istediklerini anlamaya çalışırken bu benim iş/kişisel hesabım diyerek genellikle fazlasıyla iş/kişisel içerikli postlar paylaşabiliyorlar. “Bunlar benim düşüncelerim, çalışanlarımın değil.” gibi ifadeler paylaşıyorlar. Ama bilin bakalım neymiş, internet böyle çalışmıyor.


5) Canlı yay-ın (Facebook’ta).

Facebook, Facebook Live’ı seviyor! Canlı yayın, şu anda haber akışındaki birçok kişiye erişebiliyor. Facebook’ta canlı yayın yapmak Facebook sayfanızın daha fazla erişim almasını ve Facebook topluluğunuzun neredeyse tamamıyla iletişim kurmanızı sağlar.

Facebook’ta canlı yayın yaptığınızda sayfanızı takip edenler etkinliğinizle ilgili oldukça değerli bir bildirim alabilirler. Sayfanız özelleştirilebilir ve tüm takipçilerinizin sizden haberdar olmayabilir ama canlı yayın yaptığınızda herkesin göreceğine ve hakkında konuşmaya başlayacağına emin olabilirsiniz.


6) Yasal olun.

Her gün blogumuza, Facebook hesabımıza veya Google Plus’a koymak için yüzlerce kaynaktan doğru fotoğrafı arıyoruz. Ama o fotoğraf internet üzerinde olduğu için onu kullanmaya hakkının var mı? Hayır. Peki, bunu yaptığınızda için başınız belaya girebilir mi? Evet. O halde internet ağının iyi bir vatandaşı olarak kalabilmeniz için neyi yapıp neyi yapamayacağınıza bir bakalım.

En büyük yanlış anlaşılmalardan biri, herhangi bir fotoğrafın internette olduğu için onun istediğin yerde kullanılabileceğinin zannedilmesidir. Bu doğru bir davranış değil, bunu yapmamalısınız.

Harika fotoğraflar için için ben size yasal olarak kullanabileceğiniz Librestock’u önerebilirim. 38 ücretsiz fotoğraf sitesini taramakta ve ücretsiz!


7) Instagram postlarınız için Lightroom’u kullanın.

Guy kesinlikle fotoğrafçılık konusunda ve Lightroom’u kullanmakta harika. Sizin de faydalanabileceğiniz bu harika kısa yolu buldu.

 Lightroom’dan direkt Instagram’a. Uğraşmak yok.


8) Hesaplarınızı düzenleyin.

Sosyal medya yönetimi zorlayıcı olabilir ve başarı için anahtar faktör organizasyondur. Eğer organize değilseniz sosyal medya için gerekli hamleleri gerçekleştirmeniz neredeyse imkansız olabilir.

Hazırsızlık, yeni yetmeler ve beceriksizler içindir. Kendinize çeki düzenverin ve bir plan yapın. Bana sonra teşekkür edebilirsiniz.

Eğer hala Trello’da bir hesap oluşturmadıysan buradan oluşturabilirsiniz. Trello’ya ihtiyacınız var! Trello sanki süper güçleri olan bir yazı tahtası (ve ücretsiz). Bu sponsorlu bir post değil, ben gerçekten Trello’yu seviyorum ve sizin de daha üretken olmanızı istiyorum.


9) Facebook Live için Wirecast’i kullanın.

Wirecast, Facebook Live prodüksiyonlarıyla sizin bilinmeyen birinden bir süper stara dönüşmenizi sağlıyor. WebCam, harici kamera, akıllı telefon veya tablet ile çekim yapabilir ve ayrıca pre-roll videolar ve grafik kaplamaları gibi birçok şey ekleyebilirsiniz.


10) Senkronize edin veya yüzün.

Bilgisayarınız ve diğer elektronik cihazlarınızı senkronize edecek servislerden faydalanın veya zamanınızı boşa harcayın.

Ben Instragram için Planoly’yi öneriyorum.

Planoly, baştan sona Instagram için bir yönetme platformu. Instagram için görsel olarak planlama ve zamanlama yapmanızı sağlıyor. Paylaşım için zamanlamadan önce fotoğraflarınızın Instagram hesabınızda gerçekte nasıl görüneceğini görmek için sürükleyin ve bırakın. Düzenleyin ve bir dergi editörü gibi düşünün. Bunu size daha önce de önermiştim ama şimdi Planoly her şeyi kolaylaştırıyor.

Hayır, Instagram postlarınızı planlayıp unutamazsınız. Instagram hala bunun olmasını istemiyor. Çünkü Planoly zamanladığınız postun yayına girme zamanı geldiğinde sizi bir bildirimle uyarıyor.


Umarım birkaç yeni fikir kazanmışsınızdır ve en azından bir sosyal medya gücü ipucu size yei bir şey yapmak için ilham vermiştir.

facebook-paylas2          new-twitter-paylas2

Kategoriler: Dijital, Gelişim, Pazarlama

Yorumlar (0) Yorum Yap

/