Zihninizi Monotonluktan Kurtarıp Düşünme Becerilerinizi Güçlendirecek 20 Basit Öneri

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

Günün belli saatlerinde hem zihnimiz için hem de vücudumuz için zamanın durduğunu hissederiz. Ya da belirli saatlerden sonra verimsiz bir çalışmaya sahip olduğumuzu düşünürüz.
Zihnimiz yorgun düştüğü için bunların yaşanması normaldir. Peki zihinsel becerilerimizi geliştirmek ve uzun süre etkili olmasını sağlamak için yapabileceğimiz birkaç şey olabilir mi?

1) Rutin Olarak Tekrar Ettiğiniz Bazı Küçük Davranışları Değiştirmeye Çalışın

Sağ elinizi kullanıyorsanız, günlük ihtiyaçlarınızı sol elinizle halletmeyi deneyin. Ya da bugün eve gelirken o hep geldiğiniz yoldan değil de diğer yoldan gelin. Öğle yemeğini hep yediğiniz restoranda değil de hiç gitmediğiniz bir restoranda yemeyin deneyin.
2) Her Gün Sizi Mutlu Eden Fotoğraflara ya da Resimlere Bakmaya Çalışın

Herkesin estetik algısı birbirinden farklıdır. Siz de bu farklılıktan beslenin. Sevdiğiniz bir kişinin fotoğrafına da bakabilirsiniz ya da güne bir manzara resmiyle başlayabilirsiniz. Hatta bunlara odanızın bir duvarında da yer vermek etkili olabilir.


3) Sevdiğiniz Müziği Bir Süre Gözünüz Kapalı Dinlemeye Çalışın

Gözleriniz kapalı olduğunda beyin ritme odaklanmaya çalışır. Hem odak noktanızı değiştirecek hem de farkında olmadan beyninizin birkaç fonksiyonunu çalıştırmış olacaksınız.
4) Açık Havada Zaman Geçirin

Beyin açık havadayken soluduğumuz oksijen ile daha açık çalışır. Artı olarak evden ya da ofisten çıkıp gözünüzün görüş menzilini artırdığınızda beyninizin düşünce sınırları da genişleyecektir. Buna bir de yürüyüşü eklediğinidez ortaya dört dörtlük bir beyin egzersizi çıkıyor.


5) Yürürken Kollarınızı Sallayın

Sporun yerini tutmasa bile en azından böyle minik çaplı hareketler zihniniz için etkili.
6) Her Zaman Yabancı Bir Dil Öğrenmeyi Deneyin

Hangi dil olduğunu kendiniz seçebilir, öğrendiğiniz birkaç kelimeyi gün içinde tekrarlayabilirsiniz. Gündelik hayatta sayıları her yerde kullanırız. Öğrendiğiniz yabancı dildeki sayıları kullanmaya çalışın, cümlelerin içine yerleştirin.
Türkçe kelime haznenizi geliştirmek için de bu tarz oyunlar oynayabilirsiniz. Öğrendiğiniz yeni Türkçe kelimelerle cümle kurmaya çalışabilirsiniz.


7) Zihinsel Jimnastiği

Beyin kaslarımız da çalıştıkça güçlenir. Bunun için bulmaca çözebilir, kelime oyunları oynayabilirsiniz.
8) Her Gün Okuyun

Her gün bir şeyler okumaya çalışın. Dergi, kitap, akademik yazı ya da ilginizi çeken bir içerik. Okuduğunuz yerde beğendiğiniz kelimeleri, cümleleri ise bir yerlere kaydedin ya da not edin.

9) Bir Konuyu Nasıl Ele Aldığınızı Gözlemleyin

Düşünceler üzerine düşünmek de denebilir bu duruma. Karmaşıklıktan beslenin.


10) Düzenli Uyumaya Çalışın

Az uyumanın da çok uyumanın da kendine göre artıları eksileri var. Ancak sağlıklı bir vücut ve beyin için düzenli uykunun faydaları tartışmasız ortadadır.
11) Temiz Hava Sizinle Olsun

Beynimiz vücudumuzun %2’sini oluşturur ve vücuda gelen oksijenin %25’ini tüketir. Oksijensiz kalındığında ilk ve an ağır etkilenen organ beyindir. Havasız ortamlarda bulunmamaya çalışın, sık sık bulunduğunuz yere temiz hava girmesini sağlayın.

12) Farklı Düşünen Beyinlerle Bir Arada Bulunun

Fikir sahibi olmadığınız bir konuda farklı görüşteki insanları dinlemeye çalışın. İlham kaynağı olabilecek insanlarla tanışabilirsiniz.

13) Sosyal Medya Bağımlısı Olmayın

Farkında olmadığımız çok ince bir çizgide yürüyoruz sosyal medya kullanırken. Sürekli bir mecraya sabit kalmak ve görünmeyen yüzler arasında yaşamak düşüncelerimizi köreltecektir.
14) İstenmeyen Şeylere Odaklanmayın

Korktuğun şey başına gelir derler. Beyin de böyle çalışır. Olumsuz bir şeye odaklanırsanız, ne kadar fazla opsiyon aklınızdan geçse de olumsuz şeyi gerçekleştirecek opsiyon size en yakın olanı olacaktır. Kendinizi şartlamayın.


15) Olağan Dışı Konuları Takip Etmeye Çalışın

“Monotonluk, düzenliliktir” şeklindeki bir bakış açısından kurtulmaya çalışın. Düzenli bir sisteminiz olabilir ancak size renk katacak konu başlıklarını da göz ardı etmeyin.

16) Kısa Sürede Çok Fazla Bilgiyi Depolamamaya Çalışın

Beyin kısa sürede 5 ile 7 bilgiyi hafızaya işleyebilir. Fazladan bir bilgi gelince bu bilgiyi dışarı atar. Buna ‘sihirli sayı kuralı’ denir. Yani fazladan her bilgi için kısa sürede beynimiz devre dışı olacaktır.
17) Yeterli Seviyede Su Tükettiğinizden Emin Olun

Sadece susadığınızda değil, enerjik hissetmek istediğiniz zamanlarda da su tüketin. Su vücutta bulunan her organın çalışması için gerekli olan bir anahtardır. Anahtara sahip olduğunuzdan emin olun.


18) Sık Sık Bilgileri Tekrarlayın

Gündelik tekrar yapan öğrencilerin, eğitim hayatları boyunca daha başarılı oldukları ve başarılarını korudukları gözlemlenmiştir. Ders çalışırken ya da yeni bilgiler öğrendikten sonra sık sık tekrar yapın.

19) Farklı Giyinin

Tercih ettiğiniz renkler ya da kimsenin size giydiremeyeceği modeller olacaktır. Sınırlarınızı aşın ve farklı şeyler giymeye çalışın. Bu görsel beyninizi tetikleyecek ve zihninize yerleşmiş duvarların yıkılmasını sağlayacaktır.
20) Her Yeni Başlangıç İçin Yeni Hedefler Koyun

Her Pazartesi forma girmek için diyete başlayabilir, her ay başı iş performansınızı diğer aya oranla artırmak için kendinize söz verebilirsiniz. Verdiğiniz sözler havaya gitmesin, beyninize gitsin. Düşüncelerinizi zihinsel korumalar altına almaya çalışın böylece her vazgeçme isteğinize karşı zihniniz size hedefinizi hatırlatacak ve yolunuzdan saptırmayacaktır.

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/