Efsanevi Halk Kahramanı Robin Hood’dan Öğrenebileceğiniz 4 Yönetim Taktiği

Edanaz Aksoy

Edanaz Aksoy

Editör - Bilgi Hukuk

İngiliz Halk hikayelerinden bir kahraman olan Robin Hood, halka olan yardımlarıyla bilinen tarihsel-kurgu bir karakter. Yeri geldiğinde soylu, yeri geldiğinde ise halktan bir karakter olan Robin Hood fakirlerin koruyucusu olarak bilinir.
Hakkındaki hikayeler çok eskilere dayanıyor ki gerçekliği hala tartışılıyor. Günümüzde bir Robin Hood olmak zor olsa da bu karakterden öğrenebileceğimiz bazı değerli taktikler var.

1) Net Bir Planınız Olsun

Hikayelerde üst yönetim, ülkenin zor durumda olması dolayısıyla köylülerin ödediği vergileri artırıyor. Bu durum zamanla köylülerin tüm paralarını almaya dönüyor. Robin ise bu duruma sessiz kalmıyor ve net bir planla ortaya çıkıyor. Bir yöneticinin öne çıkan özeliklerinden birisi de net bir plana sahip olmasıdır.
Fortune 500 şirketinin proje yöneticisi Kymberli Morris:

 “Açık bir plana sahip olmam yönetmeme yardımcı oluyor, çünkü ekibimdeki herkesin hedefi anlamalarını sağlayabiliyorum; hepimizin hangi amaç için çalıştığını anlamak; rollerini anlamalarına yardımcı olur.”


2) Ekibinizi İyi Tanıyın

Robin’in eğitmeni ve yardımcı John (gerçek ismi Yahya olduğu söylenir) hem halkı hem de savaştıkları üst yöneticileri iyi tanımak için uğraşırlar. Robin Hood soyluları anlamak için onlara karşı olduğunu belli etmeden aralarına karışır. Çalıştığınız ekipte birbirlerinden farklı kişiler olacaktır. Ekibi bir arada tutmak için iyi tanımak ve gözlemlemek gerekir. Bir yönetici olarak ekipten kendinizi soyutlamayın.

3) Bir İlham Kaynağınız Olsun

İnsanları yönetmek söz konusu olduğunda, olduğunuzun ve olabileceğinizin en iyisi olmaya çalışırsınız. Robin, halk için en iyisini istiyordu. Kendini tanıtmadan önce halk tarafından sevilen kişileri tanıdı ve onları örnek aldı. Yönetici olduğunuz zaman fikirleriniz her zaman en iyisi ya da en yenisi olmayacaktır. Ancak geçmişten ve yapılanlardan ilham almak size yardımcı olacaktır.

4) Takdir Etmeyi Bilin

Üst yöneticiler halktan vergi istedikleri zaman ülkenin çıkarlarını koruduklarını öne sürüyorlar ancak haklın parasıyla yaptıklarını değil kendi kararlarının takdir edilmesini ve halkın onların yanında olmasını istiyorlar. Bir yönetici olarak ekibinizin ya da çalıştığınız insanların desteği önemlidir. Ancak onları canlı tutan ise, yaptıkları ve yapacakları şeyler için motive edilmek olacaktır.

“Bir araya gelmek bir başlangıçtır, birlikte kalmak ilerlemedir ve birlikte çalışmak başarıdır.”

– Henry Ford


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/