Değişime Cesaret Edemeyenler İçin Breaking Bad’den Çıkarılacak 7 Ders

Breaking Bad, kanser hastalığına yakalanmış mütevazı bir kimya öğretmeninin, öldükten sonra ailesine maddi rahatlık sağlayabilmek adına attığı boyundan büyük cesur adımlarla geçirdiği karakter değişimini konu alan muhteşem bir dizi.
Breaking Bad‘i dizi olarak bu kadar iyi kılan, insanlık hakkında aktardığı gerçeklerin net siyah ya da net beyaz olmaması ve aradaki gri bölge geçişlerini oldukça tatmin edici bir biçimde yansıtması.
Diziyi izlemeyenler için söyleyebileceğim tek şey; mutlaka şans verin. Fakat yolculuk boyunca hiçbir yerde ani bir değişiklik göremeyeceksiniz çünkü işlenen şey derinlemesine ve zamanla gerçekleşen bir karakter gelişimi. İzleyenleri ise her insanda kendinden beklemediği kadar büyük potansiyeller barındığına ikna ediyor.
İşte bu dizideki değişimi kendi hayatımıza yansıtma noktasında bize yardımcı olabilecek 7 ders:

1) Değişimden Korkmayın, Kucaklayın

Yaşam biçiminizde bir değişiklik yaratma ihtiyacı hissettiğinizde, arkadan hafifçe yükselen panik duygusuna kapılıp teslim olmayın. Yola çıkmadan önce, bu yolda yer yer zorluklarla ve hayal kırıklıklarıyla karşılaşabilme ihtimalinizle yüzleşin. Bu yüzleşme asla cesaretinizi kırmasın aksine farkındalık yaratarak sizi daha hazırlıklı bir hale getirsin.
Yolculuk yavaş da ilerlese, inişli çıkışlı bir rotaya da sahip olsa yerinde saymaktan çok daha iyi bir seçenektir. Klişe de olsa değişmeyen tek şey değişimdir.

2) Bir Hatayı Birden Fazla Kez Tekrarlamayın

Her eylemin kendisiyle paralel bir sonucu vardır. 2 ile 2’yi çarptığınızda 4’ü elde edeceğiniz nasıl aşikarsa mesleğiniz ve sosyal yaşamınızda da benzer durumlar tekrar ortaya çıktığında olayların gidişatıyla ilgili tahminler yürüterek önlem almak mümkün.
En yararlı yol gösterici; kendinizin ya da başkalarının daha önceki hatalarından çıkarılacak dersler. Bu dersler doğrultusunda daha iyi seçimler yapabiliyorsanız ayaklarınız üzerinde çok daha sağlam durabilirsiniz.

3) Tutkulu Olun

İyi bir bölümde okuyorsunuz veya iyi bir ücretle iyi bir iş yerinde çalışıyorsunuz. Her şey gayet iyi görünüyor. Fakat derinlerde bir yerde zihinsel ve duygusal olarak bir durgunluk yaşıyorsanız eksik olan şeyin o bölüme, o okula veya o hayata dair tutku duymamanızla bir ilgisi olabilir mi?
Tutku; ders kitaplarının, kullanım kılavuzlarının ve şirket prosedürlerinin asla kontrol edemeyeceği bir kriter. Çok büyük bir başlangıç nedeni beklemeyin. Tam şu anda, yaşamak ve hayatınızı değerli hale getirmek için tutkuyla yön verilmiş adımlar atmak istediğinize karar verebilirsiniz.

4) Egonuzu Kontrol Edin

Çoğu pürüz, egodan kaynaklı bir yan etki olarak nükseder. Hırs ve azim başarmak için şart olsa da aşırı miktarlara erişmesi ciddi problemler yaratabilir. Mutlaka iddialı olun, kendinizi takdir etmeyi ihmal etmeyin, koyacağınız hedeflerde gözünüz yükseklerde olsun ama egonuzun da sizi ele geçirmesine izin vermeyin. Sizinki de dahil olmak üzere her hayattın paha biçilmez olduğunu unutmayın.

5) Her Zaman Hazırlıklı Olmayı İhmal Etmeyin

Hava yağmurlu ise evden çıkarken şemsiye almak gibi alınan küçük tedbirler günü kurtarıyor diyebiliriz.
Kendi yolculuğunuz için de daha uzun ölçekli tedbirler alınmasında aynı durum geçerli. En kötü ihtimal senaryolarına hazırlıklı olun ve mutlaka önceden bir acil durum planını geliştirin. Göreceğiniz zararı en aza indirgeyerek mümkün olduğunca çabuk toparlanmanıza yardımcı olacaktır.

6) Görünüşünüzde Ufak Tefek Değişiklikler Yapın

Kendinize bir imaj yaratın veya hali hazırdaki imajınız üzerinde küçük değişiklikler yapın. Gerçekleştirmek istediğiniz değişime paralel olarak tarzınıza yansıtacağınız küçük dokunuşlarla tazelenmiş, yenilenmiş daha motivasyonlu ve özgüvenli hissedeceksiniz.

7) Kontrolü Elden Bırakmayın

Öz kontrol eksikliği; kararlılığınızı, iradenizi, sağduyunuzu ve kendinize güveninizi tehlikeye atacaktır. Bu sistem, başkalarıyla olduğu kadar kendi kendinizle olan iletişiminizin de sağlıklı ilerleyebilmesi açısından kilit rol taşır.
Öz kontrolün bünyeye sağladığı soğukkanlılık, kriz anlarında doğru seçimler yapabilmek için geliştirmeniz gereken bir özellik. Aynı zamanda, şu anki durumunuz için size olağanüstü gelen kararları alıp gerçekleştirmeniz için kendinize izin verebildiğinizi göstermek için de size yardımcı olacaktır.
Kategoriler: İlham, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/