Olmak İstediğiniz Kişi Olup Başarıya Ulaşmak İstiyorsanız Vazgeçmeniz Gereken 13 Şey

Philippe Dumas

Philippe Dumas

Yeni nesil iş insanı

“Dünyadaki son gününde olduğun kişi, olabileceğin kişiyle tanışacak.” -Anonim

Bazen başarılı olmak ve olmak istediğiniz kişiye yaklaşmak için hayatınıza daha fazla şey eklemek yerine bazı şeylerden vazgeçmeniz gerekir. Her birimiz farklı bir başarı tanımına sahip olsak bile, eğer onlardan vazgeçerseniz sizi başarılı kılacak evrensel şeyler vardır. Bunların bazılarından vazgeçmek birkaç saatinizi alırken bazılarından vazgeçmek daha uzun sürebilir.

1) Sağlıksız yaşam tarzından vazgeçin.

“Vücudunuza önem verin. Yaşamanız gereken tek yer orası.” -Jim Rohn

Hayatta gerçekten bir şey elde etmek istiyorsanız her şey burada başlıyor. İlk önce sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Bu konuyla ilgili aklınızda bulundurmanız gereken sadece üç şey var:
Kaliteli Uyku
Sağlıklı Diyet
Fiziksel Aktivite
Küçük adımlarla başlayın. Bir gün bunlar için kendinize teşekkür edeceksiniz.
2) Kısa vadeli düşünmekten vazgeçin.

“Sadece bir kere yaşıyorsun, ama doğru şeyleri yaparsan, bu bir kere yeterlidir.” -Mae West

Başarılı insanlar uzun vadeli hedefler koyarlar ve bu amaçların yalnızca her gün yapmaları gereken kısa süreli alışkanlıkların sonucu olduğunu bilirler. Yani “Bu yaza hazırlık için spor yapmalıyım” ve “Spor yapmalıyım çünkü bu benim yaşam tarzım olmalı” demek arasında çok fark vardır. Tercihiniz ikinci cümleden yana olmalıdır.

3) Küçük oynamaktan vazgeçin.

“Küçük oynamanız dünyaya hizmet etmez. Küçük oynamak hiçbir şeyi aydınlatmadığı gibi diğer insanların sizin yanınızdayken güvensiz hissetmelerine neden olur. Küçük çocuklar gibi hepimiz parlamak isteriz. Parlamak, yalnızca bazı insanlarda olan bir şey değildir, aslında hepimizin içinde vardır. Kendi ışığımızın parlamasına izin vererek diğer insanlara da parlamaları için güç veririz. Korkularımızdan arındıkça, diğerlerini de aynısını yapmalarına dair teşvik ederiz” -Marianne Williamson

Büyük fırsatlar elde etmeyi denemeye devam etmezseniz, gerçek potansiyelinizi asla açığa çıkaramazsınız.
Ve dünya, elde edebileceğinizden asla faydalanamayacak. Yani fikirlerinizi söyleyin, başarısız olmaktan korkmayın ve kesinlikle başarılı olmaktan da korkmayın.

4) Mazeretlerinizi bir kenara bırakın.

“Bu, dağıtılan kartlarla değil, elinizi nasıl oynadığınızla ilgili.”
-Randy Pausch

Başarılı insanlar başlangıç noktalarından, zayıflıklarından ve geçmiş başarısızlıklarından bağımsız olarak hayatlarından sorumlu olduklarını bilirler.
Hayatında sonradan olanlardan sorumlu olduğunun farkında olmak hem korkutucu hem de heyecan vericidir. Mazeretler kişisel ve profesyonel olarak büyümemizi sınırlar ve önler.

5) Sabit zihniyetten vazgeçin.

“Gelecek, daha fazla beceri öğrenenlere ve onları yaratıcı yollarla birleştirenlere aittir.” -Robert GreeneSabit bir zihniyeti olan insanlar zekalarının, yeteneklerinin değiştirilemeyen ve önceden belirlenmiş özellikler olduğunu düşünürler. Ayrıca sıkı çalışma olmadan yeteneklerin tek başına başarıyı getirdiğine inanırlar. Ama yanılırlar.

Bugün kim olduğunuz, yarın olmak zorunda olduğunuz kişi değildir.

6) Sihirli hikayelere inanmaktan vazgeçin.

“Her gün, her yönden, daha iyi ve daha iyiyim” -Émile Coué

Bir gecede başarı bir efsanedir.
Başarılı insanlar her gün iyileştirme yapmanın onlara istenen sonuçları sağlayacağını bilirler. Bu yüzden geleceği planlamalısınız, başarının adım adım geleceğini de aklınızdan çıkarmamalısınız. Şimdi önünüzdeki güne odaklanın ve o günü nasıl daha verimli geçireceğinizi düşünün.

7) Mükemmeliyetçiliği bırakın.

“Denizcilik mükemmelliği yener.”

Ne kadar denersen dene, hiçbir şey mükemmel değildir ve olamaz. Başarısızlık korkusu (hatta başarı korkusu) çoğu zaman harekete geçmenizi ve yaratmanızı önler. Ancak bir şeylerin doğru olmasını beklemek birçok fırsat kaybettirecek.

8) Multi-tasking’i bırakın.

“Multi-tasking çoğu zaman bir yanılsamadır. Multi-tasking olduğunuzu düşünüyorsunuz, ancak gerçek şu ki; aslında bir görevden diğerine geçmek için gereksiz zaman harcıyorsunuz “ -Bosco Tjan

Aynı anda birden fazla konuda iyi işler çıkarmak zordur. Başarılı insanlar hayatlarını adamak adına tek bir şey seçiyorlar ve sonra ona teslim oluyorlar. Bunun ne olduğu önemli değil, bir iş fikri, bir konuşma, bir sanat dalı…

9) Her şeyi kontrol etmeye çalışmaktan vazgeçin.

“Bazı şeyler bize bağlıdır, ve bazı şeyler bize bağlı değildir.” -Epictetus

Bu ikisini ayırt etmek çok önemlidir.
Kontrol edemediğiniz şeylerden kopun, yapabileceklerinize odaklanın ve bazen kontrol edebileceğiniz tek şeyin bir şeye karşı olan tutumunuz olduğunu bilin.

10) Hedeflerinizi desteklemeyen şeylere ‘Evet’ demekten vazgeçin.

“Çok azını başaracak olan az fedakarlık etmelidir; çok şey elde edecek olan, çok fedakarlık etmelidir; çok yüksek şeyler elde edecek olan kişi çok büyük bir fedakarlık etmelidir.”
-James Allen

Başarılı insanlar, amaçlarını gerçekleştirmek için arkadaşlarından, ailelerinden ve meslektaşlarından gelen taleplere çoğu zaman HAYIR demeleri gerektiğini biliyorlar.
Kısa vadede, biraz anlık keyifleri feda edebilirsiniz, ancak hedefleriniz meyve vermeye başladığında inanın buna değecek.
11) Negatif insanlardan vazgeçin.

“Olumsuz insanlardan uzak durun. Onların her çözüm için bir problemleri vardır. ”-Albert Einstein

En çok zaman harcadığınız insanlar, olduğunuz kişiyi oluşturur.
Yaşamları için sorumluluk almayı reddedenlerle zaman geçirirseniz, her zaman bahaneler bulur ve bulunduğunuz durumlar için başkalarını suçlarsanız, ortalamanız düşer ve bununla birlikte başarılı olma şansınız azalır. Ancak, yaşam standartlarını yükseltmeye çalışan,
kişisel ve profesyonel olarak yetişen insanlarla zaman geçirirseniz, ortalamanız artar. Etrafınıza bir göz atın ve değişiklik yapmanız gerekip gerekmediğine bakın.

12) Beğenilme ihtiyacından vazgeçin.

“Dünyanın en sulu, en olgun şeftalisi sen olabilirsin ve hala şeftaliden nefret eden insanlar olacak.” -Dita Von Teese

Kendinizi bir pazar nişi olarak düşünün.
Bu nişi seven pek çok insan olacak ve sevmeyenler de olacak. Ve ne yaparsan yap, tüm piyasayı kendin gibi yapamazsın.
Bu tamamen doğal bir durum. Kendinizi haklı çıkarmanıza gerek yok.
Sürekli beğenilme ihtiyacı duymayın. Sizden nefret edenlerin sayısı artıyorsa da dikkat çekici şeyler başardığınızı bilin.

13) Zaman kaybını bırakın.

“Sorun şu; zamanın olduğunu düşünüyorsun.” -Jack Kornfield

Sadece bir hayatınız var. Bu yüzden kim olabileceğiniz ve ne kadar ileri gidebileceğiniz konularında kendinize borçlusunuz. Bunu yapmak için anlamsız zaman israflarını azaltın. Bunu yapmak için odak noktanızı nasıl kontrol altında tutacağınızı ve 24 saatinizden en iyi şekilde yararlanmayı öğrenmelisiniz.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/