SHERLOCK’TAN BİLDİĞİMİZ MİND PALACE (HAFIZA SARAYI) NEDİR?

SHERLOCK’TAN BİLDİĞİMİZ MİND PALACE (HAFIZA SARAYI) NEDİR?
Hafıza sarayı kafanızda anımsatıcı görüntüler saklayabileceğiniz hayali bir konumdur. En yaygın hafıza sarayı çok iyi bildiğiniz bir yere yolculuk yapmaya dayanır. Bu yolculuk boyunca her zaman aynı sırayla ziyaret ettiğiniz belirli yerler vardır.

Hafıza sarayı ilk olarak antik Yunanlılar tarafından bulunmuştur. Aklınızda hatırlamanız gereken bilgileri saklayabileceğiniz bir yerdir hafıza sarayı. Bu tekniği dünya hafıza şampiyonları da kullanmaktadır. 8 kez dünya hafıza şampiyonu olan Dominic O’Brien bu tekniği kullanarak 2808 adet iskambil kağıdını sırasıyla saymıştır. Küçük bir planlamayla hepimiz kendi hafıza sarayımız oluşturabiliriz.
Peki bu hafıza sarayı nasıl oluşturulur birlikte bakalım.
Sarayınızı Planlama
Adım 1
Sarayınızın planı olarak kolay görselleştirebileceğiniz bir yer seçin. Bu eviniz, sürekli kullandığınız bir yol, alışveriş yaptığınız bir yer olabilir. Kısacası aşina olduğunuz iyi bildiğiniz bir yer olmalıdır. Sarayınızın büyüklüğü önemli değildir, önemli olan kafanızdaki yeri görmeden görselleştirebilmenizdir. Sarayınız ne kadar ayrıntılı olursa örneğiniz hafızanızda evinizi veya kullandığınız yolu ne kadar ayrıntılı canlandırırsanız o kadar fazla bilgi saklayabilirsiniz.
Adım 2
Rota tanımlamak için sarayınızda yürüyün. Sabit bir yeri hayal etmeyin, sarayınızda nasıl seyahat edeceğinize karar verin. Örneğin eviniz de nasıl yürüdüğünüzü hayal edin. Kapıdan nasıl geçtiğinizi, hangi koridorda yürüdüğünüzü, hangi odalara girdiğinizi hayal edin. Belli bir sırayla rotanızı oluşturun. Rotanızı belirlemeniz daha sonrası için ezberlemenizi çok kolaylaştıracak.
Adım 3
Bilgileri saklamak için sarayınızda yerler belirleyin. Sarayınıza neler koyacağınızı düşünün. Örneğin sınavınız için gerekli bir bilgi, bir isim, bir formül. Her bir bilgiyi ayrı yerlerde saklayacaksınız, böylece sakladığınız bilgiler kadar çok yer tanımlayacaksınız. Her bir depolama alanın benzersiz olması gerekir. Böylece depolama alanlarını karıştırmazsınız. Sarayınız bir yapıysa bilgileri farklı odalara ayırmayı düşünün. Her odanın içine resimler, mobilyalar, dekor eşyaları tanımlayın.
Adım 4
Bitmiş sarayınızı fiziksel olarak görselleştirin. Bir kağıda sarayınızı her ayrıntısıyla çizmeye çalışın. Gözlerinizi kapatıp sarayınızı görmeye çalışın. Ardından her konumu hatırladığınızdan ve doğru sıraya koyduğunuz emin olmak için çiziminizle karşılaştırın. Her şeyi mümkün olduğunca ayrıntılı hayal edin renkleri, boyutları ve diğer tanımlayıcı şeyleri. Zihinsel görüntünüz çizimizle uymuyorsa tekrar deneyin. Mükemmel olarak uyana dek deneyin.
Sarayınızı Bilgiyle Doldurma
Adım 1
Önemli bilgileri sarayınızın etrafında ki küçük parçalara yerleştirin. Her noktaya bir miktar bilgi koyun, hiçbir yere fazla bilgi koymayın beyninizin hepsini hatırlamaya çalışması zor olacaktır. Bazı bilgilerin diğerlerinden ayrı tutulması gerekiyorsa bunları açıkça farklı yerlere yerleştirin. Rotanızın üzerinde şeyleri hatırlamanız gereken sırayla yerleştirin. Eğer sarayınız evinizse ve bir konuşmayı hatırlamaya çalışıyorsanız ilk birkaç cümleyi yerdeki paspasa, sonraki birkaçını kapınızın anahtar deliğine yerleştirebilirsiniz. Telefon numaralarını her zaman telefonla konuştuğunuz bir yere koyun. Arkadaşınızın adresini masa üstündeki bir zarfa koyun.
Adım 2
Karmaşık ifadeleri veya sayıları sembolize etmek için basit görüntüler kullanın. Her noktada saklamanız gereken tek şey hafızanızı canlandıracak ve hatırlamaya çalıştığınız fikirlere yönlendirebilecek bir şeydir. Örneğin bir gemi hatırlamaya çalışıyorsanız kanepenizde bir çapa hayal edin. Semboller hatırlamaya çalıştığınız gerçek şeyi hayal etmekten daha kısa ve etkilidir. Sembollerinizi fazla soyut yapmayın. Yoksa sembol ile bilgi arasında bağlantı kuramazsınız.
Adım 3
Verileri hatırlamak için duygusal tetikleyiciler ekleyin. Sarayınıza koyduğunuz görüntüler olabildiğince unutulmaz olmalıdır. Genel olarak bazı güçlü duygulara veya kişisel deneyimlere bağlı kalındıklarında daha akılda kalıcı olurlar.
Adım 4
Daha uzun bilgi dizilerini hatırlamak için başka anımsatıcılar kullanın. Bir cümlenin içindeki kelimelerin ilk harflerini kullanarak bir kısaltma oluşturarak bir anımsatıcı oluşturun veya hatırlamaya çalıştığınız bilgileri içeren bir tekerleme yapın. Sonra bu kısaltılmış bilgileri daha uzun olanlarının yerine sarayınıza yerleştirin. Örneğin Kristof Kolomb 1492’de mavi bir gemiyle okyanusa açıldı. Kolomp’u odanızda mavi renk oyuncak tutarken düşünün.
Hafıza Sarayınızı Kullanma
Adım 1
Sarayınızı keşfetmek için her gün 15 dakikanızı ayırın. Sarayınızda ne kadar çok vakit geçirirseniz istediğiniz şeyleri o kadar rahat hatırlarsınız. Tüm güzergahı birkaç kez yürümeye çalışın. Kendinzi gerçekten orada hissedin gezin, düşünün, hatırlayın. Bunu her zaman her yerde yapabilirsiniz. Sadece gözlerinizi kapatıp sarayınıza girin.
Adım 2
Sarayınızın içindekilere bakarak bilgileri hatırlayın. Sarayınızın içeriğini ezberledikten sonra sadece rotayı takip ederek bilgileri hatırlayın. Uygulamaya herhangi bir bilgiyi hatırlamak için başlayabilirsiniz.
Adım 3
Bilgileri değiştirmeniz gerektiğinde bellek sarayınızı temizleyin. Bir hafıza sarayı istenildiği kadar kullanılabilir. Sadece yeni içeriklerle değiştirin. Birkaç uygulama yaptıktan sonra eski verileri unutacaksınız ve sadece yeni koyduğunuz veriyi hatırlayacaksınız.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/