İpleri Elinize Alın: Hayat Sizi Değil, Siz Hayatınızı Değiştirin

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Bu yazının konusu Zig Ziglar’ın önemle değindiği kısaca şu üç kavram olacak: Seçim, şans ve değişim. Zig Ziglar bu üç kavramı şöyle birleştiriyor: “Bir şans elde etmek için mutlaka bir seçim yapmalısınız, diğer türlü hayatınız asla değişmeyecektir.” 
Uyku dışında hayatımızın her saniyesinde seçim yapmak durumundayız. Örneğin bu satırları yazarken parmaklarım benim seçimlerimle harflere dokunuyor, birazdan suyumu içmek için ağzımı açtığımda bir seçim daha yapmış olacağım. Attığımız her adım bile üzerinde hiç düşünmesek de seçimlerimiz sonucu herhangi bir yere basıyor.

“Hayatımız yaptığımız tercihlerin toplamıdır.” – W. Dwyer

Değerli okuyucular, her gün ortalama 35.000 seçim yapıyoruz. Sabah kalkıyoruz, ne yesek, ne giysek, ne kadar su içsek acaba deyip duruyoruz. Belki biz bu seçimlerin farkında olmuyoruz ama emin olun beynimiz bu seçimlerin oldukça farkında.En büyük farkındalıkla yaptığımız seçimleri sıralamak gerekirse eğer, hayatımızı en fazla değiştiren şu 5 seçimden bahsedebiliriz:
1) Üniversite/bölüm seçmek
2) Evleneceğiniz insanı seçmek
3) İş bırakmak veya değiştirmek
4) Yaşamak istediğiniz şehri seçmek
5) Çocuk sahibi olmak
Bu seçimler gibi hayatımızı oldukça etkileyen başka seçimler de var elbette. Pişman olacağımız, belki başkasının düşünceleriyle karar vereceğimiz birçok yanlış seçimlerimiz de olacak. İnanın bana bu yanlışlar o kadar da büyük yanlışlar değiller. En azından bundan daha büyük bir yanlış biliyorum. O da, seçim bile yapmamak, hiçbir şey yapmamak, öylece tembellik yapmak, hep yorgun hissetmek. Zig Ziglar’ın değindiği gibi, bir şans elde etmek için mutlaka ama mutlaka kendinize ait bir seçim yapmalısınız.

“Bir yere ulaşmanın ilk adımı, olduğumuz yerde kalmayacağımıza karar vermektir.” –   John Morgan
Sizce de hayat boyu değişimden kaçarak yaşamak çok sıkıcı olmaz mıydı? Sonuçta ortalama 60 yıl süren 1 tane hayatımız var ve hayat boyu değişmekten kaçıyorsunuz. Belki de yanlış yaptığınızı bile bile yapıyorsunuz bunu ama sonuç değişmiyor. Sonucu değiştirmek sizin elinizde. Seçiminizi değişimden yana kullanın.

Ne yazık ki yaşadığımız toplum, gerek geleneklerden gerekse inançlardan dolayı değişime karşı biraz mesafeli ve savunmacı. Bu durum belki de toplum olarak ileri gidemememizin en büyük sebeplerinden birisi. Yazar Bruce Barton’ın dediği gibi: “Artık değişmeyecek hale geldiğin zaman, bitmiş sayılırsın”. Bitmesin, değişmekten, yeni limanlara yelken açmaktan korkma. Çok değiştin diyenlere de şunu söyle: “Evet değiştim, sen neden hep olduğun gibisin”.

“Ne en güçlü olan tür hayatta kalır, ne de en zeki olan… Değişime en çok adapte olabilendir, hayatta kalan.” – Charles R. DarwinKategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/