İmajınızı Güçlendirin: 6 Adımda Dijital Dünyada Kişisel Marka Nasıl Yaratılır?

P&G Careers

P&G Careers

We're developing world-class leaders and providing challenging work with global brands.

Yaşadığımız teknoloji çağında dijital dünyanın hayatımıza etkisini göz ardı etmemiz mümkün değil. Öyle ki artık gencinden yaşlısına birçok insan, geleneksel medya yerine dijital dünyaya kulak vermeyi tercih ediyor.
Böylesine güçlü bir ortamın iş dünyasına etkisi de yadsınamaz derecede büyük. Bu etkili mecrada kişisel markanızı yaratıp yükselmeniz de pek tabi mümkün. O halde gelin adım adım dijital dünyada kişisel markanızı yaratmanızı sağlayacak etkili yöntemlere göz atalım.

1) Amacınızı iyice düşünün ve net bir karar verin.

İlk adım olarak her şeyin başlangıç noktasına gidiyoruz; düşünme ve karar verme süreci. Temelleri iyi atılmamış bir kişisel marka hiçbir mecrada karşılık bulamaz. Bu sebeple her şeyden önce neden bu yola çıktığınız konusunda kafanızda ne kadar soru işareti kalmazsa iletişiminiz o denli güçlü olur.
Aklınızda her şeyi bir düzene oturttuktan ve kişisel markanızı hangi alanda ilerleteceğinize karar verdikten sonra emekleme sürecine başlayabilirsiniz.

2) Doğru içerik stratejileriyle tanınırlığınızı arttırın.

Yazı ve görsel hayatımızın her yerinde var. Bu temel iki faktör, içeriklerin de yapı taşlarını oluşturuyor. Tabii her şey bu kadar basit değil. Bu materyalleri bir arada ve etkili kullanma kabiliyetinizi kişisel markanıza da uygun olacak biçimde geliştirmeniz gerekiyor.
İçerik stratejilerinizi avucunuzun içi gibi bilerek yola koyulabilirsiniz. Her şeyi detaylıca kavradıktan sonra kendinize özgü stratejiler geliştirmeniz hem daha kolay hem de daha sağlıklı olacaktır.

3) İnteraktif olun ve karşılıklı güven kazanmanın önemini anlayın.

Eğer kişisel markanızın dijitalde kalıcı olmasını istiyorsanız sizi takip eden insanlarla ve potansiyel müşterilerinizle etkileşim halinde olmalısınız. Bu yaklaşım, sizi takip eden insanların markanıza olan güvenini perçinler ve diğer insanlarda da olumlu bir ilk izlenim yaratmanızı sağlar.
Ayrıca interaktif olmak markanızı gözden geçirme imkanı yaratır. Çünkü sürekli olarak olumlu ve olumsuz geri dönüşler almak, doğrularınızı ve yanlışlarınızı daha objektif bir şekilde görmenizi sağlar.

4) Bağlantılarınızın detaylı bir veritabanını tutun.

Kişisel markanız büyüdükçe bağlantı listeniz de büyüyecektir. Tüm bağlantılarınızın detaylı bir listesini tutmak bu noktada oldukça önem kazanıyor. Bağlantınızın kim olduğu, sağlayabileceği potansiyel fırsatlar ve onlara nasıl yardımcı olabileceğiniz gibi detayların hepsi kritik öneme sahip.
Oluşturduğunuz bu veritabanı, ihtiyacınız olan şeyleri araştırırken bakabileceğiniz harika bir kaynak olduğu gibi karşınıza çıkan fırsatlarda da başvurabileceğiniz bir erişim ağı olacak.

5) Sosyal medyayı etkili ve aynı zamanda farklı kullanmanın yollarını bulun.

Sosyal medyada kaliteli bir iletişim sürdürmeden dijital dünyada sağlam bir marka yaratmanın imkansız olduğunu söyleyebiliriz. Kişisel markanızı sosyal medyada insanlara yansıtırken oldukça özenli davranmalısınız.
Sosyal medyada binlerce kişisel markanın, yayıncının, influencer’ların olduğunu düşünürsek, farklı olmaya çalışmanın ne kadar değerli olduğunu görebiliriz. Tabii farklı olmaya çalışırken ciddiyetinizi elden bırakmamalı ve hem etkili hem de farklı olmanın yollarını denemelisiniz.

6) En kilit noktayı unutmayın: Dijitalde devamlılık sağlamalısınız.

Aslında devamlılık, başarıya ulaşmak için sadece dijital dünyada değil hayatınızın her alanında uygulamanız gereken bir disiplin. Kişisel markanızı dijitalde sürekli olarak görünür tutarak takipçilerinize “ben buradayım” mesajı vermeniz şart. Aksi halde insanların sizi unutması kolay ve hatırlaması oldukça zor olur.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/