Ayrılık Acısı Nasıl Geçer?

Hayatınızın en zor dönemlerini geçirdiğinizi düşünüyor ve üstüne üstelik ayrılık acısı nasıl geçer diye kendinize, etrafınızdaki insanlara sorabiliyorsanız o halde ayvayı yediniz demek isterdim ama durun! Hemen paniğe kapılmayın. Bu yazımda sizlere ayvayı yediniz değil; ayvayı yemeden önce yapmanız gerekenlerden bahsederek ayrılık acısı nasıl geçer konusu üzerinde duracağım. Kendi yaşadıklarımdan bahsetmek ve bu acıyı nasıl atlattığımı anlatmak istiyorum sizlere.
Hayatımın en zor dönemlerini geçirirken hayatımda olan ve beş yıldır beni hiç yalnız bırakmayan adam bir anda benden uzaklaştığını söyledi ve çeşitli bahaneler bularak ilişkimizi bitirdi. Tüm hayallerimi, geleceğimi onun üzerine kurmuş ve onun hayatımın merkezi yapmıştım. Sanırım asıl sorun da buradan başladı. Bu yüzden koca bir boşluğa düştüm ve ne yapacağımı tamamen şaşırdım. O noktadan sonrası daha da kötüydü.
Sabahları uyandığımda yataktan çıkmak istemiyor ve güne başlamak düşüncesine bile yoruluyordum. Özellikle kendime yenildiğim anlar geceleriydi. Geceleri etrafımda kimse olmadığından dönüp dönüp aynı şeyleri düşünüyor ve bittiğini bir türlü kabullenemiyordum. Çünkü ben sevmeye devam ediyordum ama o çoktan gitmişti.
Bir gece arkadaşım beni arayıp şöyle dedi. “Merve, bir sürü kitap okuyorsun, neden hiç şu anki durumuna uygun bir kitap okumuyorsun?” Gayet mantıklı bir soruydu. Aylarca acı çekmeye devam etmek yerine bu sorunun üstesinden gelmem gerekirdi. Birkaç kitap aldım tabii. Denedim. Ama olmadı. Başlarda okuduklarım yine yardımcı olur sanmıştım. Ama bu kez durum çok ama çok farklıydı. Dönüp dolaşıp aynı noktada buluyordum kendimi. Ayrılık acısı nasıl geçer diye düşündüğüm noktada! Ama durun, hemen heyecanlanmayın. Aylar sonra da olsa bir yolunu bulmuştum…
Bir gece sosyal medyada gezinirken ilişkiler üzerine kişisel gelişim yazıları yazan bir yazara denk geldim. Instagram hesabında dolaşıp yazdıklarını okumaya başladım. Yazdıkları o kadar “bendi” ki sanki bütün yaşadığım ayrılık acısını biliyor ve ayrılık acısı nasıl geçer sorusunu yanıtlıyor gibiydi. Başlarda yalnızca okudum. Sonraları ne zaman bu acı aklıma gelse ve kendimi kötü hissetsem beni ifade eden bir yazar olduğunu bildiğimden profiline girip yazdıklarını tekrar tekrar okumaya devam ettim. Her okuduğumda başka bir duyguya kapılıyordum ve sanki aynı yazıyı yüz farklı günde tekrar tekrar okusam da hep farklı noktaları görecekmişim gibi hissediyordum.
Bir süre daha okuduktan sonra üstesinden gelemediğim her şeyin bir bir üstesinden gelmeye başladığımı fark ettim. Türkiye’de aşk ve ayrılık üzerine kişisel gelişimin nirvanası Kaan Doğan’dır bana göre. Eğer ayrılık acısı çekiyorsanız ve ayrılık acısı nasıl geçer diye düşünüyorsanız ilk yapmanız gereken Instagram’a girip “wmkaandogan” yazarak yazarı bulmak ve yazdıklarını okumak olmalı. Birkaç kez okuduğunuzda zaten ne demek istediğimi anlayacaksınız.
Sadece bu kadar mı? Başka ne yaptın da atlattın diye sorar olduğunuzu duydum sanki. Tabi ki bu kadar değil. Devamı şu şekilde ilerledi… Yazarın da verdiği direktiflerle ilerledim desem daha doğru olur sanırım.

Yeni Yabancı Diziler Keşfetmek

En yeni yabancı dizileri keşfedip geceleri aynı şeyleri düşünmek yerine Kaan Doğan okuduktan sonra yeni yabancı dizilerin sezonlarını izlemeye başladım. Bu bana gecelerimi kolay atlatmamı sağlayan kriter oldu. Yazar haklıydı. Kendiniz için bir şeyler yapmaya başladığınızda her sorunun üstesinden daha kolay geleceğinizi fark ediyordunuz. İzlediğim diziler sorunlarımı bir kenara bırakmamı ve onları gözümde basitleştirmemi sağladı belki de.

Sinema Biletleri

Vizyonu takip etmeye başladım. Yine yazarın yazdığı yazılar üzerine farkında vardığım bir durumdu bu. Yeni çıkan filmleri izlemediğimi fark edip vizyona her yeni bir film geldiğinde sinema bileti aldım. Böylece arkadaşlarımla sinemaya gidiyor, sonrasında sohbet ediyor ve vakit geçiriyordum. Bu bana çok iyi geliyordu.

Yeni İnsanlar Tanımak

Her yeni insan hayatınıza kattığınız yeni bir farklılıktır. Bu nedenle de aynı noktada durup dönüp dönüp aynı şeyleri düşünmek yerine, yeni insanlarla yeni şeyler düşünmeye başlarsınız. Yani her yeni insan yeni bir kafa, düşünce yapısı demekti. Yazar yine haklıydı. Arkadaşlarımın arkadaşlarıyla tanışmaya başladım. Yeni arkadaşlar edindikçe yüküm de hafifliyor gibi hissettim.

Aileye Daha Yakın Olmak

Yazarın bir yazısında görmüştüm yine. Ailenizden ne kadar uzaklaşırsanız ve onlarla aynı evi paylaşırken ne kadar az iletişim halinde olursanız kendinizi o kadar yalnız hissedersiniz diyordu. Aileme daha yakın oldum. Bu bana yalnız olmadığım ve onlarla daha güçlü olabileceğim hissi verdi. Böylece ne zaman biten ilişkim aklıma gelse silkelendim ve kendime geldim.
Aslına bakarsanız buraya onlarca başlık atarak sıralama yapabilirim. Bunlar benim için en önemli kriterler olmuştu yalnızca. Ayrılık acısı nasıl geçer sorusunun en etkili yanıtlarıydı belki de. Eğer siz de ayrılık acısı çekiyorsanız mutlaka Kaan Doğan okumalısınız. Çünkü yüzlere, belki de binlerce meselenin farkına varacak ve ilişkilere, hayata çok daha farklı bir pencereden bakacaksınız. Bu sizi daha güçlü biri yapabilir. Ama yazarın da mottosu bu zaten. Sen daha güçlü ol diye yazıyorum diyor.
Umarım bu yazı hayatta yolu aşka düşen birilerine ulaşır ve iyi gelir. Ama Kaan Doğan mutlaka iyi gelir; çünkü kendimden biliyorum. Bana iyi gelmişti.
Yazarın Instagram hesabı: wmkaandogan
Umarım en kısa sürede atlatırsınız bu durumu. Çünkü hayat yaşamaya değer ve belki de sizin için henüz yeni başlıyordur. Bilemezsiniz.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/