Bill Gates’ten 2020 Yazı İçin Kitap Önerileri

Bill Gates her yıl olduğu gibi, yaz döneminde okumak için kitap önerilerini ve bu kitaplar hakkındaki fikirlerini paylaştı.  


1. The Choice (Yazar: Dr. Edith Eva Eger)  
“Bu kitap kısmen bir anı, kısmen de yaşanan travma süreci hakkında bir rehber niteliğinde. Eger, ailesi ile Auschwitz’e gönderildiğinde daha 16 yaşındaydı. Bu inanılmaz dehşetten kurtulduktan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı ve terapist oldu. Onun eşsiz geçmişi, yazarın bakış açısını gözler önüne seriyor ve bence birçok insan zor durumlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda yazarın önerilerini sevecektir. “


2. Cloud Atlas (Yazar: David Mitchell) 
“Bitirdikten sonra uzun süre düşüneceğiniz ve üzerine konuşacağınız bir roman. Kitapta yüzyıllar arayla gerçekleşen birbiriyle ilişkili altı hikaye yer alıyor (benim özellikle beğendiğim hikaye; 1800’lerin ortalarında Güney Pasifik’teki bir yelkenlide kalan genç bir Amerikalı doktoru anlatıyor).”


3. The Ride of a Lifetime (Yazar: Bob Iger)
“Bu kitap, son yıllarda okuduğum en iyi iş kitaplarından biri. Iger, büyük bir şirketin CEO’su olmasının nasıl bir şey olduğunu açıklayan müthiş bir iş çıkarmış. İster iş anlayışları açısından ister sadece eğlenceli bir okuma açısından olsun, tarihinin en dönüştürücü zamanlarından birinde yazarın Disney’i hakkındaki hikayelerinden herkesin keyif alacağını düşünüyorum.”


4. The Great Influenza (Yazar John M. Barry) 
“Şimdiye kadar benzerine az rastlanan bir süreçten geçiyoruz. Ancak tarihsel bir karşılaştırma arıyorsanız, 1918 influenza pandemisi şu ankine en yakın olanı. Barry size insanlık tarihinin en ölümcül salgınlarından biri hakkında bilmeniz gereken her şeyi aktaracak. 1918 yılı bugünden çok farklı olmasına rağmen, The Great Influenza o dönemde yaşanan zorlukların birçoğuyla bugün hala uğraştığımızı bize hatırlatıyor.”


5. Good Economics for Hard Times (Yazarlar: Abhijit V. Banerjee ve Esther Duflo)
“Banerjee ve Duflo geçen yıl Nobel Ekonomi Ödülü’nü kazandılar. Neyse ki bu kişiler ekonomiyi insanların erişip anlayabileceği bir hale getirdiler. En son çıkardıkları kitapları, ABD gibi varlıklı ülkelerde ön plana çıkan politik tartışmalara odaklanarak eşitsizliği ve siyasi bölünmeleri ele alıyor.”


Bill Gates okunmaya değer gördüğü diğer kitapları da paylaşıyor:
The Headspace Guide to Meditation and Mindfulness (Yazar: Andy Puddicombe)
“Yıllarca meditasyon konusunda şüpheciydim. Şimdi ise mümkün olduğunca  (haftada üç kez) meditasyon yapıyorum. Andy’nin kitabı ve yarattığı uygulama Headspace, fikrimi değiştiren şeyler oldu. Eski bir Budist rahip olan Andy, meditasyondaki  zor kavramları açıklamak için birçok yararlı metafor sunuyor. Hepimizin her gün stresi azaltmak ve yeniden odaklanmak için birkaç dakika kullanabileceği bir uygulama ve bu kitap  meditasyona başlamak için harika bir nokta.”

Moonwalking with Einstein (Yazar: Joshua Foer)
“Yeni bir beceri üzerinde çalışmak istiyorsanız, bir şeyleri ezberlemeyi öğrenmekten daha iyisini yapabilirsiniz. Foer, hafızanın nasıl çalıştığı ve bazı insanların neden hatırlama konusunda inanılmaz bir kabiliyete sahip olduğu ile ilgilenen bir bilim yazarı. Sizi ABD Hafıza Şampiyonası’na götürüyor ve yarışmayı kazanmasını sağlayan teknikleri anlatıyor.”

The Martian (Yazar: Andy Weir)
“Birkaç yıl önce, Mars’ta mahsur kalan bir botanikçiyi canlandıran Matt Damon‘un korkusunu bir kenara bırakarak hayatta kalma ve Mars’tan Dünya’ya dönüş çabalarının yer aldığı filmi hatırlıyorsunuzdur. Bu kitabı okuduğunuzda koronavirüs sürecinde benzer şeyleri yaşadığımızı göreceksiniz.”

A Gentleman in Moscow (Yazar: Amor Towles)
“Bu romanın ana karakteri, şimdi ile çok ilişkilendirilebilecek bir durumda yaşıyor. Yaşadığı binayı terk edemiyor. Eğlenceli, zeka unsuru oldukça fazla ve şaşırtıcı derecede neşeli bir hikaye olduğunu düşünüyorum”

The Rosie Trilogy (Yazar: Graeme Simsion)
“Rosie romanlarının üçü de beni oldukça güldürdü. İlk kitap Asperger Sendromlu ve eş arayan bir genetik profesörü hakkında, ikinci ve üçüncü kitaplarda ise bir aile kurulduğuna şahit oluyoruz. Nihayetinde hikaye, birçok insanın tuhaf gördüğü birinin zihnine ve kalbine girip, başka insanlardan o kadar da farklı olmadığını bize gösteriyor. Eşim Melinda sayesinde bu kitaplara başlamıştım ve oldukça memnun kaldığımı söyleyebilirim.”
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/