Geçtiğimiz Ayın En İyi TED Konuşmaları (Temmuz 2019)

Rorschach

Rorschach

"Gözcüleri kim gözleyecek?"

TED konuşmaları, hem dünyayı yakalamak hem de kendinize bir şey katmak için çok faydalı bilgiler içeriyor.
Biz de dünyada güncel kalmanız ve kişisel yaşantınıza katma değer sağlamanız için ilham verici TED konuşmalarını aylara bölerek yeni bir seriye başlamak istedik.

Serimizin yeni bölümünde Temmuz ayında TED’in yüklediği en iyi 9 videoya yakından bakalım:

*Ayarlardan Türkçe altyazı seçeneğini seçmeyi unutmayın.

1) Barbara J. King: Hayvanlar aleminde keder ve sevgi

Yas tutan orkalardan stres yaşayan fillere, biyolog antropolog Barbara J. King hayvanlar âleminde kedere ve sevgiye tanıklık etmiş. Bu aydınlatıcı konuşmasında, bir çok hayvanın karmaşık duyguları deneyimlediğine olan inancının kanıtlarını sunuyor ve et yediğimiz zamanlar da dahil, onlara nasıl daha etik davranabileceğimizi anlatıyor. Hayvanlar tam olarak bizim gibi yas tutmuyor ama bu, tuttukları yasın gerçek olmadığı anlamına gelmez, diyor. “Bu gerçek, bu iç yakıcı ve istersek bunu görebiliriz.”

2) Jon Gray: Sıradaki büyük yenilik yine Bronx’tan geliyor

”Mahalle güzeldir,” diyen Bronx, New York merkezli yaratıcı kolektif Getto Gastro’dan Jon Gray. Yemek, tasarım ve sanatın kesişiminde çalışan Gray ve takımı büyük yaratıcılık ve geniş hayal güçlerini beklenilmeyene, ahretlik işbirliklerine uygulayarak topluluklarının özünü ve tarihini onurlandırıyorlar. Nasıl semtlerinde üretip araştırdıkları, Bronx’u dünyaya kazandırdıkları hakkında daha fazlasını öğrenin.

3) Reniqua Allen: Y jenerasyonu hakkında anlattığımız hikâye — ve dışarıda bıraktıklarımız

Y jenerasyonu şimdi ABD’deki en geniş ve en çeşitli yetişkin popülasyonu — ama sık sık tembel, yetkili avokadolu tost hayranları olan eski bama kalıp düşüncelere indirgeniyorlar, diyor yazar Reniqua Allen. Bu açıklayıcı konuşmada beyaz olmayan Y jenerasyonunun gözden kaçmış hikâyelerini paylaşıyor ve jenerasyona dair daha geniş, daha incelikli bir görüş sunuyor. “Y jenerasyonu bir bütün değildir,” diyor.

4) Sarah Kay: “Kuşlardan oluşan kuş”

Sarah Kay, şair arkadaşı Kaveh Akbar’dan alıntı yaparak “Yazmayı planladığın şiiri evren çoktan yazdı.” diyor. “Kuşlardan oluşan kuş”ta şiiri nasıl ve nerede bulduğunu paylaşıyor.

5) Suleika Jaouad: Neredeyse ölmenin bana yaşamak hakkında öğrettiği şey

“Kanser deneyimimin en zor yanı kanser gittiğinde başladı,” diyor yazar Suleika Jaouad. Bu şevkli, komik, bilgelik dolu konuşmada bize “hasta” ve “iyi” arasındaki çizginin ötesinde düşünmemiz için meydan okuyor ve soruyor: Hayatın sekteye uğradığında nasıl yeniden başlayıp anlam bulursun?

6) Rob Reid: Sentetik biyoloji insanlığı nasıl yok edebilir ve bunu nasıl durdurabiliriz?

Sentetik biyoloji ve gen düzenlemenin dünyayı değiştirme sözünün karanlık bir yanı var. Bu muhtemel geleceğe dair konuşmada yazar ve girişimci Rob Reid, insanoğlunu yok edebilecek bir kıyamet mikro organizması yaratmak için her geçen gün insanların daha fazla araç ve teknoloji erişimi elde ettiği riskli bir dünyayı anlatıyor — ve bu tehlikenin ciddiyetine dikkat çekiyor.

7) Michael Tubbs: İyi bir komşu olmanın politik gücü

Michael Tubbs, Amerikan tarihinin 100.000’den fazla insanı olan bir şehri temsil eden en genç belediye başkanı ve onun politikaları ulusal konuşmaları tetiklemekte. Bu heyecan verici konuşmasında, Stockton, Kaliforniya’da yoksulluk ve şiddetin ortasında büyümenin değişim konusunda vizyonunu ve yönetme konusundaki kararlılığını nasıl bir politikacı olarak değil de bir komşu olarak şekillendirdiğini paylaşıyor. “Bizden farklı birini gördüğümüzde, korkularımızı, endişelerimizi, güvensizliklerimizi yansıtmamalılar. Ortak insanlığımızı görmeliyiz.” diyor.

8) Priya Parker: 3 adımda gündelik buluşmaları dönüştürücü toplantılar haline getirmek

Neden bazı toplantılar çok başarılıyken diğerleri vasat kalır? Yazar Priya Parker bu konuşmasında organize ettiğimiz partileri, akşam yemeklerini, iş toplantılarını ve tatilleri nasıl anlamlı ve dönüştürücü nitelik taşıyan toplantılara çevirebileceğimizi anlatıyor.

9) David Brooks: Kültürümüzün bize söylediği yalanlar ve yaşamak için daha iyi bir yol

Bizim topluluğumuz sosyal bir krizin ortasında, diyor köşe yazarı ve yazar David Brooks: ”Biz izole edilmiş ve parçalanmış bir vadide hapsolduk. Nasıl dışarı çıkma yolunu bulacağız?” Brooks’un Amerika’da yaptığı yolculuklara -ve ”örücüler” olarak bilinen olağanüstü insanlarla tanışmalarına- dayanan konuşmasında Brooks kendi kültürel devrime bakış açısını masaya yatırıyor ve bizi daha fazla anlamlı, amaçlı ve zevk veren hayatlar sürmemiz için güçlendiriyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Gelişim, Gündem

Yorumlar (0) Yorum Yap

/