Geçtiğimiz Ayın Öne Çıkan TED Konuşmaları (Haziran 2019)

Rorschach

Rorschach

"Gözcüleri kim gözleyecek?"

TED konuşmaları, hem dünyayı yakalamak hem de kendinize bir şey katmak için çok faydalı bilgiler içeriyor.

Biz de dünyada güncel kalmanız ve kişisel yaşantınıza katma değer sağlamanız için ilham verici TED konuşmalarını aylara bölerek yeni bir seriye başlamak istedik.

TED‘in YouTube kanalında paylaştığı, geçtiğimiz ayın öne çıkan konuşmalarını sizler için derledik.
*Ayarlardan Türkçe altyazı seçeneğini seçmeyi unutmayın.

1) Erika Hamden: Teleskop fırlatmanın bedeli

TED Fellow ve gökbilimci Erika Hamden yıldızların nasıl yaratıldığı sorusuna cevap aramak üzere uzay sınırına yerleştirilmiş dev bir balonun ucuna asılı FIREBall isimli teleskobu üreten ekibe liderlik ediyor. Bize teleskobun fikir olmaktan çıkıp yörüngeye oturtulması sürecinin on yıllık inişli çıkışlı hikayesini anlatırken bilgininin sınırlarını zorladığınızda başarısızlığın kaçınılmaz olduğunu da gösteriyor.

2) Baratunde Thurston: Irkçılık manşet manşet nasıl parçalanır

Baratunde Thurston, beyaz Amerikalıların siyahi Amerikalıları polise ihbar etme fenomenini irdeliyor, şu tür suçlar yüzünden: yemek yemek, yürümek veya kısacası ”siyahi bir hayat sürmek.” Bu derin, düşündüren ve yer yer güldüren konuşmada, dilin gücünün travmatik haberleri iyileştirici bir hâle getirebileceğini ortaya çıkarıyor ve hepimizi bir seviye ilerlemeye teşvik ediyor.

3) Brittany Packnett: Öz güvenini nası inşa eder ve bu kıvılcımı diğerlerine de verirsiniz

Eğitimci ve aktivist Brittany Packnett, “Öz güven, takip eden her şeyden önce olan gerekli kıvılcımdır,” diyor. İlham verici bir konuşmada, öz güven kodunu çözmenin üç yöntemini – ve devrimci öz güvenin en iddialı hayallerimizi gerçeğe dönüştürmesine yardımcı olduğu bir dünya hayalini paylaşıyor.

4) Hannah Gadsby: Üç fikir. Üç çelişki. Ya da değil.

Hannah Gadsby’nin çığır açan gösterisi “Nanette” komediyi kırdı. Gerçek ve amaç hakkındaki bu konuşmada üç fikir ve üç çelişki paylaşıyor. Ya da paylaşmıyor.

5) Jack Dorsey: Twitter’ın nasıl değişmesi gerek

Twitter kurtarılabilir mi? TED’den Chris Anderson ve Whitney Pennington Rodgers’la geniş çaplı bu sohbette Twitter CEO’su Jack Dorsey, platformun geleceğini masaya yatırıyor — taciz ve bundan kaçınmaya yönelik sorunlar hakkında konuşuyor ve sağlıklı, saygılı sohbetleri teşvik edeceğini umduğu temel değişikliklerden bahsediyor. Dorsey soruyor, ”İnsanların her geçen gün değer verdiği bir hizmet sunuyor muyuz?”

6) Matt Walker: Uyumak süper gücünüzdür

Uyku, şüphesiz çoğu insanın ihtiyacını hissettiği, her zaman daha fazlasını istediği şeylerin başında geliyor. Peki uyku bizi psikolojik ve fizyolojik olarak nasıl etkiliyor?

7) Wajahat Ali: Çocuk sahibi olmak

Çocuk sahibi olma konusundaki verileri yorumlayarak yeni bir bakış açısı kazandıran Wajahat Ali, geçmişten günümüze çocuk sahibi olmayı irdeliyor.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/