Motivasyon Konusunda Yapılan Hatalar

 

Daha sağlıklı insanlar olmamızda, kendi potansiyelimizi daha iyi kullanabilmemizde, yaşam kalitemizin daha yüksek olabilmesinde motivasyonun yeri ayrıdır. Peki  başarıya giden yolda yaptığımız hatalar nelerdir ?

1 ) Odaklanamamak ve öncelikleri doğru belirleyememek

En önemli olanı ilk olarak yapmak her zaman işe yarar. Bir sürü görev her gün sizi bekliyor olabilir, ancak siz en çok kazancı sağlayacağınızın hangisi olduğunu ve hangisini önce yapmanız gerektiğini iyi belirlemeli ve ona yönelmelisiniz.

2 ) Hedefsiz kalmak ve doğru hedef koymamak

Hedefi bilir ama onu hissedemezsin. Hedef, gelecektir. Karar verdikten sonra hayatını ona doğru yönlendirmeye başlarsın. Bir amaç için yaşamak hayatınıza anlam katar ve sabahları ne için uyandığınızı bilirseniz hayata daha rahat tutunabilirsiniz. Başarı kendiliğinden gelmez. Hiçbir başarı tesadüf değildir. Başarmak için planlı olmak gerekir.

3 ) Kendini ve Ne İstediğini Bilememek

İnsan kendini neyin daha mutlu edeceğini bulmaya çalışmadan önce ne istediğini bilen bir kişi olmak üzerine çalışmalı ve bununla ilgili sınırlarının farkında olmalıdır.

‘’Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin bir önemi yoktur. ‘’ Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll

4 ) Kötümser Bakış Açısı ve Kişilik Yapısı

Uzun ve kaliteli bir hayat , mutluluk, huzur, şans ve başarı sizin için önemliyse bunlara sahip olmak için yenilik yapmaya da hazır olmalısınız. Gerçeklik tabanını kaybetmeden olaylara başka bir açıdan bakabilme yeteneğinizi geliştirmek sizin elinizde.

5 ) Kendimizi Başkalarıyla Karşılaştırmak

Kendinizi diğerleriyle kıyaslamak, insanlarla aranızdaki dostluk bağını zedeleyebilir ve hayattaki gerçek değeri bulmanızı zorlaştırır. Ya grubun en zayıf halkası olursunuz ya da diğerlerinden üstün bir şekilde zirvenin yalnızlığını hissedersiniz. Kendinize olan güveniniz çok basit bir şekilde sadece siz olmaktan kaynaklanmalıdır.

6 ) Hayal Kurmaktan Korkmak

Başarı, hayal tohumundan filizleniyor. Pek çok başarı öyküsünün ortak noktası bir hayalin peşinden koşmak. Bu yüzden düşlemekten asla vazgeçmeyin.

7 ) Eylemsizlik

Ertelediğimiz, sıkılıp yapmaktan vazgeçtiğimiz her iş büyüyecek, büyüdükçe zorlaşarak hayatımızda sıkıntı yaratmak üzere bir gün karşımıza çıkacaktır. Hemen başlamak önemli. Kaybedicek vakit yok.

“Harekete geçmek için bütün koşulların mükemmel olmasını beklersen, hiçbir zaman harekete geçemezsin.” J. Brown

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim, İlham, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/