Olağanüstü Azimleri ve Konsantrasyonlarıyla Tanınmış Spartalılardan Öğrenebileceğimiz 5 Strateji

Çoğumuzun ilk olarak 300 Spartalı filmiyle aşina olduğu Spartalılar, Antik Yunan döneminde yaşamış savaşçı bir topluluktur.

Spartalılar, kuruluşlarından itibaren savaşmayı temel ilke haline getirmiştir. Çocuk yaşta savaş talimlerine başlayan Spartalılar, geleceğin savaşçıları olabilmek için uzun ve zorlu bir eğitime tabi tutulurlardı.

Her bir Spartalı, erdemli yaşamalı ve savaş meydanında cesaretini ortaya koymalıydı. Savaşlarda başarılı olmalarının temel nedeni de buradan geliyordu. Onlar çağlarının çok ötesinde bir konsantrasyon becerisine ve adanmışlığa sahiplerdi.
Son zamanlarda ise Spartalılar, ünlü video oyunu serisi Assassin’s Creed Odyssey sayesinde tekrar konuşulmaya ve popülerleşmeye başladı.
Peki biz zamanın en başarılı savaşçı topluluklarından olan Spartalılardan neler öğrenebiliriz?

1) Maddi zenginlik için değil, nitelik için…

Zamanında diğer topluluklar maddi zenginliğe çok önem verirken, Spartalılar, öncelik sıralarının ilk basamağına maddi zenginliği koymuyorlardı. Para, onlar için hiçbir zaman temel amaç olmadı.

Eğer lüks bir şey onların işine yarayacaksa; o zaman kabul edebilecekleri bir şey olurdu. Fakat Spartalılar, karakteristik özellikleri gereği nitelik odaklı düşünürlerdi.
İşlevi hayatlarının başına koyup, maddi kaynağı işlevi beslemek için kullanırlardı.
“Sparte: Géographie, Mythes et Histoire” adlı kitabın 76. sayfasında bu konuda şöyle bir açıklama bulunuyor:

“Milattan önce 7. ve 6. yüzyıllarda Spartalılar çoğu bölgede, zenginliğin gösterilmesini yasaklayan ve üs limiti sınırlayan kanunlar çıkarmıştır.”

Materyalizmin durmaksızın yükseldiği günümüzde niteliğe biraz daha önem vermek, hayatınızın içeriğini geliştirmek için size yardımcı olabilir.

2) Bir şey öğren, derinlemesine öğren

Spartalılar, hayatları boyunca yalnızca bir şeyde ustalaşırlardı ve bir bu konuyu derinlemesine öğrenirlerdi. Savaş stratejileri ve fiziksel güç olarak çok üst düzey olmaları bu sayede gerçekleşmişti.
Çocuk yaşta başlayan eğitimleri gün doğumundan gün batımına kadar sürerdi. Bu durum 10.000 saat kuralının eski zamanlarda gerçekleşmiş durumu diyebiliriz.
Elbette multidisipliner bir çağda yaşıyoruz ve gereksinimler bizi bu yönde ilerletiyor. Ancak her konuda fikir sahibi olurken, bir konuda uzmanlaşmanız sizin için çok büyük bir artı olacaktır.

3) Birlikten kuvvet doğar

300 Spartalı filminden meşhur bir alıntı:

“Spartalılar, bu gece cehennemde yemek yiyeceğiz.”

Bu söz, aslında onların birliğe ne kadar önem verdiklerinin bir kanıtı. Antik Yunan döneminde, ayrım yapmadan herkesin beraber yemek yediği Syssitia adı verilen bir gelenek bulunuyordu. Bu gelenek, insanların arasındaki bağı kuvvetlendiren, sosyal etkileşimlerini güçlendirerek ekip ruhunu ateşleyen en büyük faktörlerden biriydi.
Onlara göre beraber çalışmak, beraber savaşmak, beraber yemek, güçlü bağın temeliydi.
Sosyal medya ve internetin günümüze etkisi, bireyselleşmenin de artmasına önayak oldu. Bu durum da insanların birbirlerinden daha kopuk yaşamasına neden oldu.
Ailenizle, ekip arkadaşlarınızla ya da okul arkadaşlarınızla beraber vakit geçirmek hem aranızdaki ilişkiyi kuvvetlendirir, hem de her konuda performansınızı artırır.

4) Yüksek konsantrasyon, başarının anahtarıdır

Yalnızca savaş anında değil, savaş öncesi de konsantrasyonlarını had safhada tutan Spartalılar; talimlerinin bir kısmını da odaklanmak üzerine kuruyordu. Gün doğarken, güne odaklanmak için zihinlerini yalınlaştırır, sadece yapacakları şey üstüne düşünürlerdi.
Bu durum, sporcuların kritik karşılaşmalar öncesinde kendilerini mental olarak hazırlamasıyla eş değer görülebilir. Çünkü; bir konuda göstereceğiniz performans, ona ne kadar hazır olduğunuzla da ilgilidir.

5) Zafer ya da bozgun fark etmez, inandığın yolda yürürken hiçbir şeyi yarım bırakma

Eğer bir Spartalı, korkup savaş alanını terk ediyorsa, topluluğun koyduğu erdem kuralları dahilinde en büyük utancı yaşamaya mahkumdur.

Hedefinizden ziyade, ona ulaşmaya çalışırken elinizden geleni yapmak daha önemli olabilir. Başarısızlıkla sonuçlanması bir şeyleri değiştirmez, başarısızlık size deneyim olarak elbet dönecektir. Ancak önemli nokta, başladığınız şeyi sonlandırabilecek kadar ilerlemektir.

Spartalılar, ana hedefleri savaşta zafer olan bir topluluktu. Ancak başladıkları savaşta hiçbir zaman pes etmeyip sonuçlandırmaları da, onların en belirgin karakteristik özelliklerinden biriydi.


Spartalılar, yoğun konsantrasyon, azim ve disiplinin vücut bulmuş hali olarak şartları gereği çok katıydılar. Ancak bu durum onlardan bir şeyler öğrenmemize engel olmayacaktır.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Başarı, Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/