Bilgi Dolu Videolar İzlemeyi Sevenlerin Takip Etmesi Gereken 10 Yabancı YouTube Kanalı

Emre Ülkem

Emre Ülkem

Boğaziçi Uni.

Günümüzün en büyük video platformu olan YouTube, 2005 yılında 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulduktan 9 ay kadar sonra Google tarafından satın alındı ve her geçen yıl hızla gelişerek bugün adeta televizyonu hayatımızdan çıkarma noktasına kadar geldi. Öyle ki istatistiklere göre YouTube’da her geçen dakika 400 saatlik video yükleniyor ve her gün ortalama 1 milyar saat video izleniyor.
YouTube’da aklınıza gelebilecek her konuda bilgi ağırlıklı ve gerçekten emek harcanmış videolar üreten pek çok kanal mevcut. Tabii, aksine pek de dolu olmayan kanalların sayısı da oldukça fazla. Bu noktada bilgi dolu videolar izlemeyi sevenler için hem kendi deneyimlerime hem de araştırmalarıma göre kaliteli yabancı YouTube kanallarını sizler için listeledim.

Okullarda yeterince üzerinde durulmayan, öğretilmeyen konularda videolar üretmeyi hedefleyen The School of Life kanalında izlediğiniz her video size bir şeyler katabilecek kalitede.

21. yüzyılda bilgiyi tanımlayan büyük fikirleri ve temel becerileri keşfetmenize yardımcı olmayı amaçlayan Big Think kanalı, yüzlerce farklı uzmanlık gerektiren alanda, alanının en iyileriyle hazırlanmış harika videolara sahip.

Muhteşem konsepti ve değindiği farklı konularla en iyi youtube kanallarından biri olan Kurzgesagt – In a Nutshell, kaliteli içerik sevenlerin mutlaka bakması gereken kanalların başında geliyor.

Kısa süreli videolarıyla çok şey anlatmayı başarabilen bu kanalda ilginizi çekebilecek birçok bilgi dolu video bulabilirsiniz.

En küçük sorulara bile bilimle cevap verebilen bu kanalda hem eğlenip hem de yeni şeyler öğrenmeniz oldukça mümkün.

Tarihten biyolojiye, bilgisayar biliminden felsefeye birçok alanda kaliteli ve eğitici birçok videoyu Crash Course kanalında bulabilirsiniz.

After Skool, harika animasyonlarla yaptıkları bilgilendirici videolarda güncel konuları da bulabileceğiniz bir kanal.
TED’in büyük fikirleri yayma misyonunun bir uzantısı olan TED-ed kanalında özenle seçilmiş eğitim videoları bulabilirsiniz.
The Infographics Show, eğlenceyle bilgiyi bir arada eriten kanallardan biri. Diğer kanallara göre konu yelpazesinin biraz daha geniş olduğunu söylemek mümkün.
Oldukça üretken bir kanal olan 101Fact’in mottosu şu şekilde: Gerçekleri mi istiyorsunuz? Tek bir videoda 101 tane mi istiyorsunuz? Doğru yerdesiniz. 

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/