Evden Çalışırken Dikkat Etmeniz Gereken 6 İpucu

Gün geçtikçe bir çok insan uzaktan çalışıyor. Şanslıyız ki, teknoloji ihtiyaç duyulduğunda ya da isteğe bağlı olarak evden çalışmak gibi bir olanak sağlıyor ve her gün ofise gitme alışkanlığı olan insanlar bile bunu kullanıyor. Evden çalışmak kendinizle baş başa kalma ve huzur ortamı sağlıyor, ama diğer yandan yalnızlaşıyorsunuz. Sabah makul bir saatte kalkmak ve kendinizi disipline etmek için zorlamanız gerekiyor. Size gün içinde işinize odaklanmanızı sağlayacak bazı ipuçları..


1) Ofis Saati Gibi Saatler Belirleyip Buna Uymalısınız.

Düzenli çalışma saatleri belirleme ve buna uyma konusunda elinizden geleni yapın. Sonra da “eve iş getirmeme” konusunda aynı uğraşı gösterin, telefonunuzu sessize alın ve gününüzün geri kalan kısmının keyfini sürün. Üretken olabilmeniz için kendinize zaman tanımalısınız. 


2) Çalışacağınız Günü Planlamalısınız.

En yüksek verime ulaşmak için gününüzü planlayın.Vücudunuzun ritmini biliyorsunuz, bunu bir fırsata çevirin. Çalışma saatlerinizi en verimli olduğunuz saatlere göre düzenleyin.


3) Evde Kimse Olmasa Bile Üstünüzü Değiştirmelisiniz.

Bütün gün pijamalarla oturmak çok güzel gelse de, ne yazık ki iş alışkanlığı açısından pek yararlı olduğunu söyleyemeyiz. Kıyafetleriniz sizi psikolojik olarak etkiler. Bu yüzden günlük ama çok salaş da olmayacak şekilde bir “iş gardrobu” bölümü oluşturabilirsiniz.


4) Çalışma Alanı Oluşturmalısınız.

Bu alan çalışma odasına çevirdiğiniz boş bir oda olabilir, oturma odanızın kenarında bir masa, hatta ve hatta yemek masası bile olabilir. Çalıştığınız alanı, her gün gitmekten zevk alacağınız, odaklanacağınız ve en iyi performansınızı sergilediğiniz bir mekan haline getirmelisiniz.

5) Kendinize Düzenli Molalar Vermelisiniz.

Evden çalışmanın en güzel yanı esneklik sağlamasıdır. Gün içinde sık sık mola verin. Masanızdan kalkın, kendinize sıcak bir kahve yapın, biraz esneme egzersini yapın, evde ya da dışarıda yürüyüş yapabilirsiniz. 

6) Dikkatinizi Dağıtan Şeylere Önem Vermemelisiniz.

Evden çalışmanın en büyük zorluğu ise kimseye hesap vermeyeceğiniz için dikkatiniz kolaylıkla başka konulara kayabilir. Yapılacak ayak işleri ya da ufak tefek ev işleri her zaman olacaktır. İş ile ilgili olmayan e-mail, sosyal medya ve web sitelerine harcadığınız vakti kesinlikle kısıtlamalısınız. Başarılı olmanızı engelleyecek aktivitelere ya da toplantılara da zaman harcamamalısınız.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/