Başarılı İnsanların Yol Göstericisi Tony Robbins’den 6 Tavsiye

‘Yaşam koçluğu’ kavramının babası olarak gösterilen Tony Robbins; ABD Başkanlığı döneminde Bill Clinton’ın danışmanlığını yapan, İngiliz Kraliyet Ailesi bireylerinden milletvekillerine, profesyonel sporculardan ünlü hekimlere, büyük ABD şirketlerinin CEO’larından yıldız sanatçılara birçok danışanı bulunan bir yüksek performans stratejisti ve Eserleri dünya çapında 14 dile çevrilmiş best seller bir yazardır. Tavsiyelerini bizlerin kariyer yolunda yardımcı olması adına paylaşıyoruz.

1) Kendinize Doğru Hedefler Belirleyin

Çoğu zaman kendimizi hafife alıyoruz. Hedeflerimize, tembel olduğumuz için ulaşamadığımızı düşünüyoruz, lakin bu doğru değildir. Doğrusu, kendimize yanlış bir hedef belirleyip ona ulaşmaktan korkuyor olmamızdır. Her gün sizi motive eden ve ilham veren bir şey bulun. Böyle bir hedefe sahip olduğunuz zaman, ne kadar güvensiz olursanız olun ya da engel ne kadar yüksek olursa olsun, bunun için çabalayın. Gerçekten istiyorsanız, çabalarınız size sonuç verecektir.

İnsanlar tembel değildir. Sadece iktidarsız hedefleri vardır – yani onlara ilham vermeyen hedefler


2) Yaşadığınız Sorunlar Karşısında Çözüme Odaklanın

Gerçek bir lider, problem üzerinde durmayıp çözümler üretmeye odaklanır. Probleme daha fazla odaklanarak kendinizi bunaltmayın, aklınızı çözüme vererek bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Problemi gereğinden fazla düşünmeyin. Her şeyden önce, kendinize dünyanın bitmeyeceğini hatırlatın.

Zeki olanlar zamanlarının% 5’ini problem üzerinde geçirirken, zamanlarının % 95’ini çözüm üzerinde geçirirler


3) Arkadaşlarınızda Seçici Olun

Mutluluk, çevrenizdeki insanlara dayanır. Eğer yanınızda olan insanlar kaliteli ise, birisi sizi mutlu ettiğinde, her zaman mutluluğun tadını çıkarırsınız. Öte yandan, eğer yanınızda kaliteli insanlar bulunmuyorsa, tam tersini hissedeceksiniz: kendinden tiksinen, gergin ve üzgün. Sadece bir hayatımız var ve size iyi gelen insanlarla yaşamayı deneyin, yapamayan kişilerle uğraşmayın.

Hayatınızın kalitesi ilişkilerin kalitesi ile doğru orantılıdır


4) Her Zaman Her Şeye Karşı Minnettar Olun

En güzel erdemlerden biri minnettar olmaktır. Her şey yolunda gitse dahi, ne kadar şanslı olduğunuzu bir düşünün. Hayatınızda olan her şey için şükredebilirsiniz. Seçimleriniz hem iyi ve hem de kötü şeyler getirir. Düşüncelerinizin olumlu olduğundan ve minnettarlığınızı hissettiren şeyler hakkında düşünmenizi sağlayarak, şükran duyabileceğiniz daha fazla durumun ortaya çıktığı bir yaşam elde edebilirsiniz.

Minnettar olduğunuzda, korku kaybolur ve bolluk ortaya çıkar


5) Kendinizi Başkaları İle Kıyaslamayın

Diğer tarafta çimen daima yeşil mi gözüküyor? Öbür taraftaki o kişi de muhtemelen sizin tarafınızda ki çimi beğenecektir. Kendimizi başkalarıyla karşılaştırmaya ve başkalarının hayatlarının mükemmel olduğunu düşünmeye eğilimliyiz. Herkesin kişisel sorunları vardır. Bazıları daha kötü, bazıları daha iyi, ama sonuçta hepimizin sorunları vardır. Sosyal medyada gördüğünüz her şeye inanmayın: En zengin ve en güçlülerin bile gizli korkuları vardır.

Derdi olmayanlar toprağın altındakilerdir


6) Geçmişe Bağlı Kalmayın

Geçmişlerimiz önemli değil, her şey gelecekle ilgilidir. Hatalarınızı ya da ‘şöyle olsaydı ne olurdu’ gibi düşünceler ile zaman kaybetmeyin. İçinde bulunduğunuz anın hakkın veriyorsanız parlak bir geleceğe sahip olabilirsiniz. Başlangıçta zor olacak, ama yavaş yavaş şu an içerisinde daha fazla yaşamaya başlayacaksınız. Bunu başarabileceğinize inanmayan insanlarla vakit harcamayı bırakın. Hayallerini gerçekleştiremeyen insanlar, diğer insanları kendi seviyesine çekmeye çalışırlar. Buna alet olmayın.

Geçmişiniz geleceğiniz ile bir değildir

Bir de TED sunumu vardır kendisinin; 12. en popüler TED konuşmasıdır.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/