Dikkatiniz Hemen Dağılıyor mu? Daha İyi Odaklanmanızı Sağlayacak 10 İpucu

Dilara Avlupınar

Dilara Avlupınar

Boğaziçi Ekonomi

Odaklanabilme yeteneği anı kurtaran basit bir yetenek değil, aynı zamanda başarınız için son derece kritik bir faktör. Ders çalışırken, ofiste işlerinizi hallederken, kitap okurken her an dikkat dağıtıcı etkenlerle çevriliyiz. Ne yazık ki çevremizdeki uyarıcılar hep olacak, dolayısıyla onların üstesinden gelmeyi öğrenmemiz gerekiyor. İşte bunu başarabilmemizi sağlayabilecek 10 ipucu…

1) İç etkenleri ihmal etmeyin ve kendinizi tanıdığınıza emin olun.

Dikkatinizi dış etkenler gibi iç etkenler de dikkat dağıtıyor olabilir. Odaklanma sorunu yaşadığınızda ilk yapmanız gereken kendinize neler olup bittiğini sormak olmalı. Anksiyetenizin sebebi ne? Neye ihtiyacınız var?2) Sizi oyalayan şeyleri bulun.

İçsel yolculuğunuzu yapıp önceliklerinizi sıraladıysanız artık dış etkenlere geçebiliriz. Dikkatinizi dağıtan ne? Çalıştığınız yerdeki eşyaların düzeninden tutun birlikte çalıştığınız kişilere kadar birçok şeyden etkileniyor olabilirsiniz. Odaklanamama nedeninizi saptadığınızda işleri yoluna koymanız kolaylaşacak.

3) Planlamak için vakit ayırmaktan kaçınmayın.

Başarılı liderlerin çoğu, büyük ya da küçük her işleri için listeler yaparlar. Yapılacak bir işiniz olduğunda, ne şekilde bitirebileceğinizi düşünmek için kendinize biraz zaman ayırın. İşin başından sonuna kadar tüm adımları bir yere not edin. Planlama yapmak için harcadığınız her 10 dakika, uygulamanızı bir saat kadar kısaltıyor.4) Elektronik cihazlardan uzaklaşın.

Cep telefonları, sosyal medya, e-postalar… Dikkatinizi en çok dağıtan şeyler elektronik aletlerinizden geliyor. Eğer gerçekten odaklanmak istiyorsanız işiniz bitene dek telefonunuzu elinize almayın.

5) Bunaldığınız anlarda ara verin.

Bir işi başarıyla bitirmenin sırlarından biri ne zaman ara vereceğinizi bilmektir. Dağılmış hissettiğinizde kısa bir ara verin ve yeniden odaklanın. Ara vermek sadece bir ödül değildir, aynı zamanda zihninizin tazelenmesine yardımcı olur.6) Duymazdan gelin.

Her şeyi duymazdan gelmenin en iyi yolu müzik dinlemektir. Etrafınızdaki her şey dikkat dağıtıcı olduğunda kendinize bir arka plan müziği bulun. Bu, hem odaklanmanıza yardım edecek hem de kulaklıklarınız sayesinde etrafınızdakilere sohbet etmek için uygun olmadığınız sinyalini verecektir.

7) Büyük projeleri parçalara ayırın.

Dikkatiniz cidden çok dağılıyorsa, büyük projelerinizi küçük parçalara ayırın. Küçük görevler odaklanmanızı kolaylaştıracağı gibi tamamlandıkça size başarı ve tamamlama hissi verecektir.8) Temiz ve düzenli bir ortamda çalışın.

Çalışma alanınız şuan ne durumda? Kirli, düzensiz ya da dağınıksa etrafı temizlemek için biraz zaman ayırın. Böylece daha rahat odaklanabilirsiniz.

9) Bir zaman sınırı koyun.

Konsantre olmanız gereken bir zaman aralığı belirleyin, zaman bittiğinde durun. Bir bitiş noktası gördüğünüzde odaklanmanın daha kolay olduğunu fark edeceksiniz. Örneğin, karmaşık bir şeyin üzerinde çalışıyorsanız önemli bir kısmını bitirmeniz ortalama 90 dakika alacaktır. 30 dakika da zihninizi biraz dağıtmak için kullanabilirsiniz.10) Zor geliyor ama gerçek: erken kalkın.

Bir çoğumuza çok zor gelse de aslında son derece basit ve etkili. Güne herkesten bir saat daha önce başlayın. Bu saati, gününüzü planlamak ve dikkat dağıtan bir etken olmadan işlerinize başlamak için kullanın. Benzer şekilde, öğle yemeği için uzun bir aranız varsa hepsini yemekte harcamamaya çalışın. Zihninizi temizlemek için kısa bir yürüyüşe çıkın. Gerçekten zaman ve enerji kazandığınızı göreceksiniz.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/