Kolay İngilizce Öğrenme Yolları ve Popüler Uygulamalar

Kolay İngilizce Öğrenme

Kolay İngilizce Öğrenme Yolları

Kolay İngilizce öğrenme, sandığınız kadar zor bir şey değil. İngilizce, günümüzde neredeyse herkesin bildiği ya da öğrenmeye çalıştığı bir dil haline geldi. Sizde bu dili öğrenmeye çalışanlardan biri olabilirsiniz. Bu yazımızda, yeni başlayanlar ve kendini geliştirmek isteyenler veya tesadüf eseri burada bulunanlar için kolay İngilizce öğrenme yollarından bahsedeceğiz.

Bunu yapmak için illa bir kursa yazılıp ders almanıza gerek yok. Geçmiş okul eğitiminizden gelen bir alt yapınız olduğu sürece yapabileceğiniz aktiviteler hakkında konuşacağız. Tek yapmanız gereken, neden bu dili öğrenemeyeceğinize dair bahane bulmayı bırakmak! Evet anlıyorum, çocukluktan gelen bir gerginlik var ve yapamayacağınızı düşünüyorsunuz. Zaman bulamayacağınızı ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Problem yok! Günlük hayatınıza İngilizceyi eklemek gerçekten zor değil. Her yerde (ama her yerde) pratik yapmanız mümkün! Nasıl mı? Gelin öğrenelim.

İlk olarak, anlamalısınız ki İngilizce öğrenmek bir dersten ibaret değil.

İngilizce öğrenmeyi, İngilizce dilini hayatınızın bir zorunluluğu olarak görmeye başlamalısınız. Bu dilin nasıl konuşulduğunu, gerekli dil bilgisi kuralları vb. ögeler o dili tam olarak öğrenmeniz için yeterli olmaz. Dil ve kültür ortaklaşa çalışırlar. Bu yüzden o dili öğrenirken oturup o dilin konuşulduğu ülkelerin kültürlerine, geleneklerine de göz atmalısınız. Bu sayede dünyanın birçok yerinden arkadaş edinip, dilinizi daha da geliştirme şansını yakalarsınız.

İngilizce öğrenmeye karar verdiğiniz gibi okulda kaldığınız yerden devam etmeye çalışmayın. Gerçekten yeniden öğreniyormuş gibi alfabeden başlayın. Bırakın harfler kelimeleri, kelimeler de cümleleri oluştursun. Dil öğrenmek belirli bir süre yapıp bırakabileceğiniz bir şey değil.

Her gün konuştuğunuz ana dilinizle ilgili sürekli yeni şeyler öğrenmiyor musunuz? İşte aynısı ikinci bir dil öğrenirken de geçerli. Hepsi bir anda olup bitmez, zamana ihtiyacınız var. Her insan özeldir. Özel olduğunuzu unutmadan kendinize uygun öğrenme programını bulun. Bir iki yol deneyip vazgeçmeyin. Sizin için uygun olanı dışarıda bir yerde ve onu bulmanızı bekliyor! Şimdi kolay İngilizce öğrenme yolunda size yardımcı olacak uygulamalara yakından bakalım.

Dil Öğreniminde Yardımcı 10 Uygulama:

Duolingo

duolingo Kolay İngilizce öğrenme

Duolingo, 300 milyon kullanıcıyla dünyanın en çok yüklenen eğitim aplikasyonudur. Şirket misyonunu, eğitimi herkese ücretsiz, eğlenceli ve erişilebilir kılmak olarak düzenlemiştir. Duolingo, bir “quiz” oyunu şeklinde tasarlanmış ve bu tasarımın etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Herkesin kendine özgü bir öğrenme yöntemi olduğunu bilip, programlaması buna uyacak şekilde tasarlanmıştır. Dünyanın her yerinden Duolingo uygulamasına erişim sağlayabilirsiniz!


Busuu

busuu-logo

Busuu kelimesi, Kamerun’a ait, varlığı neredeyse yok olmak üzere olan Busuu dilinden gelir. Bu program internet sitesi ve mobil uygulaması üzerinden dünya çapında 100 milyondan fazla kişiye 12 farklı dil kursuna katılma imkânı verir. Busuu’ya ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz ve premium üyeliği aldığınızdaysa dil bilgisi dersleri, kişiye özel kelime çalıştırıcı ve McGraw – Hill Education dil sertifikası gibi birçok eğitimden faydalanabilirsiniz. McGraw – Hill Education ortaklığı 2015 yılında başlamıştır. Bu ortaklık sayesinde öğrencilerin dil öğrenimlerini tasdikleme imkânı sunan resmi bir sertifikalandırma sistemi yaratılmıştır. Bu sistemle öğrencilerin Ortak Avrupa Dil Referans Sistemi’nin kademelerindeki ana başlıklara hakimiyetleri ölçülür. Busuu’yu kişisel öğreniminiz dışında okullar, üniversiteler ve şirketler için de kullanabilirsiniz!


HelloTalk  

hellotalk Kolay İngilizce öğrenme

HelloTalk, küresel bir dil öğrenim programıdır. Bu uygulama kullanıcısını anadili İngilizce, Türkçe, Japonca, Arapça, İtalyanca, Rusça olmak üzere 150’den fazla kişiye bağlar. Bu kişilerle konuşarak, paylaşarak dil öğreniminize katkı sağlayabilirsiniz. Sohbette yazılan mesajları dinleme özelliğiyle birlikte telaffuzunuzu da geliştirebilirsiniz. Aynı zamanda dil, kültür ve seyahat ile ilgili sorularınızı da karşınızdaki kişiyle paylaşabilirsiniz. Kısacası, bu uygulama ile seviyenizi belirledikten sonra konuşma becerilerinize katkı sağlayabilir ve dünyanın farklı yerlerinden insanlar ile ilişki kurabilirsiniz.


Babbel

babbel-logo

Babbel, abonelik sistemi ile çalışan dil öğrenim uygulamasıdır. Bu programla 14 farklı yabancı dili öğrenme imkanına sahip oluyorsunuz. Formatı ise önceden kaydedilmiş derslerle öğretim programına gör adım adım ilerleme üzerine ilerler ve yazılım tabanlı bir öğrenme sistemi olmasına rağmen fiyatlandırması görece düşük seviyededir diyebiliriz. Diğer dil uygulamalarından farklı olarak içerisinde olduğunuz seviyeyi tamamladıkça bir üst seviyeye atlama şansınız vardır. Yeni kelimeler ve öğrendiğiniz cümle yapılarını geliştirmek için kullanabileceğiniz bir programdır.


Memrise

memrise-logo

Memrise, 189 ülkede 50 milyondan fazla kişinin kullandığı bir dil öğrenme programıdır. Dil öğreniminde kelime öğrenimine ağırlık vermiştir. Yıllık satın alıp sunduğu her imkândan faydalanabileceğiniz, ücretsiz olarak da kısıtlı şekilde kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Duolingo benzeri oyun oynarken öğrenme şeklinde ilerleyen bir yapısı vardır. Burada sadece dil bilimsel olarak gerekli kelimeleri değil, günlük hayatta kullanılan kelimeleri de öğrenebilirsiniz!


Rosetta Stone

rosetta stone-logo

Rosetta Stone, var olan en iyi dil öğrenme yazılımı olarak bilinmektedir. Kısa sürede ve eğlenerek dil öğrenmek isteyenlerin bir numaralı tercihidir. 150’den fazla ülkede 30’un üzerinde dil seçeneğiyle kullanılabilir. Rosetta Stone ile uygulamayı kullanmaya başladığınız ilk günden itibaren dinleme ve konuşma egzersizleri yapıyorsunuz. Her ünite içerisinde yalnızca bir konu işliyorsunuz ve dil öğreniminiz kısa bir süre içine değil, geniş bir zaman dilimine yayılıyor. Bazı üniversiteler ve kurumların Rosetta Stone ile ortaklıkları bulunuyor. Kontrol edip kurumunuz / okulunuz aracılığıyla bu uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz!


Quizlet

quizlet Kolay İngilizce öğrenme

Quizlet ile öğrenmek istediğiniz konularda tekrar yolunu kullanarak uzmanlaşabilirsiniz. Uygulama içerisinde ücretsiz olarak yararlanabileceğiniz kartlar, çalışma soruları, interaktif görseller ve oyunlar gibi aktiviteler bulunur. Bunun dışında çevrimdışı çalışma veya kişiye özel çalışma özelliklerinden yararlanmak isterseniz, satın alabileceğiniz belirli üyelikler bulunur. Diğer dil öğrenme uygulamaları ile birlikte yardımcı kaynak olarak kullanabileceğiniz etkili bir program.


Phrasebook

phrasebook-logo

Phrasebook uygulaması ile öğrenmek istediğiniz dilde sık kullanılan cümleler ve kelimeleri öğrenebilirsiniz. Bu öğretme metodu sayesinde öncelikli olarak önemli konular üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Yurt dışından bir arkadaş edindiğinizde veya yapacağınız bir yurt dışı tatilinde kullanabileceğiniz birçok kalıp hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu kalıpları kullandıkça da konuşma konusunda özgüveniniz oldukça artacaktır!


Mondly

mondly-logo

Mondly, dili en hızlı şekilde öğretmek adına tümdengelim yöntemini kullanan bir uygulamadır. Toplamda 33 dil seçeneği sunar. Örnek cümleler kullanarak öğrenmeniz gereken yapıları bütün bir şekilde görüyorsunuz. Kelime kartları ile birlikte de kelime bilginizi pekiştirebilirsiniz. Diyalog odaklı bu program kullanıcılarına, karşılıklı konuşmalar canlandırıp daha sonra bu konuşmayı kaydedebileceğiniz bir uygulama da sunuyor. Bu sayede sesinizi kaydedip yaptığınız hataları görebilir ve telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz.


Cambly

cambly Kolay İngilizce öğrenme

Cambly, sisteminde 7/24 çevrim içi eğitmenler bulunduran bir dil öğrenim platformudur. Bu eğitmenlerin ana dili İngilizcedir ve her birine dilediğiniz yerden dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Bu eğitmenlerden bire bir özel dersler alırsınız. Eğitmeninizi ilerlemek istediğiniz konular üzerine, alanınıza ya da amacınıza göre seçebilirsiniz. Dil öğrenim dışında IELTS ve TOEFL gibi sınavlara da hazırlık yapabilirsiniz. Yaptığınız dersleri kaydedip daha sonrasında tekrar yapabilirsiniz. Bilgisayar veya telefondan uygulamaya giriş yapıp, size uygun olan ders programını seçebilir ve aboneliğinizi başlatabilirsiniz!

This post is also available in: English

Kategoriler: Eğitim, Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/