Hafızanızı İyileştirmek İçin En İyi 11 Taktik

Zamanla hafızamızın zayıfladığını ve insanların isimlerini veya anahtarları nereye koyduğumuzu unuttuğumuz anlarla karşılaşırız. Bu doğal bir süreçtir ve beyninizde yanlış bir şey olduğu anlamına gelmez. Sadece düzenli egzersizler ve aktivitelerle aktif olmanız gerekir. Bu 11 hızlı ve etkili taktikle, daha fazla şey hatırlayabilecek ve yeni şeyler öğrenebileceksiniz.

1) Aynı Anda Birden Çok İş Yapmayın.

Aynı zamanda pek çok şey yapabilmek, gerçekten harika bir yetenek gibi görünebilir. Lakin, aynı anda birden çok iş yapmak sizi rahatsız eder.
İki şey arasında gidip gelmek kısa süreli hafızanızı bozar ve bu da yararlı bilgilerin saklanmasını imkânsız hale getirir.

2) Ufak Notlar Tutun.

Bazı şeyleri uzun uzun yazmak yerine kısa notlar almayı deneyebilirsiniz. Çünkü, Beyniniz için daha ilgi çekici ve uyarıcıdır. Ayrıca, araştırmalara göre bilgisayar yada telefon yerine, kağıt ve kalem kullanmak ise bunun en doğru yoludur.

3) Beyninizin Görselleştirme Gücünü kullanın.

Bir şeyi hatırlamanın en güzel yolu, beyninizin görselleştirme gücünü kullanmaktır. Kendi görsel ipuçlarınızı oluşturun – not defterinizin kenar boşluklarına grafikler veya şekiller çizin. Bilgilerin hafızanıza yapışmasına yardımcı olur.

4) Yeni Bir Dil Öğrenin.

Başka bir dile ait temel bir bilginin bile hafızanız üzerinde muazzam bir etki bıraktığı bilinmektedir. Bu yöntem hafızanızı taze tutmanın en iyi yollarından biridir. Ve akıcı olmanız bile gerekmiyor. Sadece en çok kullanılan kelimeleri öğrenmek, hafızanızı geliştirmek için yeterlidir.

5) Müzik Dinlemenin Tadını Çıkarın.

Tamamen pasif bir şey gibi görünüyor, aslında beyninizin her iki tarafını da aynı anda tutabilen birkaç aktiviteden biri. Müzik dinlemek hafızanızda çok olumlu bir etkiye sahiptir.
Ama bunu bir adım daha ileriye götürebilir ve bir enstrüman çalmayı, şarkı söylemeyi ya da en sevdiğiniz müzik ile dans etmeyi öğrenebilirsiniz. Tüm bunlar hafızanız ve genel olarak beyniniz için iyidir.

6) Her Zaman Kaliteli Uyku İle Uyanın.

Modern yaşam ile her gece iyi bir 8 saat uyumak, nadir bir ayrıcalık gibi görünebilir.

Ama gerçek şu ki, iyi bir gece uykusu sadece ruh sağlığınız ve genel sağlığınız için değil, aynı zamanda hafızanız için de kesinlikle gereklidir. Yeni bir şey öğrendikten sonra hızlı bir şekerleme yapmak bile bu bilgileri koruma yeteneğinizi önemli ölçüde artıracaktır. Sürekli olarak kaliteli uyku ile uyanmak, her zaman zihinsel yeteneklerinizin zirvesinde olmanızı sağlayacaktır.

7) Stresten Kurtulmak İçin Meditasyon Yapın.

Stresli olduğunuzda, yeni bilgiler öğrenmemeye ve daha sonra öğrendiklerinizi unutamaya daha yatkın olursunuz.
Meditasyonun stresi azaltmak için harika bir yol olduğu kanıtlanmıştır. Artan odaklanma ve tabiki hafıza iyileştirme gibi birçok sağlık yararına sahiptir.


8) Günlük Beslenmenize Dikkat Edin.

Sağlıklı gıdalardan oluşan dengeli beslenmenin hafızanız üzerinde olumlu bir etkisi vardır, ancak özellikle büyük faydaları olan belirli gıda grupları vardır. Onları market alışveriş listenize ekleyerek ve bunları günlük diyetinize dahil etmek yalnızca hafızanızı güçlendirmeye yardımcı olmayacak, aynı zamanda size sağlık açısından birçok faydası olacaktır. Ve tabi ki, düzenli su içmeyi asla unutmayın.


9) Düzenli Egzersiz Yapmayı İhmal Etmeyin.

Düzenli fiziksel aktivite, koşu ya da yürüyüş gibi hafif bir şey bile, beyninizin hafızaya ve öğrenmeye karışan kısmının boyutunu artırır.
Kendine bir çift rahat ayakkabı al ve git!


10) Zeka Oyunları ve Uygulamalarını Deneyin.

Birkaç ücretsiz hafıza eğitimi uygulamasını denemek çok kolay ve zamanınızı çok fazla harcamaz. Bu yöntem,  zekayı aktif tutarak öğrenmeyi kolaylaştırır.

11) Farklı Tarzda Kitaplar Okumayı Deneyin.

Kitap okumak hayal gücümüzü geliştirmekle beraber yeni yeni masal kahramanları tanımanızı sağlar ve yeni bir şeyler öğrenmek mutlaka hafızanızı diri tutacak bir alışkanlıktır.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/