Daha İyi Bir Yönetici Olmanın 5 Yolu

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Daha iyi bir yönetici olmak ister misiniz?
Etkili olmayan yöneticiler bugünün iş dünyasına çok fazla zarar veriyor. Eylemleri ve tutumları, artan ciro ile birlikte bağlılığı ve üretkenliği hatta katılımın azalmasına da neden olabiliyor.
İnsanların bir şirketten ayrılmasının bir numaralı nedeni; kötü bir patron ve çalışanların yüzde 20’sinin patronlarının kariyerlerini olumsuz yönde etkilediğini düşünüyor olmasıdır.
Araştırmalar, yöneticinizle olan pozitif ilişkinin, işinizden elde ettiğiniz keyfi doğrudan etkilediğini göstermektedir.
Projelerinizi ve çalışanlarınızı yönetme biçiminiz; tüm departmanınızın ve şirketinizin verimliliğini etkiler — bu açıdan yönetim becerilerini geliştirmek çok önemlidir.

1. Doğru yönetim tarzını seçin!

Bir çok yönetim tarzı vardır ve hepsi üç temel davranışın karışımıdır aslında:
– Talimatlar ve eğitim yoluyla ne kadar görev yönelimi sağladığınız;
– Çalışanlara karar verme noktasında ne kadar özerklik verdiğiniz;
– Ve açık iletişim, koçluk ve çalışanların ilgisini çekerek ilişki kurmaya ne kadar yatırım yaptığınızdır.
Hepimizin doğal bir yönetim tarzı olmalı ve bu zamanımızın da etkili bir parçası olmalıdır. Bazı çalışanlarınız için mükemmel bir seçim olmalıdır bu yönetim tarzı ve bu onların size olan bağlılığını geliştirmelidir. Ancak tüm ekibinizin gelişmesini istiyorsanız eğer, birden fazla tarzda ustalaşmaya istekli olmalısınız da. Daha da önemlisi, aralarında ne zaman ve nasıl geçiş yapacağınızı bilmeniz de gerekir.

2. Daha ikna edici olun!

UCLA’da bir yönetim ve organizasyon profesörü olan Dr. John Ullmen, “ikna etme tutkumuzun genellikle ikna etme kabiliyetimizi aştığının” altını çizer. çünkü bizleri ikna edecek şeylere odaklanarak sadece dar bir taktik yelpazesi kullanırız. Daha ikna edici olmak için kullandığınız araçları genişletmelisiniz.
Ullmen, başarılı kombinasyonlar oluşturmak için çeşitli kombinasyonlarda kullanabileceğiniz 12 taktiğin var olduğuna inanıyor. Bunlar, rasyonel analizlerden ve güvenilir kaynaklardan elde edildiği için çeşitlilik göstermekte; stratejik, üst düzey hedeflerle uyumlu veya anahtar değerlere sahip örnek lider kişiler içindir. 12 taktikte de usta olun ve hedef kitlenizi en iyi ikna edecek kombinasyonu seçin.

3. Hesap verebilirlik konusunda net olun!

Görevinizin bir kısmı insanları ortaya çıkan sonuçlardan sorumlu tutmaktır. Bununla birlikte, doğrudan raporlarınızın gerçekten doğru öncelikler üzerinde çalışması pek mümkün değildir.
Leverage Your Best ile Ditch the Rest’in ortak yazarlarından Scott Blanchard, yöneticilerden her çalışanının önceliklerini içeren bir liste yapmalarını isteyen bir çalışma yaptı. Ardından çalışanlardan kendi listelerini oluşturmalarını istendi. Bunları karşılaştırdığında aralarındaki ortalama uyumluluğun sadece yüzde 21 olduğunu gördü.
Beklentilerinizi net bir şekilde çalışanlarınıza iletin ve hala aynı sayfada olduğunuzdan emin olmak için düzenli aralıklarla kontrol edin. Yalnızca gerçekten önemli olan ve kendiniz açısından hesap verebilirlik için bir rol model olan sorunlardan sorumlu tutun onları.

4. Çalışanlarınızı elinizde tutun!

Çalışanın katılımı, onları elde tutma ve üretkenliklerinin artışına önemli bir katkı sağlar. MBA profesörü Todd Dewett’e göre, çalışanlar duygusal olarak işlerine bağlılık hissederler ve tüm organizasyonla özdeşleşirler bu sayede. Yine de yapılan çalışmalar ABD çalışanlarının yüzde 70’inin işlerinden ayrıldığını gösteriyor bu katılımın yetersiz olmasından dolayı.
Yöneticilerin yaptığı yaygın hatalardan biri de; çalışanlarının kendi katılım seviyelerini yeterli varsaymak, her çalışanda aynı taktiklerin işe yaradığını düşünerek motivasyonla bağlılığı birbirine karıştırmaktır.
Çalışmalarınız, bireysel olarak her bir çalışana göre uyarlandığında en etkilisi olacaktır özetle.

5. Departmanlar arası çatışmayı çözün.

İşlevler ve ekipler arasında çalışmak modern işlerde normal bir uygulamadır ve bunun sonucunda, her yönetici departmanlar arası çatışmalarla karşı karşıya gelebilir.
Üst düzey işletme kitabı; “Brilliance” kitabının yazarı Simon T. Bailey, çatışmanın; kaynaklar için olan mücadeleden, zayıf ilişkiden ve departmanlar arasındaki iletişim eksikliğinin var olmasından kaynaklandığına inanıyor.
Öncelikle, güçlü ilişkiler kurun ve diğer ekipleler doğru bağlantıları sağlayın. Amaçlar ve zorlukları hakkında daha fazla bilgi edinin. Sonra, almak için vermeye istekli olun. Kazanmalarına nasıl yardımcı olabileceğinize odaklanın. Ardından, bunun karşılığında onlardan yardım isteme konusunda cesaretli olun. Şirket için neyin en iyisi olduğuna odaklanmak için birlikte çalışın ve markanın bütünlüğünü, şahsi veya departmanın hedeflerinden üstün tutun.
Bu etkili stratejileri kullanarak; şirketinizin başarısını artıracak ve kariyer hedeflerinizi hızlandırarak daha iyi bir yönetici olacaksınız.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/