Güven Başarıyı Doğurur: Kendine En Çok Güvenen İnsanların Sahip Olduğu 10 Düşünce

kendi dünyasında

kendi dünyasında

Dünyamda yer tutan gelişmeleri uzay boşluğuna bırakıyorum.

Güven başarıyı doğurur. Başarı için kendinizden yeterince emin misiniz?
Girişimci Andrew Thomas diyor ki;

20’li yaşlarıma baktığımda, kendimin iki farklı versiyonunu görüyorum. İlk beş yıl güvensizlik ve kaygı duyguları hayatıma hakimdi. İstemediğim bir hayatı yaşıyordum ve buna son verip vermemem konusunda net değildim. Sonra, 20’li yaşlarımın ikinci yarısında amacımı kucaklamayı öğrendim ve istediğim hayatı yaşamaya başladım.

Kendisi şu an 32 yaşında. Olumsuzluklarla dolu bir zihniyetten başarıya ulaşan bir zihniyete yaptığı geçişinin kendisine olan güveninden kaynaklandığını söylüyor. Ve ekliyor:

“Kendinden emin hissettiğinde, bütün dünya sana ait gibi görünüyor. Aniden kendinizi diğer başarılı ve kendine güvenen insanlarla çevreliyorsunuz ve hem fırsatlar hem de başarı kolaylıkla yolunuza geliyor.”

Andrew Thomas kendine güvenen insanların 10 alışkanlığından da bahsediyor.

1) Herhangi bir şeyi ne için yaptığınızdan emin değilseniz tam olarak ne yaptığınız da net değildir.

Amacınızı belirleyin. İşte ve hayatta amacınız nedir? Nedenlerinizi kolay hatırlanabilir şekilde aklınızda tutun. Bunları bir yerlere yazın. Her an rastlanabilir olsunlar. Birtakım nedenler belirledikten sonra kendinizden daha emin olacaksınız.

2) Kendinizi karşılaştırmanız gereken tek kişi, olmak istediğiniz versiyonunuzdur.

Kendinizi başkasıyla karşılaştırdığınızda, yeterince iyi olmadığınız konusunda kendi kendinizle konuşmaya başlar ve olumsuzluklar yaratırsınız. Bunu yapmak kendinize olan güveni zayıflatır. Kendinizi karşılaştırmanız gereken tek kişi, olmak istediğiniz versiyonunuzdur.

3) Daha fazla çözüm, daha fazla özgüven!

Zorluklar hayatın her aşamasında karşınıza çıkacaktır. Bu karşılaşmayı yaşadığınızda sadece sorunlara odaklanıp kalmak yerine, çözüm bulmaya odaklanmak en doğrusudur. Daha fazla sorunun üstesinden gelmek demek daha fazla özgüven inşa etmek ve daha sonra karşılaşacağınız başka sorunları da daha kolay aşmak demektir.
4) Güçlü yönlerinize oynayın.

Bazen güçlü yönlerimizi onurlandırmaktan çok zayıflıklarımızı geliştirmeye zaman harcıyoruz. Elbette zayıf yönleri geliştirmek gerekiyor ancak, güçlü yanlarınızı ortaya çıkarmanızın özgüveninizi daha çok arttıracağı aşikar. Mesela matematikte iyi değilseniz, finans alanında kariyer yapmaya çalışmayın. Güçlü yönlerinize biraz sadık kalın.

5) Fake it till you make it.

Son dönemlerde özellikle girişimcilik dünyasında popülerleşen bu cümle bir nevi “köprüden geçene kadar ayıya dayı demek” deyiminin İngilizce hali.
Yani gerekirse kendinize güveniyormuş gibi yapın. Zaten başarılı olduğunuz fikrini kucaklamaya devam edin. İlk başta ikna olmuyorsunuz, ama sonunda düşünceleriniz duygularınızı takip edecek ve daha kendinden emin biri olacaksınız.

6) Korku felç edici olabilir, harekete geç.

Kafanızdaki sesi görmezden gelin ve harekete geçin. Korkunun sizi geride tutmasına izin verdikçe negatif sesi daha güçlü duymaya başlarsınız. Ne kadar çok harekete geçerseniz de negatif ses o kadar kısılır.
7) İyi göründüğünüzde iyi hissedeceksiniz ve iyi hissettiğinizde kendinize biraz daha güveneceksiniz.

Görünüşünüzden gurur duyun. Ne olursa olsun görünmek istediğiniz gibi görünün, öyle giyinin. Görüşünüze uzun vadeli yatırımlar da yapabilirsiniz, bu sayede aslında başarınıza yatırım yapıyor olacaksınız.

8) Çalışmayan şey yerine neyin işe yaradığına odaklanın.

Olumsuz düşünceler ve kötümserlik kısır bir döngüdür. Bu döngünün şiddeti ve varlığı da kendinize olan güveninize bağlıdır. Algılanan zayıflıklar yerine olumlu niteliklerinize odaklanın; algılanan başarısızlıklarınızdan ziyade başarılarınıza odaklanın. Pozitif kalın!

9) Başarının yarısı fırsat, diğer yarısı hazırlıktır.

Hazırlıklı olun. Doğru fırsat kapınızı çaldığında hazır olmak için ne yapmanız gerekiyorsa bugünden yapmaya başlayın. Hazırsanız, fırsatı değerlendirmek için kendinize güvenme olasılığınız daha yüksektir.
10) Beden dilinin gücünü benimseyin.

Beden dili kelimelerden çok daha yüksek sesle konuşur. Kendinizi aşağı doğru duruyor gibi hissettiğinizde duruşunuzu değiştirin: omuzlarınızı geri çekin, başınızı yüksek tutun, ayaklarınızı geniş tutun ve ellerinizi bir süper kahraman gibi havaya kaldırın. Yeni duruş, hızla ruh halinizi değiştirir ve güven artırır. Bunu sık sık yapabilirsiniz.
Sizi bir anda daha özgüvenli biri yapacak sihirli bir çözüm tabi ki yok. Ancak tutarlı ve küçük adımlar atmaya odaklandığınızda, sabit bir düşünce sisteminden değişen ve büyüyen bir düşünce sistemine geçebilirsiniz.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/