Motivasyon Konuşmacısı Tony Robbins’in 5220$’lık Seminerinden Notlar

Tony Robbins yılda 200.000 insanla görüşüyor ve yılda sadece bir kere seminer veriyor. Bu seminer 6 gün boyunca günlük 12 saatten fazla sürüyor. Katılma ücreti 5,220$ olan seminere dünyanın her tarafından insanlar akın ediyor. Hatta katılım sağlayabilmek için eşyalarını satan birçok insan da mevcut. Seminer oldukça interaktif geçiyor, hatta bazı katılımcılar Robbins ile kendi hikayelerini paylaşıp birebir diyaloglar da kurabiliyor. Seminer Robbins’in katılımcılardan tanımadıkları 12 kişiyle sarılmalarını istemesiyle başlıyor.

“Kelimeler bilinci delip geçme gücüne sahiptir.”

Yüksek sesle ve aktif bir fizyolojiyle yani ayakta dururken ya da zıpladıktan sonra söylenen bir cümle veya dil kalıbının, nöroloji ve fizyoloji aktif kullanıldığı için yeni inançları düzenlemek için mevcut en güçlü araçlar olduğuna inanıyor. Sadece biliyor olmanın sizi daha iyi hale getiremeyeceğini söylüyor. Ne istediğinizi duygusal bir şiddetle konuşmalısınız.
“Hayatınızın herhangi bir bölgesinde ağrılarınız varsa bu büyümek için bir çağrıdır.”

Kendinize “Kabiliyetli ve layık olduğumu nasıl ispatlayabilirim?” şeklinde bir soru yöneltirseniz, benliğinizin buna bağlı olduğunu düşünür ve acı çekersiniz. Hayatımda büyük bir şey yapmazsam ya da büyük ölçüde başarılı olmazsam hayatım boşa gitmiş olurdu diye düşünüp size saygı duyulmayacağını hissedersiniz. Kendinize çok fazla baskı koymanızın sebebi içinizde asla yeterli olamama riskinden korkmanızdır. Sorunuzu değiştirin.“Şu anda kendimi daha çok nasıl değerlendirebilirim?” gibi bir soru sizi daha iyi bir hale getirmeye yardımcı olur, endişeyi azaltır ve doğru yoldan yönlendirildiğinizi hissettirerek sakinlik duygusunu getirir.


“Depresyon bir hastalık değildir, sadece bir odak modeldir.”

Bir şeye odaklandığınız an, ona bir anlam veriyorsunuz. Bu iyi mi, kötü mü? Bu kişi benimle alay mı ediyor yoksa saygısızlık mı ediyor? Bu bir zorluk mu, yoksa bir hediye mi? En başarılı olanlar hayatlarındaki olaylarını her zaman kontrol etmeye çalışıyorlar. Tüm olayları kontrol edemezsiniz, ancak daima olayların üzerinizde ifade ettiği anlamı denetleyebilirsiniz. Üzerinde yoğunlaştığınız şey, depresif olup olmadığınızı belirleyecektir. Depresyon bir hastalık değildir, sadece bir odak modeldir. Odaklamanızın kontrolünü elinize alarak hayatınızın kalitesini köklü bir şekilde değiştirebilirsiniz.
“Hayatlarımızın kalitesi, duygularımızın kalitesinden başka bir şey değildir. Anlamı ve yaşamı şekillendiren kuvvettir, duygu renkleridir.”

İnsan doğası gereği muhtemelen kontrol edebileceğiniz veya önemli ve özel hissedebileceğiniz durumları ararsınız. Şu anda hedefiniz daha fazla para, kilo vermek, daha başarılı olmak olabilir. Gerçek şu ki dünyanın en zengini olabilirsiniz, kusursuz bir bedene sahip olabilirsiniz ve yine de perişan olabilirsiniz, çünkü gerçekte karşılanmayan ihtiyaçların en temelinde duygusal tatminsizlik yatar.


“Kararlarınızı çıkardığınız anlam verir.”

Hayatınızı kontrol eden büyük ölçüde kendi öyküleriniz. Bu hikayeler, belirli alanlarda harekete geçme veya ilerleme kaydetmenizi engelleyen şeydir. Anlamın efendisi olmalı ve her durumda iyi bir nokta bulmalı ve hayatınızın için daha güçlendirici anlamlar bulmalısınız.
“Kendiniz olmazsanız kendinizi sevmekte zorlanırsınız.”

Bütün hayatımız bir anda değişir. Biri size “Değişiklik yapmam 10 yılımı aldı.” dediğinde o değişimin aslında bir anda gerçekleştiğini anlayın. Uyanırsanız sonsuza dek kontrolü ele alabilirsiniz. İşler o noktada heyecan verici olmaya başlar. Hayatınızın hangi alanı istediğiniz gibi gitmiyor? Sorununuz, sizin armağanınız. Her şeyden çok kendinize emek verin. Sizi kontrol eden inançları ve değerleri keşfederseniz, kendinizi baştan tasarlayabilirsiniz.

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/