İngilizceden Sonra Öğrenebileceğiniz ve İşinize Yarayacak 9 Yabancı Dil

NilayMeltem Yıldırım

NilayMeltem Yıldırım

Editor @ceotudent ||KEL '15 || Boun - ME

Yabancı dil olarak İngilizce’nin önemi herkesin çok iyi bildiği, su götürmez bir gerçek. Fakat artık İngilizce biliyor olmak da yetmiyor. Bazı şirketler İngilizce bilip bilmediğinizi dahi sorgulamadan 2. hatta 3. yabancı dillerinizi merak ediyor. Eğer siz de yepyeni bir dil daha öğrenmek, hem kendinizi geliştirmek hem de iş hayatında başkalarının önüne geçebilmek istiyorsanız sizler için hazırladığımız ve öğrenildiğinde size en çok fayda sağlayacak 9 dile bir göz atmalısınız.


1) Mandarin(Çince)

Mandarin, Çincenin en yaygın lehçesidir. Hali hazırda dünyada oldukça büyük bir kitle tarafından konuşulmaktadır. 955 milyon insan, yani dünya nüfusunun yaklaşık %14,5’i bu dili, ana dili olarak konuşmaktadır. Tabiî ki Çin’in kalabalık nüfusunun bunda etkisi çok fazla. Çin, her geçen gün ekonomik anlamda dünya çapında çok daha büyük bir yer edindiği için bu dile olan talep de gittikçe artış göstermektedir. ABD’nin Yabancı Dil Servis Enstitüsü’ne göre bu dili çok iyi seviyede öğrenebilmek için 2200 ders saati gerekmektedir.

Zorluk Seviyesi: Yüksek2) Arapça

Arapça, dünyada en fazla konuşulan 5. dildir. Ayrıca Orta Doğu ve Afrika’daki birçok büyüyen ekonomiye sahip devletin de resmi dili. Orta Doğu’daki hızla gelişen marketin istekli müşterilerine daha iyi bir hizmet verebilmek için Arapça konuşan çalışanlara oldukça önem verilmektedir. Bu dilde ise uzmanlaşabilmek için en az 88 haftaya ihtiyacınız var.

Zorluk Seviyesi : Yüksek


3) İspanyolca

405 milyon kişinin anadili olan İspanyolca, Mandarin’den sonra dünya üzerinde en çok konuşulan 2. dil. İspanyolca öğrenmek size; İspanya, Latin Amerika ve hatta Amerika Birleşik Devletleri’nde bile birçok kapıyı açacaktır. Ve iki zor dilden sonra size güzel bir haberimiz var! İspanyolcayı mükemmel bir şekilde öğrenebilmek için 600 ders saati yeterli.

Zorluk Seviyesi : Kolay


4) Almanca

Almanca, yaklaşık 100 milyon kişi tarafından anadil olarak konuşulmaktadır. Diğer dillerle kıyaslandığında bu sayı gözünüze pek de fazla gelmeyebilir; ancak Almanya, Avrupa Birliği’nin en büyük ekonomisine sahip. Ayrıca yapılan araştırmalarda Almanca bilme yetisinin arandığı işlerin genellikle yüksek maaşlı işler olduğu da göze çarpmaktadır. İspanyolcaya kıyasla daha zor bir dil olduğu söylenebilir; fakat İngilizceyi iyi seviyede bilen bir kişi için çok da zor bir dil değildir.

Zorluk Seviyesi: Kolay5) Portekizce

Portekizce, 215 milyon insan tarafından konuşulmaktadır. (Portekiz, Brezilya ve Afrika’nın bazı kesimlerinde) Ticari konularda Brezilya oldukça önemli bir ülke olduğu için bu dilin de önemi bir hayli fazladır. Brezilyalıların çoğu iyi derecede İngilizce konuşamamaktadır, bu nedenle orada iş yapmak istiyorsanız ya dili çok iyi öğrenmelisiniz ya da çok iyi bir tercümanla anlaşmanız gerekiyor. 600 ders saati bu dilde uzmanlaşmanız için yeterli.

Zorluk Seviyesi: Kolay


6) Rusça

155 milyon kişi Rusçayı anadili olarak konuşuyor ve bu sayede Rusça dünya çapında en çok konuşulan 8. dil. Rusya, yeni iş alanları için aç birçok varlıklı insanla dolu ve bu insanların çoğu iyi seviyede İngilizce konuşamıyor. Bundan dolayı da Rusça bilen kişilerle iş yapmayı tercih ediyorlar. Rusça, İngilizceye kıyasla oldukça farklı bir dil ve bu sebeple dilde yetkinliği sağlamak için 1100 ders saatine ihtiyacınız var.

Zorluk Seviyesi : Orta

7) Fransızca

Fransızca, dünya üzerinde 74 milyon insan tarafından konuşulan bir dil. Özellikle İngiltere’de çalışmak isteyen kişiler için çok önemli bir yere sahip olan Fransızca, Birleşik Krallık’taki şirketlerin yaklaşık %50’si tarafından çalışanlardan bilinmesi talep edilen bir dil haline gelmiştir. Bunun yanı sıra Afrika’da ekonomisi en hızlı büyüyen 5 ülkeden 3’ünün de resmi dili Fransızcadır. İspanyolca ve Portekizce’de olduğu gibi iyi derecede İngilizce bilen biri için Fransızca öğrenmek de oldukça kolaydır. Forbes.com verilerine göre, 2050 itibariyle dünya üzerinde Fransızcayı konuşan 750 milyondan fazla insan olacağı tahmin ediliyor.

Zorluk Seviyesi : Kolay


8) Japonca


Japonca, 125 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Japonya dünyanın en büyük 3. ekonomisine sahip olduğu için bu dilin önemi oldukça büyük. Özellikle bilim ve teknoloji alanında hızla ilerleyen Japonlar dünyayı bu alanlarda kendilerine bağımlı hale getirmeye başladılar bile. Oldukça zor bir dil olduğu için öğrenmesi 2200 ders saati gibi bir süre gerektirmektedir.

Zorluk Seviyesi : Yüksek9) Hintçe

260 milyon insan Hintçeyi anadili olarak konuşmakta ve bu sayede bu dil dünya üzerinde en çok konuşulan 4. dildir. Hindistan, GSYİS(Gayrisafi Yurtiçi Hasıla) verilerine göre dünya üzerinde 7. sırada ve ayrıca dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip. Her ne kadar oradaki yerli halk İngilizce konuşsa da onlarla iş yapanlar mümkün olduğunca onların anadillerini konuşmayı tercih etmekte. En zor dillerden biri olmasa bile çok da kolay bir dil olduğunu söyleyemeyeceğiz. 1100 ders saati bu dilde uzmanlaşmanız için yeterli olabilir.

Zorluk Seviyesi : Orta

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/