Günlük Aktivitelerde Zıt Elinizi Kullanarak Beyninizi Güçlendirebilirsiniz

Dominant olmayan elinizle diş fırçalamayı, mause kullanmayı ya da çorba içmeyi denediniz mi? İlk etapta gülünç gelecek bu fikrin aslında birçok kazanımı var.
Tercih edilen el beyninizin karşı tarafına bağlıdır; sağ el sol beyne yani dil, yargı ve zekadan sorumlu tarafa bağlıdır. Sol el sağ beyne yani yaratıcılık, algılama ve empatiden sorumlu tarafa bağlıdır. Sonuç olarak ellerimiz beynimizle doğrudan bağlantılı olduğu için, ellerimizi aktive ederek beynimizi de uyarabiliriz.
Zorluk derecesini arttırmadan aynı spor egzersizini tekrar tekrar yapmanın bir süre sonra vücuda fayda sağlamayacağı gibi, beyinden de aynı şeyleri yaparken daha iyi sonuç alabilmek beklenemez.
Araştırmalara göre diğer elini kullanabilme performansını arttıran bir kişinin çevresine ortalama bir insandan daha iyi adapte olabileceği ve herhangi bir konuyu daha yüksek bir seviyede deneyimleyebileceği söyleniyor. İki elini de kullanabilen bazı ünlü kişilere göz atacak olursak; listede Albert Einstein, Mahatma Gandhi, LeBron James, Adam Levine, Benjamin Franklin, Leonardo Da Vinci, Nikola Tesla gibi alanlarına damga vurmuş isimler var.
Sürekli kullanılan el yerine zaman zaman diğer elin kullanılması, hafızayı kuvvetlendirerek beyin tembelliğini önlüyor, Alzeihmer riskini azaltıyor. Görev paylaşımı yarı yarıya olmasa da iki tarafın da yer yer aktif olması beynin iki yarımküresini daha iyi entegre ederek beyinde yeni yollar oluşturmaya birebir. Peki diğer elimizle dostluğumuzu nasıl ilerletebiliriz?
Basit Günlük Aktiviteler

Adım adım ilerlemek için basit ama etkili aktivitelerle başlamak daha doğru olacaktır. Diğer elinizle kapı kulplarını çevirerek, düğme ilikleyerek, sayfa çevirerek, musluk açarak beyninizde yeni ufuklar açın. Hareketleri tersine çevirmek zor olsa da bu beynimiz için iyi bir egzersiz.


Görüş Alanınızı Ters Tarafa Kaydırın

El-göz koordinasyonunu geliştirmek için tenis topu gibi küçük bir topu kullanmadığınız el ile atıp tutmaya çalışın. Kullandığınız elle yapmak kadar basit olmayacaktır fakat ilerleme kaydetmek mümkün.Kol saati kullanıyorsanız, diğer elinize takmanız ve gün içinde saati o taraftan kontrol etmek de başka bir yöntem. Başlarda gözünüz hep alışmak istediği tarafa gitmekte ısrarcı olsa da zamanla uyum sağlayacaktır.


Diğer Elinize Yazı Yazmayı Sıfırdan Öğretin

Baskın olmayan elinizi kullanarak ilkokula yeni başlamışçasına dikine çizgiler çizin, küçük ve büyük harflerle alfabeyi yazın. İlk başta eliniz titreyebilir, harfler çarpık çarpık olabilir. Pratik yaptıkça harflerin hakkını daha iyi verecek ve hız kazanacaksınız.

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/