İyi Bir İlk İzlenim İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

İyiMezun.com

İyiMezun.com

CV göndermeden ve iş başvurusu yapmadan iş görüşmesi yakalama fırsatı İyiMezun'da!

İnsan ilişkileri ne kadar yaşarsak yaşayalım karmaşıklığını yitirmiyor. Bu karmaşık dinamik ilk izlenim ile başlıyor, ne kadar değişse dönüşse de o ilk anın etkisi neredeyse hiçbir zaman yok olmuyor. Araştırmalar gösteriyor ki çoğu insan tanışmanızın ilk saniyesinde sizinle ilgili ilk izlenimini belirliyor ve fikirleri genelde değişmiyor.
Bu demek oluyor ki ilk izlenimler inanılmaz derecede önemli, çünkü ilk izlenim yaratmak için sadece bir hakkınız var.
İnsanların sizinle ve sizinle olan ilişkileri ile ilgili temellerini ilk birkaç saniyede atıyor olması bunaltıcı görünse de bu fikrin içinde bir hoşluk da var. İlk izlenim ve önemiyle ilgili bilgimiz olursa insanların bizi isabetli bir şekilde değerlendirmesini ve en iyi tarafınızı görmesini sağlayabiliriz.

1) Niyet / Enerji

İlk İzlenim
İnsanlar niyeti ve samimiyeti/samimiyetsizliği okuma konusunda genelde başarılıdırlar. Dolayısıyla, insanlarla tanışmadan önce niyetinizi, ne tür etkileşimlere sahip olmak istediğinizi ve nasıl bir enerji vermek istediğinizi belirlemek önemlidir. Niyetiniz, yaymak istediğiniz enerji belli ise samimiyetle bunu göstermek, insanların sizin hakkınızdaki değerlendirmelerinin isabetli olacağının garantisi gibidir. Yani, istikamet/amaç belli olduktan sonra, tek yapmamız gereken çıkıp o yolu yürümek.

2) Görünüş

İlk İzlenim
Bu bir gerçek, hepimiz karşımızdakinin görünüşüne bağlı olarak yargılarda bulunuruz ve bu ister istemez o insana karşı tavrımızı belirlememizde rol oynar. Bu durumu lehimize çevirmek, ilk defa karşılaştığınız insanlara ilk verdiğimiz mesajın bunlar aracılığıyla yollandığını anlamaktan geçiyor. Yani, nasıl bir mesaj vermek istiyorsak ona göre görünmek değerlendirmelerin gerçekliğimize en yakın olması için bir güvence. Dış görünüş sanılandan daha önemlidir.

3) Beden Dili

Duruşumuzdan vücudumuzu nasıl taşıdığımıza, duruş açımıza kadar her şey bir anlam ifade eder. Vücut dilinizin farkında olmak, istediğiniz mesajı vermek için bedenimizi kontrol etmeye başlamanız anlamına gelir. Vücut dilinizi anlamak için kendinizin bir mekânda yürürken, dururken videosunu çekebilirsiniz. Sonrasında vermek istediğimiz mesajı belli etmek kalıyor.

4) İlgili/ İlgi Çekici Olmak

İlk İzlenim
Karşımızdakini gerçekten tanımak istiyorsak ve kim olduklarını öğrenmeye açıksak ona gerçek bir ilgiyle yaklaşırız. İlgimizi doğrudan kanalize ettiğimiz zaman, karşımızdaki ile ilgili çok ilginç bilgiler ediniriz ve bu onlara görülme/anlaşılma hissi verdiğinden onları çok mutlu eder. Yani, meraklı olun, sorun, öğrenin, tartışın ve bütün bunları gerçek bir samimiyetle yapın. Bu genellikle bulaşıcıdır ve ilgilendiğimiz zaman ilgimizi çeken daha iyi konuşmalara ve kalıcı bağlantılara sahip oluruz.

5) İlk İzlenim İçin Bilinmeyen Yol: Dedikodu

Dedikodu yapmak tahmin ettiğimizden çok daha önemlidir. Dedikodu derken, insanların arkasından negatif ya da aşağılayıcı konuşmaktan değil; toplumsal işbirliğinin temelinden bahsediyorum. Noah Yuval Harari’nin Sapiens adlı kitabında da bahsettiği gibi dedikodunun insan türünün hayatta kalmasında ve bu derece kompleks ve esnek ilişkiler kurarak yabancılarla bile işbirliğini arttırmasında çok merkezi bir rolü var. Dedikodu, insanların bir arada kalmalarına, arkadaşlık kurmalarına, toplumsal düzen ve işbirliği oluşturmalarına yardımcı olarak insanın tüm hayatını değiştirdi. Dedikodu sayesinde toplumsal bilgileri hatırlayabiliyor, yorumlayabiliyor ve aktarabiliyoruz. Yani, ortak tanıdıklarınız hakkında konuşun; hem ortak bir nokta bulmuş olursunuz hem de üçüncü kişiyi nasıl yorumladığınız ve aktardığınız sizinle ilgili karşınızdakine pek çok fikir verecektir.

İyiMezun, CV hazırlamadan ve iş başvurusu yapmadan en iyi şirketlerde iş bulmanı sağlar: İyiMezun.com 

İlk İzlenim
Kategoriler: Gelişim, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/