Farkınızı Ortaya Koyarak Kariyerinizi Geliştirebileceğiniz 3 Etkili Yöntem

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Kimimiz yeni mezun, kimimiz mezuniyete adım adım yaklaşmış, kimimizse bir sonraki işi için kollarını sıvamış bekliyor şu sıralar. Mülakatlar belki de kapıda… Herkesin iş başvuru sürecinde kendini kanıtlaması, benliğini ortaya koyup benzersizliğini kanıtlaması gerekecek. Bu konuyla ilgili olarak sürekli verilen tavsiyeler şöyle; rahat hissetmek, mutlaka göz teması kurarak konuşmak, tokalaşma ve hoş bir görünüme sahip olma. Ne yazık ki artık sadece bunlar pek yeterli değil. O halde tam olarak ne yapmalı?

1) Yeteneklerinizin farkına varın.

Görüşmeye (bu müşteriniz veya işvereniniz olabilir) gitmeden önce yeteneklerinizi sıralamak için kendinize biraz zaman ayırın ve bunları bir liste haline getirin. Listeyi oluştururken kendinize şu soruları sorun:– Bu işe diğerlerinden farklı ne katabilirim?

– Beni bu alanda eşsiz kılan nedir?

– Bu işi yaparken hangi özelliklerime güvenmeli ve açığa çıkartmalıyım?

Vereceğiniz cevaplar; beceri, yetenek ve kişilik özelliklerinizin tamamıyla ilgili olabilir. Kendinizi kandırmadan dürüst cevaplarla listenizi tamamlayın. Çünkü yapmanız gereken asıl hile, sahip olduğunuz gerçek niteliklerle onları etkilemek olacaktır.

2) Benzersizliğinizi gösterin.

Görüşme sırasında söyleyeceğiniz her şeyin kanıtlanması gerekecektir. Bazıları (kişilik özellikleriniz) zamanla, bazılarıysa o an teyit edilebilir. Bunun için ilk olarak referanslarınız yardımınıza koşacaktır, sonrasında yaptığınız çalışmalar, Linkledln gibi bir ağ profiliyle o an durumu lehinize çevirebilirsiniz.Benzersizliğinizi gösterebileceğiniz en iyi bir diğer yol ise kesinlikle dürüst olmanız olacaktır. Geçmişte yaptığınız bir hata söz konusuysa bile, bunu onlara anlatın ve deneyimleyerek öğrendiğinizi muhakkak belirterek bir güven inşa etmeye çalışın. Gereksiz süslemelerden kaçının ve sadece kendinize inanın.3) Kişisel gelişim fırsatlarını kaçırmayın.

Kişisel gelişim için özellikle şu sıralar birçok fırsat var. Bununla kalmayıp evinizden de katılabileceğiniz sertifika programları mevcut. Bunun için çevrimiçi kurslara bir göz atmakta fayda var. Bir de ücretsiz seminerler de her daim yardımınıza koşacak cinsten. Bunları değerlendirmeyi unutmamak gerek.
Unutmamak gerekir ki, benzersizliğinizi kanıtlayıp farklılığınızı ortaya koyduğunuz zaman elde edemeyeceğiniz hiçbir şey yoktur!
Kategoriler: Gelişim, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/