Hayallerinizin Peşinden Gitmek İçin 10 Güçlü Sebep

kendi dünyasında

kendi dünyasında

Dünyamda yer tutan gelişmeleri uzay boşluğuna bırakıyorum.

Hayallerinizin peşinden gitmek istemez misiniz? Hayat denen şey öyle bir koşuşturmacadır ki, size sık sık hayallerinizin peşinden gitmeye değmezmiş gibi hissettirebilir.
Belki şu an işinden ya da okulundan keyif almıyorsun. Belki hayatta kendini hala gösteremedin. Neden böyle oldu sence? Çünkü muhtemelen bir şekilde bir zamanlar çocukluk hayallerinin aptalca ve ulaşılamaz olduğuna inanmaya başladın. İnsanlar hep sana gerçekçi olmanı söylediler. Ve onlara inanmaya başladın.
Kendinizden vazgeçmeden önce, hayallerinizin peşinden gitmeniz gerektiğini söyleyen bu 10 sebebi hatırlayın:


1) Hayat kısa, kuşlar uçuyor.

hayalerinin peşinden gitmek

Dakikalar saatlere, saatler günlere dönüyor. Bir göz açıp kapayıncaya kadar sahip olduğunuz her şey bir anda ortadan kaybolabilir.
Hayat sandığınızdan çok daha kısa ve beklenilmeyen şeylerle doludur. Steve Jobs’un, zamanın değeri hakkında söyleyecek basit ama derin sözleri var:

“Hayatta en sevdiğim şeyler paraya dayalı olan şeyler değildir. Hepimizin sahip olduğu en değerli kaynağın zaman olduğu açıktır.”

Çok fazla insan hayatlarını kendi çevrelerinde dolaşarak, hayatın neyle ilgili olduğunu merak ederek geçirirler. Cevap oldukça basittir: hayat hayallerin peşinden koşmak. Bir düşünün; bu gezegende yetmiş, seksen, doksan yılınızı canlı geçiriyorsunuz. Hayatta ne yapmak istediğinizi anlamak ve onu takip etmek için bu yeterli bir zaman. Hayatının yarısını kesinlikle nefret ettiğin bir şeyi yaparak harcayan insanlardan olmayın. Varlığınızdan zevk alın ve bundan en iyi şekilde yararlanın.

2) Kendiniz için yapın.

hayallerinin peşinden gitmek

Hayallerinizin peşinden gitmek her zaman başarmaları zor görünen şeylerdir. Bu yüzden onlara rüyalarımız, hayallerimiz deriz. Ancak bunu başardığınızı düşünün. İstediğiniz her şeye ulaştığınızı gördüğünüz o his, hayatın başka hiçbir detayında yoktur. O mükemmel duygunun yerine bir şeyler koymak neredeyse imkansızdır.
Hayallerin peşinden gitmek yerine vazgeçmek bir çok sebebi vardır. Bazen koşullar bize bunun bencil bir istek olduğunu düşündürür. Takip etmemiz gereken hayaller yine takip etmemiz gereken sorumlulukların altında ezilir gibi hissederiz. Ama bu doğru değil. Tutkulu olduğunuz şeylerin peşinden gitmek size tarifi imkansız mutluluklar yaşatır. Hayatınıza anlam katar. Yaşayacağını sorunlara karşı toleransınızı arttırır. Sizi daha güçlü biri yapar. Ne kadar sorumluluğunuz olursa olsun, hayallerinizden asla vazgeçmemelisiniz.

3) Sana inanmayanlara kim olduğunu kanıtla.

kanıtla

Hayallerin ulaşılmaz olduğunu hissettiren diğer bir etken ise sürekli hakkınızda saçma tahminlerde bulunan ve hayallerinize asla ulaşamayacağınızı söyleyen insanlardır. Bu elbette çok sinir bozucu fakat bunları uzun bir süre daha duyacaksınız.
Seni küçük düşürmeye, yıldırmaya çalışan bu insanların söylediklerini dinlemek hayallerinizden vazgeçmeyi asla gerektirmez.
Girişimci Daniel DiPiazza, ilham verici bir makalesinde şöyle diyor:

“Bu tamamen dış dirençtir. Bu kişilerin kararlarınızı etkilemesine izin verirseniz, sonuçlar felaket olabilir. İşte gerçek: Sizi eleştiren, göz ardı eden veya sevdiğiniz şeyi yaptığınız için sizi küçümseyen insanlar “nedenini” gerçekten anlayamayanlardır. Tutkularınızın, hayallerinizin ve arzularınızın neden bu kadar önemli olduğunu anlamıyorlar. Ve bu gayet iyi. Başkalarının anlamadığı bir hayat yaşamak tamamen bence sorun değil.”

Hayallerinin peşinden git ki kim olduğunu herkese göster!


4) Mutluluğunuz için yapın.

mutluluk

Çocukken hep istediğin bir şeye sahip olmak, şimdiye kadarki yaşayacağın en güzel şey olabilir. Bunu hayatının geri kalanında tekrar tekrar yaptığını hayal et. Ve bilim de bizimle aynı fikirde. Araştırmalar anlamlı bir yaşam sürmenin mutluluğunuzu etkileyebileceğini, daha uzun ve sağlıklı yaşamanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Sevdiğiniz şeyleri yapmak da stresi azaltmanıza yardımcı oluyor.
Hayalinizdeki işi yapmak, bir hayali yaşamak ya da bir şeyleri hayal etmek aslında temelde hayata karşı kazanan kişi olduğunun kanıtıdır. Kaynağı bitmek bilmeyen bir mutluluk ve memnuniyet sağlar.

5) Kimse bunu sizin için yapmayacak.

hayallerinin peşinden gitmek

Sıradaki başarılı insan mı olmak istiyorsun? Bu harika, ama bu aynı zamanda kendinizi test etmek ve aslında olmak istediğiniz yere ulaşmak için çok çalışmak anlamına geliyor.
Hayallerimin peşinden gitmek istiyorum diyorsanız hayalleriniz sihirli bir şekilde gerçekleşmeyecek. Çoğu zaman sen ve sen! Yapayalnız çalışmak zorunda kalacaksın. Sen hareketi yönetmiyorsan akıl hocaların, akranların ve hatta meslektaşların hayallerini gerçeğe dönüştürmene yardımcı olamazlar. Bu tutku içinizden gelmek zorunda. Diğer insanlardan elbette yardım alabilirsiniz, ancak bu hayallerinizin onları harekete geçirmeniz için size ihtiyacı olduğu gerçeğini değiştirmez.

6) İş daha katlanılabilir hale gelir.

hayallerinin peşinden gitmek

Sadece bir kaçımız ilk denemede hayallerindeki işi elde edebilir. Birçoğumuz giriş seviyesindeki işlerle uğraşmak zorundayız. Bu işler kiranızı ödemenizi sağlayan ancak ruhunuzu tatmin etmeyen işlerdir.
Tamam, sorun değil. İşler hayatın bir parçasıdır; bu, sevmediğiniz bir şeyi yaparken sıkıntılı hissetmeniz gerektiği anlamına da gelmez.
Fakat hemen yanı başınızda tutkularınıza hitap eden bir şeylerle ilgileniyor olmak çok değerlidir. Kendinizi canlı hissettirecek şeyler yapmak için biraz zaman ayırın. Sadece bir hobi ya da küçük bir ek gelir… Size hiç para kazandırmasa bile bunu yapın.
Önemli olan kendine zaman ayırıp en azından o mutluluk kaynağına yaklaşmak. Sırf şimdi 9-5 çalışıyorsunuz diye zamanınızın geri kalanını başka şeylere harcamamazlık yapmayın. İşiniz dışında başka bir şeye sahip olmak, akıl sağlığınızı korumanıza ve motivasyonunuzu artırmanıza yardımcı olur. İşdaha katlanabilir bir hale gelsin istiyorsan hayallerinin peşinden koş.

7) Daha fazla kazanma potansiyeline sahipsiniz.

kazanmak

İşinizden zevk aldığınızda başarılı olmak için daha fazla motive oluyorsunuz. Yapmaktan hoşlandığın şeyi yaparken zaman adeta akar gider. Daha fazla zaman harcarsınız fakat en önemlisi, bunu yapmaktan dolayı heyecan duyuyor olursunuz. Hayallerinin peşinden gitmek kazanma potansiyelinizi de arttıracaktır.
İster çok satacak olan bir romanı yazıyor olun, ister başarılı bir girişiminiz olsun. Sonuç yine aynı olacaktır: Sevdiğin şeye çaba harcadığında, onu büyütmek ve ondan daha fazla para kazanmak kolaylaşacak.

8) İnsanların her gün ilhama ihtiyacı vardır.

ilham perileri

Hayallerimin peşinden koşucam da örnek kimse yok diyenlere ilham olmak istemez misiniz? Diyelim ki hayallerinizi yaşıyorsunuz. Geriye dönüp bir zamanlar olduğunuz kişiyi hatırlayacak ve yaptığınız şeyi nasıl başardığınıza şaşıracaksınız.
Kendini kaybolmuş ve cesareti kırılmış olarak hissettiğin anları hatırlayacaksın. Dışarıda bir yerlerde, hissettiğinizi hisseden ve kendilerinden şüphe duyan insanlar var. Harika şeyler yapmak için ilham alan ancak henüz hayallerine ulaşamamış insanlar. Hayallerinize ulaştığınızda, aynı şeyi başarmak isteyenler için bir umut sembolü haline gelirsiniz. Bu da hayata dair yaşayabileceğiniz çok özel duygulardan biridir.

9) Akraba ruhlarla tanışacaksınız.

hayallerinin peşinden gitmek

Hayallerinizin peşinden gitmek için çıktığınız yolculuğunuz boyunca, sizinle aynı aşamada olan insanlarla tanışacaksınız. Sadece hayalini gerçekleştirmek için her şeyden vazgeçmeye istekli olanlarla… Bunu yaptığınızda hayalperest bir toplumun içinde bulacaksınız kendinizi ve başarınız konusunda iyimser kalmak daha kolay hale gelecek. Kendinizi benzer düşüncelere sahip insanlarla çevrelemenizin en iyi niteliklerinizi arttıracağı bilinen bir gerçektir.
Olumlu ve motive olmuş insanları çekmeye başlarsınız. Ve böyle bir enerji bir kalabalık ile çevrili olduğunuzda, hayallerinizi takip etmek için daha da motive olursunuz. Farklı olmanıza izin verilen, özgünlüğünüzü benimseyen ve normal veya gerçekçi olarak kabul edilmese bile kalbinizin nereye gittiğini bilen bir topluluk yaratırsınız.

10) Hayat size kendinizi tamamlanmış hissettirir.

hayallerinin peşinden gitmek

Kendimize sorduğumuz temel şeylerden biri “Burada ne yapıyorum?”.
Uyanma anlarımızı evrendeki rolümüzün ne olduğunu bulmaya çalışarak geçiriyoruz. İşte hayallerinizi gerçekleştirmek tüm bunlara cevap veriyor. Yapmak istediğinizi yapmak sizi doğrulanmış, mutlu ve en önemlisi tamamlanmış hissettiriyor.
Sizden başka kimse hayatınızı tamamlayamaz. Yani biraz bencil olmayı unutmayın. Hayallerinizi takip etmek için gerçekten iyi bir nedene ihtiyacınız varsa o budur:

“Hayatınızın geri kalanında daha mutlu hissetmek için kendinize borçlusunuz.”

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/