Kimsenin Bize Öğretmediği Düşünme Becerisi: Leonardo Da Vinci ve Esnek Düşünce

“Fikrini değiştiremeyenler hiçbir şeyi değiştiremez.” – George Bernard

“Zekanın ölçüsü, değişim yeteneğidir.” – Albert Einstein

Hayat ne durgun ne de değişmez değildir, akışkandır. Hiçbir şey aynı kalmaz. Esnek düşünme (uzmanlar bilişsel esneklik olarak adlandırıyor) vites değiştirmemize ve bir şey hakkında birden fazla şekilde düşünmemize izin verir.
Esnek düşünürler, yalnızca iyimser bir görüşü dikkate almak veya yalnızca karamsar bir görüşü dikkate almak yerine, eylemlerinin bir dizi farklı olası sonucunu değerlendirir.
Sabit bir zihniyet, değişen bir ortamda başarılı olma çabalarınızı sabote edebilir. Esnek olmak, her zaman pes etmek veya evet demek anlamına gelmez. Esnekliğin anlamı olaylara önce farklı bir perspektiften bakmak ve sonra en iyi olanı seçmektir.

Beyniniz ne kadar elastik?

Gerektiğinde temel güçlerinizin ötesine geçme, temel becerilerinize ve disiplininize hızla geri dönme yeteneği, arzu edilen bir özelliktir. Esneklik, esasen sürekli değişen bir dünyada değişime duyarlılıktır. Sürekli uyarılma ve hızlı değişim ortamında hayatta kalabilmek için esnek düşünme şarttır.


Esneklik esnekliktir.

Yeni durumlara uyum sağlama, karmaşık görevleri küçük parçalara ayırma, doğaçlama yapma ve farklı zorluk türlerini karşılamak için stratejileri değiştirme becerisidir. Esnek düşünce, insan beynine bilgisayarlara kıyasla üstünlük sağlar. Esnek beyinler, mevcut sorunları çözmenin yeni yollarını yeniden tasarlayan ve işleri daha iyi, daha kolay, daha hızlı ve daha akıllı hale getiren araçlar yaratan insanlardır. Uzun vadeli ve kısa vadeli arzuları daha iyi dengeleyebilirler. Herhangi bir durumda olduklarında, daha iyi kararlar almak için hem uzun vadeli hem de kısa vadeli hedefler hakkında düşünebilirler.

En iyi yenilikçiler, bakış açılarını hızla değiştirebilirler.

Vizyonerler, karar vericiler ve stratejik bilgi kaynakları olarak yeni rolümüz, hiçbir kurala güvenemeyeceğimiz anlamına geliyor. Daha fazla paydaş, daha karmaşık ürünler ve daha hızlı pazar döngüleri var. Los Angeles’ta inovasyon danışmanlığı şirketi olan Stuart Karten, “Bu ortamda esneklik her zamankinden daha önemli. ”diyor.
Şimdi ve gelecekte gelişmek için, geleneksel zihniyetlerin ve bilgeliğin üzerine çıkmaya istekli olmalısınız. Sürekli olarak mevcut rollerinizden daha fazla büyüyerek dünyada vazgeçilmez oluyorsunuz.
Bugün sorduğunuz sorular, yarın aradığınız cevapları çözmeyebilir. Hayatta ve işte rekabet edebilmek için yeni paradigmalara açık olmalısınız. Mantık kadar hayal gücünüze de güvenmelisiniz.

Esnek düşünme, analitik düşünmeyi yönlendiren yukarıdan aşağıya yürütme işlevlerinden ziyade zihninizi genişletmek ve beyindeki “aşağıdan yukarıya” işlemeyi kullanmakla ilgilidir. BBC Capital’den Dhruti Shah şöyle açıklıyor: “Neofili (bir yenilik coşkusu), şizotipi, hayal gücü, fikir üretme ve farklı düşünmeyi içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan bir dizi süreci kapsıyor.”

Rasyonel veya mantıksal düşünceyle birlikte elastik düşünme ve yaratıcı düşünme sizi vazgeçilmez kılacaktır. Esnek düşünme, bize yeni sorunları çözme ve statükonun ötesine bakmamızı engelleyebilecek sinirsel engelleri aşma yeteneği verir. Sorunları çözmek ve daha iyi sonuçlar çıkarmak mantıksal, analitik ve esnek düşüncenin bir karışımını gerektirir.
John F. Kennedy bir keresinde şöyle demişti: “Değişim hayatın kanunudur. Ve sadece geçmişe veya bugüne bakanların geleceği özleyeceği kesindir.”


Leonardo’nun esnek zihni

“Önemli olan sorgulamayı bırakmamak. Merakın kendi var oluş nedeni vardır. Sonsuzluğun, yaşamın, gerçekliğin muhteşem yapısının gizemlerini düşündüğünde, insan yardım edemez, ancak hayranlık duyabilir. Her gün bu gizemin sadece birazını anlamaya çalışmak yeterli. ” -Einstein

Leonardo da Vinci, hayatı boyunca tutkulu merakını sürdürdü.
O sadece bilmek istedi.
Esnek bir düşünür ve üretken bir yaratıcıydı. Zihni sanat, bilim, mühendislik ve beşeri bilimler arasında neşeyle dolaştı. Leonardo’nun defterlerinin 7.000’den fazla sayfası hala var. Dehası, çılgınca hayal gücünden,  meraklı ve isteyerek gözlemci olmasından geldi.
Onun yeniliği, kendi iradesinin ve çabasının bir ürünüydü. Bu da hikayesini bizim için ilham verici ve aynı zamanda taklit etmeyi daha mümkün kılıyor. Da Vinci’nin çalışmaları sanatçıların, bilim adamlarının ve filozofların yolunu açtı. Hayranlık duyduğumuz insanların çoğu genellikle esnek zihin yeteneğine sahiptir.

Bugün, esnek zihniyete her zamankinden daha fazla sahip çıkmalıyız.

Değişimin olmadığı istikrarlı bir dünyada, aynı eski teknikleri, ilkeleri ve kuralları uygulayarak sorunları çözebiliriz. Ancak benzeri görülmemiş teknolojik değişim çağı, bizi sürekli olarak yeni çözümler bulmaya zorluyor. Daha önce görmediğiniz bir sorunla karşı karşıya kaldığınızda pes mi ediyorsunuz yoksa başarma kararlılığıyla mı hareket ediyorsunuz?
Mevcut bir çerçeve içerisinde problemleri çözmek ve daha iyi sonuçlar çıkarmak, analitik ve esnek düşünmenin bir karışımını gerektirir. Diğer özelliklerle doğru kombinasyonda elastik düşünme, toplam refahın çok önemli bir öngörücüsüdür. Bir psikiyatrist olan C. Robert Cloninger, “Yenilik arayışı, sizi sağlıklı ve mutlu tutan ve yaşlandıkça kişilik gelişimini teşvik eden özelliklerden biridir.” diyor.


Çevik bir zihin nasıl geliştirilir?

İyi bir haberim var, esnek düşünme becerileri öğrenilebilir. Esnek düşünceden yararlanmak isteyenler için Mlodinow, hayal kurmak için zaman ayırmayı, sosyal çevrenizin dışındaki insanlarla konuşmayı, sanatı özümsemeyi, onları göz ardı etmeden önce aktif olarak katılmadığınız fikirleri veya kavramları dinlemeyi önerir.
Her şeye her zaman birden fazla açıdan bakmaya çalışın. Bağlamı veya ortamınızı değiştirdiğinizde zihninizin de değiştiğini hissedeceksiniz. Egzersiz yapmak, büyük zihinsel destek sağlar. Kendinizi spontane olma konusunda ne kadar zorlarsanız ve bazı yeni deneyimlere izin verirseniz, esnekliği günlük yaşamınıza entegre etmek o kadar kolay olacaktır!
Zihinsel esnekliğe yenilik yardımcı olur ve bu, yaşam boyu beynin büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunur. Bir dahaki sefere değişimin stresiyle karşılaştığınızda, sürekli değişen dünyada gelişmek ve vazgeçilmez olmak için adapte olabileceğinizi unutmayın.
Unutmayın, esneklik bir seçimdir. Biraz pratikle asla mümkün olduğunu düşünmediğiniz şeyler yapacaksınız.
Kaynak.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/