3 Adımda Beyninizi Daha Yaratıcı Olması İçin Nasıl Eğitirsiniz?

Berk Tezkoşar

Berk Tezkoşar

Calibration Engineer, Tech Editor, DJ

Eğer daha yaratıcı olmak istiyorsanız ama aynı anda beyniniz sürekli negatif stres hormonlarıyla savaşıyorsa muhtemelen hedefinize ulaşamayacaksınız
İş başarısı, yeni fikirleri ve gelecek vizyonları hayal etmek için gereken yaratıcılık olmadan gerçekleşmeyecek. Steve Jobs’ın doğal yaratıcılığının ürünü olan tasarımlarınının, cihazlarla etkileşim biçimimizi nasıl değiştirdiğini düşünün.
Her ne kadar yaratıcılığın çok önemli olduğunu bilsek de konu kendimizi geliştirme olduğunda oldukça kötüyüz. Kendi performansımızı ve yaratıcılığımızı en iyi şekilde ele alamıyorsak ikisini de en üst düzeye çıkarabilir miyiz? Bakalım bilim bu konuda ne diyor.

1) Stresi Azaltın

Söylemesi kolay gözükebilir ama bir düşünün. Stres altındayken daha az yaratıcı olduğunuzu farkedip, böyle olması doğal heralde, diyenlerdenseniz, bilimin size bir açıklaması var. Yazar Kathleen McAuliffe diyor ki;

“Stres hormonları, hedef arama ve yürütme işlevinde yer alan beyin bölgelerindeki faaliyeti engellediğinden, düşünce sarmallarının felç geçirmelerine neden oluyor ve buna bağlı olarak da projelerimizi raydan çıkıyor.”

Bir çalışan ya da girişimci olduğunuz stres kaçınılmaz olabilir. Bu noktada meditasyon veya günlük tutmak gibi stres azaltıcı etkinliklerde bulunmak iyi gelebilir. Sonuç olarak, bir yandan yaratıcı olmak isteyip bir yandan beyniniz sürekli negatif stres hormonlarıyla mücadele halinde ise hedefinize gidemeyeceksiniz.


2) Adrenalinden Yararlanın

Adrenalin ve kortizol gibi stres hormonları yaratıcı olma kabiliyetinizi etkileyebilir. Ancak bunları kullanmayı öğrenebilirsiniz. Peki bu tam olarak nasıl oluyor? Gizmodo’dan Brent Rose, bu tür adrenalin kullanımını, tipik ve olumsuz stresle ilişkili türden ayıran biyolojik işlemi anlattı:

“Çoğumuz stres şeklinde bütün gün adrenalin üretiyoruz. Bununla ne yapacağımızı bilmiyoruz. Çünkü o sırada ofis koltuklarımızda veya arabalarımızda oturmaya devam ediyoruz. Yani bu adrenalini yakamıyoruz. Belirli egzersiz türleri sırasında adrenalin harcarız ve o adrenalini yakmaya başlarız. İşte o zaman iyi şeyler ortaya çıkmaya başlıyor.”

Bu yüzden, bunu düşünün. Adrenalin seviyenizi arttıracak etkinlikler keşfederek, “iyi şeyler”i ortaya çıkarın. Adidas Gameplan topluluk üyesi Orian Tal parkur, yürüme, koşu veya ağırlık kaldırmanın benzer bir fayda yarattığını söyledi.
Aynı etkiyi bir korku filminde de görebilirsiniz! Kendinizde pozitif (güvenli ve sağlıklı) bir adrenalin artışını tetikleyen aktiviteyi bulana kadar farklı alternatifleri deneyin.


3) Yeni Bir Şey Deneyin

Yeni bir adrenalin tetikleyici aktivite keşfetmek, beyninizin stres hormonlarını işleme biçimini değiştirerek yaratıcılığınızın artmasını sağlar. Bu konu Ulusal Bilimler Akademisi’nde (PNAS) yayınlanan bir araştırmada “önceden keşfedilen bilgiden bağımsız olarak yeni problemleri akıl yürütme ve çözme yeteneği” olarak tanımlanmakta ve akışkan zekayı da arttırdığı söyleniyor.
Daha iyi akışkan zeka, daha fazla yaratıcılık anlamına gelir . İşin güzel kısmı ise akıcı bilinç dediğimiz şey bilinçli bir şekilde geliştirilebilmekte. Thomas Oppong’a göre bunu yapmanın yolu beyninize yeni uyaranlarla meydan okumaktan geçiyor. Kendisi bunu şu şekilde açıklıyor:

“Yeni şeyler öğrenirken, yeni aktiviteleri deneyimlerken beyniniz bu aktivitelere tepki göstererek kendini tekrarlar. Seni rahatlatan herhangi bir şey beyninin gelişimi için iyi değildir. Bir şey seni zorlamıyorsa, o şeyin seni değiştireceğine inanma.”


Sadede gelecek olursak… Akıcı zekanızı sadece adrenalini kullanmayı öğrenmekle değil, düzenli olarak yeni deneyimler peşinde koşarak artırabilirsiniz. Yeni bir müze sergisi kadar basit bir şey veya yeni biriyle ilginç bir sohbet bile yaratıcılığınız için harikalar yaratabilir.

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/