Yaşam Boyu Öğrenme İçin Matematikçi Hamming’den 10 Basit Kural

Bilişim ve iletişim alanında yaptığı büyük katkıları ile bilinen uygulamalı matematikçi Richard Wesley Hamming, hayatı boyunca karşısına çıkan yenilikleri takip etmesi, uygulaması ve öğrenmesi ile bilim insanları tarafından büyük hayranlık beslenen bir isim. Hamming kodu, Hamming penceresi, Hamming sayıları, Hamming sınırı ve Hamming mesafesi teorileri bilime sağladığı katkıların bazıları.
Böylesine bilgiden beslenen bir insanın konuşmalarını ve yazılarını inceleyen Thomas Erren ve çalışma arkadaşları, Hamming için “Yaşam Boyu Öğrenme İçin On Basit Kural”ını araştırarak derlemişler.

Kural 1: Olgulara değil, temel prensiplere odaklanan bir “düşünce tarzı” oluşturun.

Eğitim neyi, ne zaman ve neden yapmanız gerektiğini öğrenmektir, talim ise nasıl yapacağınızı öğrenmek. Bariz ki başarılı olmak için hem eğitimli hem de talimli olmalısınız.Hamming’in dediği gibi “temellere odaklanın, en azından o sırada temel bilgi olduğunu düşündüğünüz şeylere ve yeni bilgi alanlarını öğrenme kabiliyetinizi geliştirin ki geride kalmayasınız.”


Kural 2: Öğrenme tekniğinizi iyi düzenleyerek bilgi ‘tsunamisinde’ boğulmadan ilerleyin.

Isaac Newton zamanından bu yana toplam bilgi birikimi her 17 yılda iki katına çıktı. Teknik bilginin yarılanma süresinin ise 15 yıl olduğu tahmin ediliyor. Bugünkü toplam bilgi miktarı x ise, 15 yıl sonra toplam bilginin neredeyse 2x olmasını beklenirken zamanı geçen bilginin miktarı ise yaklaşık 0.5x olacak. Yani, geçerli olan toplam bilgi miktarı x’den yaklaşık 1.5x’e çıkmış olacak.
Kural 3: Günden güne sayısı kat be kat artan bilimci ile etkileşime geçmeye ve rekabet etmeye hazır olun.

Gün geçtikçe artan nüfus ve bilgiye ulaşım hızı etkisi ile tahminlere göre gelmiş geçmiş bütün bilimcilerin %90’ı bugün hayatta.


Kural 4: Geleceğe odaklanın ama geçmişi boş vermeyin.

Hamming: “Öğretmen öğrencisini, öğrencinin geleceğine hazırlamalı; öğretmenin geçmişine değil.” diyor. Ancak geçmişi de tamamen boşlamamalı çünkü bilmediğiniz önemli bilgileri edinebilirsiniz. Örneğin; Nature’da ‘Bunu daha önce nerede gördüm?’ başlıklı bir makale, 1908’de yapılmış bir deneyin 103 yıl unutulduktan sonra 2006-2007’de ‘yeni kimya’nın bir keşfi olarak kazara tekrar edilişini konu ediyor.
Kural 5: Kişisel bir bakış açınız olsun.

Hamming nasıl öğrenileceğine dair kavramları, kendi hayatından hikayelerle süsleyerek vurguluyor.“Öğrenişimizi kişisel ayrıntılarla bezeyebilir, bilimsel ayrıntıları akılda tutmayı kolaylaştırabiliriz.”


Kural 6: Başka insanların başarılarından ders alın.

Hamming: “Yanlış yapmanın pek çok, doğru yapmanın ise pek az farklı yolu vardır. Bu yüzden başarıları incelemek daha verimli olur. Sıranız geldiğinde nasıl başarısız olunacağını değil; nasıl başarılı olunacağını öğrenmiş olursunuz. Başkalarının tecrübelerinden ders almak sizi aynı hataları yapmaktan korur.”
Kural 7: Deneme-yanılma yöntemi ile kendinize en uygun öğrenme tarzını bulun.

Hamming: “Büyük bir ressam olmak sözlerle öğretilemez; insan konuya dair değişik yaklaşımları deneyerek öğrenir. Resim öğretmenleri ileri seviyedeki öğrencilerine resim yaptırır ve ardından kendileri olsa nasıl yapacaklarına dair tavsiyeler verirler, başka ne denenebileceğini anlatırlar. Bu yönlendirmeler verilirken meseleler öğrencinin kafasında zaten belirmiştir — öğrenme bu şekilde gerçekleşir!”


Kural 8: Ne kadar tavsiye alırsanız alın, ne kadar yetenekli olursanız olun, zaman ayırarak öğrenme işini yapması gereken sizsiniz, unutmayın.

Hamming: “Ben sadece bir eğitmenim. Sizin yerinize koşamam.”
Doğuştan gelen yetenek önemlidir elbette ancak yetenekli de olsanız; akıllıca kestirme yollar, uzun süreli gayretin yerini tutamaz.
Kural 9: Bir sonraki adımınızı kararlı atmanızı sağlayacak vizyonu edinin.

Hamming: “İyi biliriz ki, sarhoş bir gemici sağa veya sola sendeleyerek n bağımsız adım atarsa, ortalama olarak, başladığı yerden sadece √n adım ilerleyebilir. Ama bir yönde güzel bir kız varsa adımlarını bu yönde atmaya eğilimli olur ve n‘ye orantılı miktarda yol kat eder. Sizi belli bir yöne çeken bir vizyonunuz olmalı. Liderleri takipçilerden ayıran şey bir vizyona sahip olmalarıdır.”
Kural 10: Hayatınıza değer katın. Mükemmellik için mücadele edin.

Hamming: “Vermek istediğim mesaj şudur: Bu dünyada yaşayacağınız tek hayat varsa, o hayatı suya sabuna dokunmadan geçirmek yerine insanlığa önemli katkılar yapmaya çalışmalısınız. Bir alanda mükemmelliğe ulaşmayı deneyerek geçirilen bir hayat kendi başına değerli bir hayat amacıdır. Mücadelesiz bir hayat, yaşamaya değer bir hayat sayılmaz.”

This post is also available in: English

Kategoriler: Gelişim, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/