Para Kazanmaya Yeni Başlayanlar İçin 6 Finansal Öneri

Hayatınızdaki en büyük adımlarından birini attınız, kendi ayaklarınızın üstünde durmayı başardınız. Lakin bilmeniz gereken bir şey var; parayı kazanmak kadar doğru şeylere harcamak ve elinizde tutmak da çok zordur. Elimize para geçmeye başladığı vakit kendimizi çok güçlü hissederiz ve her zaman kredi kartlarının, borçların üstesinden geleceğimizi düşünürüz. Ancak bir müddet sonra alaşağı olabiliriz. İlk olarak sakin olun ve aylık kazanç durumunuzu düşünün. Bu yazımızda para kazanmaya yeni başlayanlar için 8 finansal önerimizden bahsedeceğiz.

1) Abartıdan Uzak, Gerçekçi Hedefler Belirleyin

Her zaman hedeflerimiz ve hayallerimiz büyük olmalı ancak bilmelisiniz ki hepsinin bir sırası vardır. Kendinize kısa, orta ve uzun vadede finansal hedefler koyun ve onlara zamanında ulaşmak için çaba sarf edin. Bu hedefleri belirlerken abartıdan uzak, gerçekçi hedefler olmasına dikkat edin. Başlangıçta kısa vadede sizi yoracak büyük hedefler yerin küçüklerden başlayabilirsiniz.

2) İleriye dönük Bir PlanlamaYapın

Finansal hedeflerinizi oluşturduğunuza göre şimdi onlara ulaşmak için ileriye dönük olarak bir bütçe oluşturmamız gerekiyor çünkü harcamalarımızın nereye gittiğini bilmemiz gerekiyor yoksa bir anda kendinizi borç havuzunda yüzerken bulabilirsiniz.

3) Zor Zamanlarda Sizi Rahatlatacak Bir Birikim Oluşturun

Bu birikimi kendinize yaptığınız bir sigorta olarak düşünebilirsiniz. Bir anda hiç olmadık zor bir durumla karşılaştığınız vakitte bir anda birkaç maaşınız edecek parayı elinizde hazır bulursunuz böylece başkalarından yardım almaya ihtiyaç duymazsınız. Zor durumda kaldığınızda bu sigorta size yardımcı olacaktır.

4) Eski Dönemden Kalan Borçları Kapatın

Para kazanmaya başlamadan eskiden kalan kredi kartı borcunuz ya da öğrencilik yıllarında kullandığınız öğrenim kredisi olabilir. Bu borçlarınızı ortadan kaldırmak için plan yapın onları görmezden gelmeyin.

5)  Zorda Kalmadıkça Borçlanmamaya Özen Gösterin

Günümüzde kredi kartı kullanımı oldukça fazladır. Sonra ödeyeceğim diyerek ilerde kendinizi zor durumda bulabilirsiniz. Büyük hedeflerimizin arasında araba almak, ev almak vardır. Para harcamak için kredi alınmaz. Ev ya da araba almak istiyorsanız öncelikle peşinatı biriktirin. Gerçekten ihtiyacınız olmayan isteklere harcanacak bir para için kredi çekmek, bankaya çok yüksek oranlarda faiz ödemeniz demek.

6) Küçük Birikimlerden Büyük Birikimler Yaratmaya Çalışın

Para biriktirmenin en kolay yollarından biri tam olarak ne kadar biriktirmek istediğinizi bilmektir. Birikim için her ay gelirinizin belirli bir miktarını ayırın. Evli değilseniz ve bir ev geçindirmiyorsanız bu miktarı biraz daha arttırabilirsiniz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Kategoriler: Gelişim, Yaşam

Yorumlar (0) Yorum Yap

/