Mükemmeliyetçi Olduğunuzu Gösteren 11 İşaret

NilayMeltem Yıldırım

NilayMeltem Yıldırım

Editor @ceotudent ||KEL '15 || Boun - ME

Mükemmeliyetçilik iki ucu keskin bir kılıç gibidir.

Mükemmeliyetçilik, ilk başta olumlu bir özellikmiş gibi görünmesine rağmen aslında mümkün olmayana ulaşma çabasıdır. Kişi hem hata yapmamak hem de her zaman en iyisine ulaşmak ister. Mükemmeliyetçi kişiler genellikle bu özelliklerinin kendilerine zarar verdiğini fark etmezler. Çünkü bu kişiler hiçbir zaman ve koşulda hata yapılmaması gerektiğine inandıklarından kendilerinden ve yaptıklarından sürekli kuşku duyup kaygı içinde yaşarlar.
İyiye ulaşmak için elinden geleni yapmakla takıntılı bir şekilde hata yapmaktan korkup asla başardıklarıyla yetinmemek ve hep daha iyisini istemek arasında büyük bir fark vardır. Bu yüzden mükemmeliyetçi olmak aslında oldukça tehlikelidir ve kişiyi yıpratan, ruh sağlığını tehdit edebilecek bir özelliktir. Tabii ki başarılı olmak adına çalışmak, çabalamak ve iyi olanı istemek oldukça doğaldır; fakat bunlar hata yapmadan mümkün değildir. İnsan doğası gereği hatalar yapar, önemli olan onlardan ders çıkartabilmesidir. Ayrıca başarılı olup bu başarıyla mutlu olmak sağlıklı olandır, başarılı olduğu halde bunu yetersiz görüp devamlı daha iyisine gözü dikmek zamanla kişiyi sonu gelmeyen bir döngünün içine sokar.

Peki siz mükemmeliyetçi misiniz? İşte bunu anlamınızı sağlayacak 11 işaret!

Mükemmeliyetçiyseniz;
1) Sizin hayatınızda hatalara yer yoktur. Nerede, ne zaman bir hata görürseniz buna derhal müdahale eder ve düzeltirsiniz.
2) İşlerin yapılacağı yol konusunda çok özel bir tutumunuz vardır. Kendinize has yöntemleriniz genelde başkaları tarafından zor kabul edilir ve birlikte çalışacak kişi bulma konusunda sıkıntı yaşarsınız. Sizinle çalışmak da oldukça zordur.
3) “Ya hep ya hiç” düşüncesine sahipsinizdir. Bir şeyi en iyi şekilde yapamıyorsanız yapmamayı tercih edersiniz. 
4) Sizi sadece sonuç ilgilendirir. Arada olup bitenler umrunuzda değildir, sizi tatmin edecek tek şey başarılı bir sonuçtur. Gittiğiniz yolda ne kadar iyi olursanız olun iyi bir sonuç alamadıysanız mutlu olmazsınız.
5) Kendinize karşı oldukça acımasızca davranırsınız. Yapılan ufak bir hatanın etkisinden uzun süre çıkamaz, devamlı kendinizi suçlarsınız.
6) Amaçlarınıza ulaşamadığınızda depresif hissedersiniz. Devamlı neden istediğiniz sonuca ulaşamadığınız üzerine kafa patlatırsınız. 
7) Devamlı aşırı yüksek standartlarınız ve beklentileriniz vardır. Tüm bunlar sizi strese sokar ve bunlara ulaşmak için devamlı çabalarsınız.
8) Başarı sizin için asla yeterli değildir. 2X’i elde ettiyseniz gözünüz hemen 5X’e gider. Elde ettiğinizle mutlu olmaz hep fazlasını arzularsınız. Tatmin olmadığınız için de genellikle başarılarınızla mutlu olamazsınız.
9) Bir şeyleri devamlı doğru zamanın geldiğine inandığınız ana kadar ertelersiniz. Başlamak için hazır olduğunuzdan emin olmak istersiniz ve daima doğru zamanı gözlersiniz.
10) Başkalarının dikkatini çekmeyen ufak hatalar her zaman gözünüze çarpar ve bunları dile getirirsiniz. Fazla detaycı ve mükemmeliyetçi olduğunuz için büyük veya küçük hiçbir hataya tahammülünüz yoktur ve bunları devamlı saptarsınız.
11) Mükemmellik sizin için nihai hedeftir. Mükemmele ulaşmak adına uykunuzdan, kişisel zamanınızdan fedakarlık etmek sizin için oldukça olağandır. 
Eğer siz de bu 11 işaretten birçoğuna sahipseniz bir an önce bir şeyler yapmanız gerekiyor demektir! Çünkü uzmanlar, aslında mükemmeliyetçiliğin iyi bir özellik değil de bir hastalık olduğunu ve yaşam kalitesini düşürdüğünü söylüyor. Bununla baş etmenin ilk adımı ise mükemmel olmadığınızı ve olamayacağınızı kavramaktan geçiyor.

Başarıyı hedef alın, mükemmel olmayı değil, yanlış yapma hakkınızdan vazgeçmeyin; vazgeçerseniz yeni şeyler öğrenme ve gelişme olanağınızı kaybedersiniz.

Kaynak 1.
Kaynak 2.
Kategoriler: Gelişim

Yorumlar (0) Yorum Yap

/