Fabrika İşçiliğinden Premier League Şampiyonluğuna Uzanan Başarı Öyküsü: Jamie Vardy

Çağatay Gültekin

Çağatay Gültekin

CEOtudent - reklamcı kafası

Leicester City’nin 2016’daki Premiere League şampiyonluğu adeta bir peri masalıydı futbolseverler için. Koca takımlara kafa tutan ve oynadığı futbolla milyonları kendine hayran bırakan bir takım ortaya çıktı o sene. O takımın da dikkat çeken bir yıldızı… Jamie Vardy. Attığı 22 golle takımının şampiyonluğu için çok büyük rol oynayan Vardy, şampiyonluk kazanan oyuncularda görmeye pek alışık olmadığımız bir hikayeye sahip. Hadi birlikte yakından bakalım İngiliz golcü Jamie Vardy’nin hayatına.

Futbolla büyümeyi umut ederken akademiden kovuldu.

Jamie Vardy, futbolun doğduğu topraklar olan Sheffield’da dünyaya geldi. Durumu pek iyi sayılmayan bir ailenin çocuğu olan Vardy, çocukluğundan itibaren futbola meraklıydı. Yaşadığı yerin futbol akademisine yazıldı fakat büyük umutlar beslerken performansının beğenilmemesi sebebiyle kovuldu.

Ayağında elektronik kelepçeyle birden fazla işte çalışırken futbolla uğraşmaya devam etti.

Ailesinin maddi zorluklarının iyice artmasıyla Vardy çalışmak zorunda kaldı. Futboldan ise bir türlü kopamadı. Birçok farklı işte çalışan Vardy, bu sırada amatör kulüplerde çok düşük paralar kazanıyordu. Bir barda karıştığı olay sebebiyle ayağında elektronik bir kelepçeyle altı ay geçirmek zorunda kaldı. Vardy bu konuda şunları söylüyor: Uzak bir yerde deplasmana gidiyorsak maçın yalnızca ilk bir saatinde oynayabiliyordum. Sonra polisler beni yakalıyorlardı ve eve geri getiriyorlardı.

Yaşıtları, Dünya Kupası’nda oynarken o bir fabrikada işçi olarak çalışıyordu.

23 yaşındayken yaşıtları Aaron Lennon, Joe Hart gibi isimler İngiltere milli takımıyla Dünya Kupası’nda mücadele ederken Jamie Vardy, bir fabrikada tam zamanlı işçi olarak çalışıyordu. Yalnızca cumartesi sabahlarını ayırabildiği futbol, artık yalnızca amatör bir hobiydi onun için.

Bir sezonda attığı 31 gol ile dikkatleri üstüne çekmeyi başardı.

Amatör ligde mücadele ederken bir sezonda attığı 31 golle Ada futbolunda ses getirdi. 25 yaşına kadar, doğru düzgün tesisi olmayan ve duş imkanı bulunmayan takımlarda top koşturan Vardy için şans kapıyı çalmıştı artık. Premier League adayı Leicester City, 1,24 milyon euro’ya transfer oldu. Artık, sahne ışıklar Vardy’nin üstündeydi ve takımının Premier League’ye çıkmasında büyük rol oynadı.

Leicester City, bir masalı gerçek kıldı ve Premier League şampiyonluk kupasını Vardy’nin golleriyle kaldırdı.

Tüm dünyayı şaşkına çeviren bir şampiyonluk hikayesiydi Leicester City’ninki. Liverpool, Chelsea, Manchester United, Manchester City gibi yıldızların arasında sıyrılan ve kupaya uzanan takımda, 24 golle takımın en golcü ismi Jamie Vardy’ydi. Sezonun En Değerli Oyunucusu, Yılın Futbolcusu gibi ödüllere uzanan Vardy, hem kendi hayallerini hem de takımının hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyordu. Röportajlarında hala buna inanamadığını belirten yıldız oyuncu İngiltere milli formasını da sırtına geçirmeyi başardı.

Jamie Vardy, ünlü futbolculardan alışkın olduğumuz başarı hikayelerinden farklı bir hikayeye sahip. Kısa zamanda kendisini kanıtlamak zorunda olan ve hatta bir kış gecesi çıplak antrenman yapmak zorunda bile kalan futbolcu, azmin başarının anahtarlarından biri olduğunu gösteriyor.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/