Akıllılık Doğuştan Gelmiyorsa 5 Maddede Nasıl Akıllı Olunur?

Hüseyin GÜZEL

Hüseyin GÜZEL

EEE / PM / MSc / huseyinguzel.net

Zeka hakkında bildiğim bir şey varsa o da çok az insanın “aşırı akıllı” doğmasıdır. “Aşırı akıllı” insanlar bence “gerçekten, gerçekten çok çalışanlar” dır. Peki, “aşırı akıllı” ya da “aşırı zeki” hale nasıl gelinir?

1) Akıllı insanlar okurlar

Söylediklerimizin çok azı sadece beynimizden gelen şeylerdir. Bunu düşünün. Bildiğimiz şeyler ve yaşadığımız tecrübelerden gelen bilgilerin birçoğu çeşitli kaynaklardan, kitaplardan geliyor; okumanın birincil önemi buradan geliyor.
Aşırı akıllı insanlar çok okuyorlar. Ama aynı zamanda kaliteli şeyler okuyorlar. Çok fazla televizyon izlemezler, bütün gün Facebook’ta dolaşmazlar ve sürekli tüketmezler.

Aşırı akıllı insanlar bilmek istedikleri şeyleri, onlardan daha akıllı olan insanların yazdıklarından okurlar.

2) Akıllı insanlar daha akıllı insanlardan oluşan bir çevre edinir
En çok zamanınızı harcadığınız 5 insanı düşünün. En az 3’ü senden daha mı zeki? Hayır mı? Daha zeki olan ikisini tutun ve diğer üçünü değiştirin.
Onlarla artık arkadaş olmayın demiyorum, ama aşırı akıllı olmak istiyorsanız zamanınıza akıllıca yatırım yapmanız gerekir. B da sizi daha iyi olmaya sevk edecek insanlarla birlikte olmanız demektir.

Ben 27 yaşındayım. bu yaşımda oldukça güzel şeyler yapmaya başladım. Bunun sonucunda birçok insan aşırı akıllı olduğumu düşünüyor, bir şekilde “başarılı” olduğumu söylüyorlar. Aslında en çok vakit geçirdiğim insanlara kıyasla çok da akıllı sayılmam. Daha zeki insanlarla arkadaş olmaya çalışıyorum.

“Ortalama” seviyemin çok üstünde insanlarla vakit geçirerek, temel zeka seviyemi arttırıyorum.

Bana çok şey öğretiyorlar ve onları daha yakından tanımalıyım ki onlar kadar akıllı hale gelebileyim. Ve tabi ki, bunun karşılığında onlara umarım değerli bir şeyler sunabilirim. Aşırı akıllılardan olmak istiyorsanız, aşırı akıllı insanlarla vakit geçirin.

3) Bir çok hata yaparlar

Ne okursam, test ediyorum. Zaman yönetimi ile ilgili bir kitap okursam ve kitabı beğenirsem, iki hafta boyunca bu işlerin nasıl yapılacağını görmek için anlatılanları deniyorum. Mesela yeni bir pazarlama stratejisi hakkında bir şeyler okudum, bu stratejiyi geliştirmek için kendime ait bir şeyler ortaya koymayı planlıyorum. Eğer bir şeyin nasıl çalıştığını bilmiyorsam, kendim deneyimliyorum. Dolayısıyla çok fazla hata yapıyorum. Ve bu süreçte çok fazla şey öğreniyorum.

4) Her şeyden biraz bilirler

“Aşırı akıllı” olmak algılardan daha fazlasıdır. Örneğin, müzik konusunda son derece bilgiliyim, ancak coğrafya veya tarih hakkında hiçbir şeyi bilmiyorum. Birisi bana ABD’nin 5. başkanının partisini sorsa, cevap veremem. Öyleyse bazı anlarda akıllı olamıyorum.
“Aşırı akıllı” olarak öne çıkan insanlar, her şey hakkında biraz bilgi sahibi olanlardır. Konuşmanın nereye gittiğine bakmaksızın, bir şeyler söyleyebilirler ya da en azından bir katkıda bulunabilirler.
Birçok şey hakkında ne kadar çok şey biliyorsanız, o kadar çok şeyi “bir şeye” bağlayabilirsiniz.
Eşit derecede yetenekli iki bilim adamının karşımda olduğunu varsayalım. Ancak içlerinden birisi nasıl iyi giyinildiğini biliyorsa, gitar çalabiliyorsa ve geçen sene World Series’i kimin kazandığını da biliyorsa, o kişi “Aşırı akıllı”, “Neredeyse dahi”olarak görünür gözüme. Toplumumuzun değerleri çok yönlüdür.

5) Sıkı çalışırlar

İnsan ırkı olarak bazı insanların akıllı doğduğuna ve bazılarının pek akıllı olmadığına inanmayı severiz. Ancak gerçek şu ki, dünyadaki “aşırı akıllı” insanların % 99’u çok akıllı doğmamıştır. Sadece öğrenmek ve öğrenmek ve öğrenmek olan içsel güdüleri ve bağlılıkları söz konusudur.

Gerçekten, gerçekten, gerçekten çok akıllı olmak istiyorsanız, yapabilirsiniz.

Ve yapacaksınız!
Ancak elinizin altında okumak, ders çalışmak, meslek edinmek gibi çok zaman harcamanız gereken şeyler için hazırlıklı olmak zorundasınız.
Zamanınızı akıllıca değerlendirmeniz ve öncelikle değerli insanlarla daha çok zaman harcamanız gerekiyor.

Risk almaya, konforlu bir hayat yaşamayı terk etmeye ve sürekli yeni fikirleri test etmeye hazır olmalısınız. “Bilmediğinizi biliyormuş gibi yapmak”tan vazgeçip daha sonra bildiğiniz şeyleri tekrar etmek yerine, bilmediğiniz şeyler üzerinde çalışmak için zaman harcamanız gerekiyor.
Aşırı akıllı olmak kolay olmadığı için her gün çok çalışmanız gerekiyor.
Ancak…
Bu mümkün.

Blogger, Nicolas Cole

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/