Dijital Dünyanın En Başarılı Hikaye Anlatıcılarından: Hideo Kojima’nın Başarı Hikayesi

Gamist.co

Gamist.co

Oyun ve Oyuncu Kültürü; Son Haberler, İncelemeler, Ürünler, Kampanyalar, Çekilişler

Video oyunlarıyla ilgilisi olanların mutlaka aşina olacağı Metal Gear serisi dünya genelinde muazzam başarılar elde ederek video oyun sektörüne yön verdi. Bu başarının mimarı ise şüphesiz ki Hideo Kojima.
Kojima, farklı hayal dünyası ve etkileyici fikirleriyle oyun dünyasının en önemli insanlarından bir tanesi. Öyle ki Kojima, yaptıkları ve başarısıyla Konami bünyesindeyken şirketi gölgelemeye başlayınca şirketle hala devam eden davaların içerisinde buldu kendisini. İşte oyunlarını bildiğimiz ancak kendisini çok fazla tanımadığımız Hideo Kojima’nın hayatı.

24 Ağustos 1963 yılında, ailesinin 3.çocuğu olarak Tokyo’da doğdu. 4 yaşına geldiğinde ailesi ile birlikte Osaka’ya taşındılar.

Ailesi her gece film izlerdi ve film bitene kadar kimsenin yatağa gitmesine izin verilmezdi.

Babası öldüğünde 13 yaşında olan Kojima, gençlik yıllarını “ölümle mücadele” olarak nitelendiriyor. Okuldan eve geldiğinde uzun süre evde kimse olmadığı için kendi başının çaresine bakmayı öğrenmiş.

2004’de yapılan bir röportajda yalnızdık korkusundan bahsediyor.

“Her ne zaman seyahate çıksam; yalnızlık duygusuyla başa çıkmak için otel odasına girdiğimde ilk işim televizyonu açmak oluyor.”


Yaratıcı yönü nedeniyle hep sanatçı, yönetmen ya da illüstratör olmak isteyen Kojima, maaşlı bir işi destekleyen toplumsal normların baskısı ve aynı zamanda da amcasının geçinmek için mücadele eden bir sanatçı olması nedeniyle cesareti kırıldı.

Babasının ölümüyle ailesinin fakirleşmesi de bir başka neden.

Ekonomi okumaya başlayan Kojima, boş zamanlarında da kısa öyküler kaleme aldı.

Bunlardan bazılarını dergilere gönderdi ancak hiçbiri yayınlanamadı. Dergiler yayınlayabilmek için 100 sayfa civarı yazılar isterken Kojima’nın gönderdiği öyküler 400 sayfanın üzerindeydi.

Sonunda yaratıcılığını göstermek için kameraya sahip bir arkadaşıyla film yapmaya yöneldi.


Üniversite’de ekonomi okuduğu zamanlarda Famicom’da video oyun oynarken bulmuş kendisini.


Üniversitedeki dördüncü yılında ise Kojima, film yönetmeni olma hedefine rağmen, video oyun sektörüne katılma niyetlerini açıklamış arkadaşlarına.

Video oyunlarında kariyer yapmanın daha tatmin edici olacağını hissetti.

Annesi, Kojima’ya hayallerine ulaşma noktasında güven veren destekleyici bir tutum sergileyerek, oğlunun arkasında olduğunu belirtmiş.

Kojima’nın arkadaşları ve akranları saygınlık ve finansal noktada sıkıntılı gördükleri video oyun sektörüne karşı Kojima’yı vazgeçirmeye çalışmışlar.

Okulunu bırakarak oyun sektöre atılmasını hakkında;

“Endüstri okulu terk eden insanlarla doluydu, sanki endüstri oyunlardaki gibi insanlara bir şans daha sunuyordu. Aynı durumdaki pek çok insanla tanıştım, bir anlamda bununla bir araya geldik.”


Oyun endüstrisine ilk girişiminde başarısız olan Kojima, 1986 yılında Konami’ye tasarımcı ve planlayıcı olarak katıldı.

İlk yıllarında programlama konusuna aşina olmaması nedeniyle oyun fikirleri çoğu zaman göz ardı edilen Kojima, ilk yıllarındaki başarısızlıklarından dolayı da defalarca tıkandı.
Şirketi defalarca terk etmeyi düşünmesine rağmen bu düşüncesini sürekli askıya aldı.

1990’da Kojima, iki oyunun yapımına devam etti: SD Snatcher ve Metal Gear 2: Solid Snake

Metal Gear’ın ikinci oyununda çömelme, saklanma noktalarına ve hava kanallarına gizlenme, yüzeyleri vurmasıyla dikkati dağıtan muhafızlar ve ileri mesafeleri planlamak için radar gibi birçok yetenek eklendi. Döneminin en iyi yapay zekasına sahip olma başarısını elde eden oyunun grafikleri de bir hayli kendinden söz ettirdi.

1998 yılında PlayStation için Metal Gear Solid’in piyasaya sürülmesi ile birlikte Kojima, oyun endüstrisinde ününe ün kattı.

Serinin yeni oyunu 3D grafikler ve ses oyunculuğu kullanılan ilk oyun oldu ve bu da oyuna sinematik bir deneyim kazandırarak geniş kitlelere yayılmasını sağladı. Karakterler ve hikayesi ise büyük beğeni topladı.

Konami ile yaşanan tartışma nedeniyle istifa eden Kojima, istifasının ardından kendi şirketi olan ‘Kojima Productions’ı kurdu.

Oyun dünyasına şimdiden adını altın harflerle yazdıran Hideo Kojima, gelecek projeleriyle teknoloji ve sanatı mükemmel hikayelerle birleştiremeye devam edecek gibi görünüyor.

Oyuna ve oyuncu kültürüne dair son haberler, incelemeler, ürünler, kampanyalar, çekilişler ve dahası için Gamist.co‘yu aşağıdaki sosyal medya bağlantılarından takip edebilirsiniz. ?

? Facebook | Twitter | Instagram

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/