Sadece Tek Bir Şeye Odaklanmanın Gücünü Keşfedin

Melike Çalkap

Melike Çalkap

Editör @ceotudent

Günümüz şartlarında her birimiz aynı anda birden fazla şeye odaklanmaya çalışıyor hatta bununla kalmayıp bunları aynı anda da yapmaya çalışıyoruz. Zorunlu olarak yapılanları bir kenara bıraktığınızda şunu fark edeceksiniz, boş zamanlarınızda da aynı anda birden fazla şeyi yapmaya çalışıp bunlardan tatmin olmaya çalışıyorsunuz. Zamanla bunların çoğunun size iyi gelmediğini hissedeceksiniz.
İşe, hayatınızı minimalize ederek başlamaya ne dersiniz?
Mesela, aynı anda birden fazla kitap okumak yerine teker teker ilerlemek, evde aynı eşyadan birden fazla varsa onların sayısını en aza indirmek ve aynılarını almaktan vazgeçmek ya da stresi önlemek için birden fazla meditasyon yapmak yerine sadece tek bir meditasyona yoğunlaşmak gibi…
Sadece gerçekten tutku duyduğunuz şeylerin peşinden gidin. Düşünün ve sizi asıl mutlu eden şeyin ne olduğunu keşfedin. Eğer bu, her hafta etkinliklere katılmaksa o etkinliklerden hangisinin sizi gerçekten “siz” gibi hissettirdiğini bulun ve ona yoğunlaşın.
Sadece tek bir şeye odaklanmak:

1) Odak Yaratır

Sadece “bir şey” yapmak size aşırı odak verir. Bu odak, aslında çok da ağır basmayan tutkuların çoğuna kapılmak yerine, gerçek tutkunun ustalığa dönüşmesine sebep olabilir.
Bir şey yapmak, daha çok odaklanmanıza ve çalışmanıza neden olur. Bu süreçte, hatalarınızı, iyileştirme alanlarınızı ve iyi olduğunuz alanları görebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınız işin sonuçlarını da daha iyi analiz edebilirsiniz.

“Asıl önemli olan, ana şeyi “ana” şey olarak tutmaktır.” – Stephen Covey

2) Hayatın İçinde Nefes Almanızı Sağlar

Aynı anda çok fazla şeyi hesaplayamayız. Bir şey yapmanın gücü, sizi bunalmaktan kurtarabilir. Çünkü hayatımızın her alanında tek bir şeyi yönetebiliriz. Çok fazla seçenekle karşı karşıya kaldığımızda karar yorgunluğuyla baş başa kalıyor oluruz.
Çok fazla şey hayattan bunalmanıza sebep olur. Bu da tutku ve enerjinin baş düşmanıdır. Hayatta nefes alabilmek için de:
Bir iş, bir romantik partner, bir vizyon, bir tutku gibi çoğu şeyi asgari seviyeye indirgeyerek tek bir şey yapmanın gücünü keşfedin!
Kategoriler: Gelişim, Strateji

Yorumlar (0) Yorum Yap

/