Başarıyı Hedefleyenlerin Oluşturması Gereken 10 Liste

İnsan aklı, tahmin edilemeyecek kadar inanılmaz ve biz onun sadece çok küçük bir kısmını kullanıyoruz. Hafızamızın sınırlarımızı genişletmek için sürekli gayret etmek gerektiğinin ise bir hayli farkındayız. İyi bir hafızaya sahip olanların ise başarıya kolaylıkla ulaşabileceklerini kabul etmek gerekir.

Hafızanızın verimliliğini arttırmak ve başarıya bir adım daha yaklaşmak için listeleme yöntemi son zamanlarda oldukça kabul gören ve faydalı bir yöntem. Hatırlatmaları daha etkili ve doğru zamanlarda kullanabilmek için işinize yarayacak 10 örnek liste ise hemen aşağıda sizleri bekliyor!

1) Hedef Listesi
“What you get by achieving your goals is not as important as what you become by achieving your goals.” -Zig Ziglar

Hedeflerimiz ve hırslarımız bizi gerçekten motive eden unsurlar ancak başarılı olduğumuzu hissetmek için hedeflerimizi gerçekleştirmeyi ne kadar istediğimizi kendimize sormamız gerekiyor. Hedef listeniz sizin kendi gerçeklerinizi göz önünde bulundurarak oluşturacağınız bir liste olmalı. Bu listenin içinde finansal istikrar, kendinizi bulabildiğiniz bir yer, aileniz, bağımsızlığınız olabilir.

Hedef listenizi hayatınızda bir rehber gibi kullanabilir, hayatınızın yönünün kaybolmamasını sağlayabilirsiniz. Ya da o yönü belirlemenin kontrolünü tamamen ele alabilirsiniz.

2) Görev Listesi
“Happiness does not come from doing easy work but from the afterglow of satisfaction that comes after the achievement of a difficult task that demanded our best.” -Theodore Isaac Rubin

Listenizi oluşturacağınız görevler aslında hedeflere ulaşacağınız yoldaki kilometre taşları olacaktır, ancak bu taşlar kimi zaman yolunuzda size eğimler yaratabilir. Görevlerin çokluğu size pes etmemeyi öğretecektir.

Belirli bir problem çözüldüğünde ya da bir hedefe ulaştığınızda görev listesine bir tik daha atmak her zaman beraberinde başarı hissini de getirecektir. Günlük ve aylık görev listeleri yapmaktan kaçınmak ise hafızanızda her şeyin karşıklığa yol açmasına sebep olur. Üşenmeyin ve başarı hissini tatmaktan vazgeçmeyin!

3) İletişim Listesi
“Wishing to be friends is quick work, but friendship is a slow ripening fruit.” – Aristo

Arkadaşlarınız ve aileniz dışında size yakın olan insanların içinden olası bir zorlukta ortaklık kurabileceğiniz kişileri de listenize katın. Biriyle bir ortaklık içine girecekseniz, onunla aynı vizyonu paylaştığınızdan emin olmadan önce listenize adını yazmayın. Ölçülü davranmak ve güvenilirlik iletişim listesinizdeki kişilerin en önemli özellikleri olmalıdır.

Böyle bir liste olmadan yarınlarınızı planlamak, herhangi bir savaşa tek başınıza hazırlanmak gibidir. İnsanın ne zaman, nerede ve kime ihtiyacı olacağı hiç belli olmaz. Network etkisini küçümsemeyin!

4) Giderler Listesi
“A wise person should have money in their head, but not in their heart.”  -Jonathan Swift

Bu liste çok sıradan gelebilir fakat araştırmalara göre insanların en çok ihmal ettiği liste olduğu görülmüştür. İnsan beyni çoğunlukla gelir odaklıdır fakat giderleri göz önünde bulundurulmadığı takdirde ay sonunda kaosun içine sürüklenmek kaçınılmaz olacaktır.

%92’lik bir kesimin abartılı buluyor olmasına rağmen başarı, genellikle zenginlik miktarı ile ölçülür ve yeterli harcama taktiklerini elde etmeden onun birikmesinin önüne engeller koyulur. Giderler listesi oluşturmanız zenginliğinizi ve harcamalarınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur.

5) Faydalı Araçlar Listesi
“If you’re the type of person who has to fulfill your dreams, you’ve got to be resourceful to make sure you can do it.” -Vin Diesel
Yararlı araçlar listenize sadece hasarlarınızı kurtaracak şeyleri değil, işinizi kolaylaştıracak küçük itemleri de almanız gerekir. Verimlilik ve yetkinlik düzeyi arttıkça başarıya yakınlaşmanız daha kolay olacaktır. Bu düzeyi arttırmak için listenizden yararlanmak kaybolduğunuzda yol göstericiniz olabilir.

Diğer listeleriniz kadar önemli olarak görülmese de en çok ihtiyaç duyulanlar sıralamanızda top 3’te olacağını söyleyebiliriz.

6) Öz Gelişim Listesi
“The minute that you’re not learning I believe you’re dead.” – Jack Nicholson
“Ben oldum.” dediğiniz zaman yarım kaldığınızı hissedersiniz. Başarıya ulaşmak için öncelikli olarak yapmanız gereken hiçbir zaman tamamlanmayacağınızı ve her zaman kendinizi geliştirmek zorunda olduğunuzu bilmektir. Eksiklerinizi ise sizden başka kimse bilemez. Sizi sizden iyi tanıyan yoktur derler ya, işte aynen öyle!

Öz gelişim listenizde gelişime açık olan yanlarınızı toplamalı ve aynı zamanda size ait olmaması gerektiğini düşündüğünüz kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak için de kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

7) Yaratıcı Fikirler Listesi
“Do not go where the path may lead, go instead where there is no path and leave a trail.” -Waldo Emerson 
Fikirlerin zihinde aydınlanma anı oldukça değerli ve nadir bulunan bir an iken, o ışığın birden sönmesi de olasıdır. Siz siz olun, bu nadir anlarınızı kaybetmemek adına yaratıcı fikirler listesinizi oluşturmakta daha fazla geç kalmayın.

Bu listenin diğer listelerinizden bir farkı olması gerekir. Başarılı kişilerin yaratıcı fikirler listesi her daim oldukça kalabalıktır çünkü gördükleri her şeyden yeni bir çıkarım yapabilirler. Aynı zamanda liste kalabalıklaştıkça iki ya da daha fazla madde arasında bağ kurmaya başlarlar. Günün sonunda, başarılarını katlamak için yepyeni bir fikir uygulamaya hazır halde kendilerini beklemektedir!

8) Gelecek Planları Listesi
“The future is uncertain but the end is always near.” – Jim Morrison
Nasıl olsa geleceği etkileyemem deyip elini ayağını tüm planlarından çekmiş insanların televizyon karşısında giderek benliklerini kaybettiklerini izleyebilirsiniz. Siz siz olun böyle bir kaybolma yaşamamak için gelecek planları listesinizi kabarık tutmaktan çekinmeyin. İnsanın sahip olduğu gelecek planları arttıkça, yaşama ait motivasyonu ve bu motivasyonla birlikte kazandığı başarı da bir o kadar artacaktır.

Herkes öyle ya da böyle bir plan yapar ancak bazı planlar hareket alanımızı kısıtlar ve üzerimize çöken belirsizlikle korku hissinin arasına sıkışıp kalırız. Bu neden gelecek planları listemizde bulunan maddelerin realistik olduğundan emin olmamız gerekir.

9) Acil Eylem Planları Listesi
“You pray for rain, you gotta deal with the mud too.” –Denzel Washington
Harvey Specter‘ın** da dediği gibi, “You always have a choice.” Hiçbir zaman kendinize inanmamaktan vazgeçmemeniz gerektiğini bilmek ve zor da olsa bunu uygulamaya koymak, vicdani rahatlılığınızı ve özgüveninizi de olması gerekenden bir tık yukarı taşıyacaktır. Sonuca ulaşırken kat ettiğiniz yolun dümdüz olduğunu düşünmek yanıltıcı bir engelden başka bir şey değildir.

Her ne olursa olsun, başarılı kişilerin A planlarının yanında her daim B ve C planları da vardır. Bu listeyi paranoya seviyesine taşımadığınız sürece, tökezleyip düşseniz de yeniden ayağa kalkabileceğinizi bilmek sonuca ulaşmaktaki en büyük motivasyonunuz olacaktır.

**Suits dizisi başrol karakteri. Dizi, CEOtudent ekibi olarak tavsiyemizdir. 🙂

10) The Bucket List
“The bitterest tears shed over graves are for words left unsaid and for deeds left undone.” -Harriet Beecher Stowe
Tüm listelerinizden daha önemli olan bir liste var ki, o da kendi Bucket List’iniz arkadaşlar. “Şimdi ya da asla!” demekten hiçbir zaman vazgeçmeyin ve en uçuk kaçık isteklerinizi bile listenize dahil etmekten çekinmeyin.

Her bir liste için kendinizde enerji bulabildiğiniz harika bir hayatınız olsun!

Facebook'ta Paylaş    new-twitter-paylas

Yorumlar (0) Yorum Yap

/