17 Yaşındaki Tamirci Çırağı Melike’nin Hayali Kendi Tamirhanesini Açmak

WonWoman

WonWoman

Kırmızı her zaman kazanır | @SouthCarolina

İstanbul Maltepe’de bir otomobil tamircisinde çalışan ve en ağır işleri yapan Melike Nur Beyen, elektromekanik bölümü lise son sınıf öğrencisi. Bir otomobil bakım-onarım servisinde staj yapıyor ve lastik takmaktan balata değiştirmeye kadar diğer çalışma arkadaşlarının yaptığı her işi yapıyor.

Otomobil bakım ve onarım servisinin tek kadın otomobil tamircisi Melike Nur Beyen, kadınların her alanda başarılı olabileceğinin sadece bir örneği. Onu otomobil tamir ederken görenler ise şaşırıyor. Melike ise bu yolculuğunu şöyle anlatıyor:

“Küçüklüğümden beri hep merakım vardı arabalara. İki hayalim vardı. Birincisi tamirci, ikincisi de oyuncu olmaktı. Oyuncu olamadım, tamirciliğe yönelmek istedim. ‘Neden yapamayayım bunu?’ dedim, yapmak istedim ve tamirci olmayı başardım. Bu merak ağabeyimden geliyor. Küçüklüğümden beri de hep arabalarla ilgiliydim. Bebeklerle oynamazdım, hep arabalarla oynardım. Daha sonra bu işe yöneldim. Elektromekanik bölümü okudum. Şimdi de iş hayatına atıldım ve çalışıyorum.”


“Kadınların Yapamayacağı Hiçbir İş Yok”

Sınırların olmadığını ve istenildiği sürece her hayalin gerçek olabileceğinin en güzel örneklerinden olan Melike, herkes için iyi bir rol model. Kendisi tüm olumsuzluklara rağmen nasıl devam ettiğini anlatmaya devam ediyor:

“Sürekli iş aramakla geçti zamanım. Her yere gittim ama ‘Alım yok’ dediler. İstemediler, fark ettim onu. ‘Ben bunu yapabiliyorum’ dedim, gösterdim. ‘Bir kere deneyin, görün’ dedim. Denedim, o tekeri falan kaldırabildiğimi gördüklerinde güçlü olduğumu anladılar. ‘Bunu yapabiliyorsan, diğerlerini de yapabilirsin’ dediler. Daha sonra buraya başladım. Burası bana çok iyi geldi. Burada anladılar, ‘Yapabiliyor bu kız, yapamayacağı hiçbir şey yok’ dediler. Ama iş sürecim gerçekten çok zor oldu. Bulamadım. Yapabilir gözüyle bakmadılar. Şimdi ise görmeye bile gelenler var. Bu işi yaptığıma inanmayanlar, görüntülerime inanmayanlar var. Şu an herkes yapabileceğimi biliyor. Mutluyum, inandılar bana ve inansınlar kadınların yapamayacağı hiçbir iş yoktur. Bana yapamazsın gözüyle baktıklarında daha çok hırslandım. ‘Yapacağım, yapabiliyorum’ dedim. Ama yapabildiğimden bir tık daha üst seviyede yapma kararı aldım. Ama daha sonra yapabildiğimi gördüklerinde şaşırdılar. Kendi aralarında konuşsalar da yine yüzüme karşı söylemediler. Yine bana o şekilde davrandılar. Daha fazla güç alayım, daha fazla sinirleneyim, daha fazla çalışayım diye. Bunların hepsi benim için iyi oldu. Daha sonra gördüklerinde ‘Yapabiliyormuşsun, bizi utandırdın’ dediler. Sağ olsun ailem de öncelikle arkamdaydı.”

Dükkanda onu ilk gördüklerinde muhasebeci sandıklarını, ancak ellerindeki yağı gördükten sonra bile hala inanamadıklarını da dile getiriyor. Onu görmeye gelenlerin motivasyonunu düşürmediğini aksine daha çok motive ettiğini de söylemeden geçmiyor. Melike sadece bu hayalini gerçekleştirmekle kalmayacağını, bir diğer hayali olan oyunculuk için de çalışacağını söylüyor.
Kadının ne iş olursa olsun yapabileceğini, biraz istikrar ve biraz özgüvenin her şeyin üstesinden gelebileceğinin bir örneği olduğu için Melike hepimizden büyük bir teşekkürü hak ediyor. Umarız yakın zamanda diğer hayallerini de gerçekleştiğine şahit oluruz.
Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/