Başarılı Olmak İçin Yok Edilmesi Gereken 10 Zehirli Alışkanlık

Hepimiz başarmanın karşı konulmaz cazibesine kapılmak istiyoruz ancak bizi geride tutan şeylerle yüzleşmek istemiyoruz ve daha sonra satır aralarındaki eksikliklerimizin tutsağı haline geliyoruz.
“Peki başarının akışına nasıl kaptırıp gidebiliriz?” oldukça sık sorulan bir soru. Yanıtı çok açık; öncelikle sizi başarı yolundan alıkoyan bu 10 zehirli alışkanlığı yok etmeniz gerekiyor:

1) Başarmış Olanları İlahlaştırmayın

Herkesin bir şeyler öğrenebilmesi için çeşitli insanlara ihtiyacımız var. Burada endişe edilecek nokta; lider olarak gördüğünüz bu insanları ilah kategorisinde konumlandırmaktan geçiyor. Bu insanlara oldukça saygı duyuyor olabilirsiniz ama unutmayın ki onlar siz değiller.Bu hayat sadece sizin yolculuğunuz ve hiç kimse sizin yolculuğunuzu yaşamıyor. Başkalarının tecrübelerini tabi ki size yardımcı olması için kulak arkası edin. Bunu yaparken başarı için ilerlenen yolun kimse için aynı olmadığını aklınızdan çıkarmayın.


2) Kendinizi ‘Yaşıtlarıma Oranla’ Şeklindeki Kıyaslamalarının İçine Sokmayın

Daha erken para kazanmaya başlayan yaşıtlarından nefret eden bir kısım var. İnsanoğlu yapısı gereği sahip olmadıklarını elde etmek istese de beyninizin içinde karşılaştırma yapılmasına izin vermeyin. Bu enerjiyi kendiniz için daha verimli şekilde kullanın ve kendi performansınızı kendinizle karşılaştırıldığınızda nasıl geliştirebileceğiniz üzerine odaklanın.
3) Denememeye Sağlam Bahaneler Yaratmayın

Neyi değiştirmek istediğinizi tanımlayın ve vazgeçmek yerine değiştirmeye çalışın. İpotek ödemek zorunda olduğunuz için ev almaktan vazgeçmeyin. Zorluk çıkaran durumdan şikayet etmek yerine ‘keşke’ deyin. Amacınızı arzuladığınızı hatırladınız değil mi? Şimdi o amacı gerçekleştirebilmek için elinizi taşın altına koyma zamanı.


4) Fazla Mütevazı Bir Planla Yetinmeyin

Tek bir işi olan insanların sonsuza dek bu rolü oynayacaklarına inanmaları halinde, yeni bir beceri öğrenme kapasitelerini körelttikleri gözlenmiş. Zor olacak dahi olsa hiç denemezseniz ne olacak biliyor musunuz? Bilinmeyenin korkusu bünyenizi saracak, büyük ölçüde başarılı kişilerin sizden daha yetenekli olduğuna dair inancınız sınırsızlaşacak. Oysa ki onlar sadece bir şeyler için daha fazla çabalayanlar. Siz de kafanıza koyun, gözünüzü karartın ve kendinizden beklemediğiniz adımları atın.
5) Başkalarını Suçlamaktan Vazgeçin

Sizin dışınızdaki kimse, iyi ya da kötü vaziyetlerinizden sorumlu değildir. Kimse. Bu gerçekle başa çık.


6) Başkalarını Yargılamayın

“Zenginlerin hepsi mutlaka aileden zengindir.”, ”Fakir insanlar imkan bulamazlar bu nedenle başarmaları daha zordur.” gibi klişe kalıplardan sıyrılın ve ilerleyin.
7) Bütün Cevapları Bilmek Zorunda Hissetmeyin

Sıkı bir soruyla karşılaştığınızda, ‘bilmiyorum’ deyip geçmek yapabileceğiniz en iyi şey. Sonra gidin ve cevabın peşine düşün. Tüm cevaplara sahip olamazsınız ancak sizi motive eden insanlarla kendinizi çevreleyecek kadar akıllıysanız, eninde sonunda doğru cevapları bulacaksınız.
8) Mükemmellik Arayışı İçinde Kaybolmayın

Başarıya giden yolda elinizdeki yumurtalardan bazıları mutlaka kıracaksınız. Hiçbir şey mükemmel olamaz ya da kusursuz ilerleyemez. Bunun için ağlamak yerine en az hatayla tamamlamak için çaba gösterebilirsin.


9) Konforunuzu Önceliklendirmeyin

Bu yolculuk boyunca yer yer rahatsız olacaksınız, yer yer güvensiz hissedeceksiniz, yer yer kendinizden şüphe edeceksiniz. Paniklediğini hissedebilirsiniz. Bu duygunun normal olduğunu kendinize sık sık hatırlatarak hareket etmeye devam edin. Rahatsızlık sizi öldürmeyecek ancak engelleyip engellemeyeceği sizin elinizde. Kendi kendinizi zavallı konumuna sokmayın ki yenik düşmeyesiniz.
10) Beklemeyin!

Bir işe başlamak veya kariyerinizdeki bir sonraki zorluğa geçmek için mükemmel bir zaman asla yoktur.
İhtiyacınız olduğunu hissettiğiniz an ilk adımı atın. Şimdi!

This post is also available in: English Français Español Deutsch

Kategoriler: Başarı, Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/