Alzheimer Hastalarının Kaybolmasını Önleyen Liseli Girişim: Looky

Minorpreneurs

Minorpreneurs

Minorpreneurs çocuk ve gençleri girişimci olarak yetiştirerek onlarla dünyayı değiştirir.

Minorpreneurs Fellowları’ndan sosyal sorunları çözmeye yönelik girişimler yapan Lookater’ın, Alzheimer hastalarının kaybolmamaları için geliştirdikleri GPS tabanlı ve sim kart ile çalışan takip cihazı Looky, gelecek vadeden girişimler arasında gösteriliyor. Bir liseli girişimi olan Lookater’ın proje koordinatörü Bora Çıbıkçı’nın dedesinin Alzheimer hastalığının çözümü Lookater kurucusu Alp Onur ile birlikte Looky projesini ortaya çıkardılar.
Looky, GPS teknolojisinin çalışmadığı yerde inDoor teknolojisi kullanarak ve hastaların yakınlarına olası bir acil durumda S.O.S çağrıları göndererek, iletişimi maksimum düzeyde tutuyor. İlk olarak Arduino ile prototiplenen Looky, daha sonra ekibin kendi geliştirdiği teknoloji ile yola devam etti. Zaman içerisinde küçük boyutlara ulaşan ve taşıması daha kolay hale gelen cihaz ile birçok sunuma katılan ekip, birincilikler ve ödüller elde etti.

Lookater Prag’da

Lookater ekibi, ürünleri Looky için Prag’da bir hızlandırma programına katılarak projelerinde gelişme kaydettikten sonra Türkiye’de Web Summit Zirvesi için gerçekleştirilen ve Impact Hub İstanbul’da düzenlenen Startup yarışmasında birinci oldu. Ardından, Türkiye’de gerçekleştirilen Uber Pitch etkinliğini de birincilikle tamamlayarak, Eczacıbaşı Holding ve ebebek gibi şirketlerle görüşme yapıp, ebebek kurucusu Halil Erdoğmuş’un desteği ile bir çok başarıya imza attılar. 
Lookater ekibi Yeni Nesil Startup Konferansı Crowdup’ta ilk 10 girişimden biri olarak seçilip sunum yaptı. Aynı zamanda Fen Bilimleri Eğitim Kurumları’nı temsilen katıldıkları Bayrampaşa Bilim Merkezi’nin düzenlediği yarışmada iki alanda birinciliği elde ettiler.
Şu an websitesi yenileme çalışmalarını sürdüren Lookater ekibi, projeleri Looky için geliştirdikleri ek paketler ile çocukların ve evcil hayvanların da kaybolmasını engellemeyi hedefliyor. Alzheimer hastalarına indirimli olarak satılan Looky, satışlarından elde edilen gelirin %20’sini sosyal bir fona aktarmayı hedefliyor.

Bizi sosyal medyadan takip edebilirsiniz.

www.minorpreneurs.com

Kategoriler: Başarı, Girişimcilik

Yorumlar (0) Yorum Yap

/