Dünyanın En Zengin İsimlerinden Warren Buffett Neden Akıllı Telefon Kullanmıyor?

Elif Özçakmak

Elif Özçakmak

İTÜ - İşletme Mühendisliği | Editör @ceotudent

Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli yatırımcılarından biri olan Warren Buffett’ın, Berkshire Hathaway adlı yatırım şirketiyle dünya çapında birçok büyük şirkette ortaklığı bulunuyor. 100.4 milyar dolarlık servetiyle Bill Gates’ten sonra dünyanın en zengin insanı olan 90 yaşındaki Warren Buffett, tüketim konusunda oldukça titiz davranıyor.
Son yıllarda insanlar çılgınca paralar vererek akıllı telefonlar satın alıyor. Özellikle Apple üretimi olan iPhone telefonlar, lüksün ve zenginliğin göstergesi haline gelmiş durumda. Ancak milyon dolarlık serveti olan ve Apple’da hisse sahibi olan Warren Buffett bu durumla hiç ilgilenmiyor. Öyle ki, kullandığı cep telefonu akıllı telefon bile değil; kapaklı ve tuşlu Nokia telefonlardan!
Buffett, CNN ile yaptığı bir röportajda yeni aldığı bir şeyi en az 20-25 yıl kullanmayı sevdiğini söylüyor. Bunun sebebi ise, para harcamaktan korkması değil, aldığı şeyden sonuna kadar faydalanmak istemesi. Röportaj sırasında Warren Buffett telefonunu gösteriyor ve gururla “Bunu bana Alexander Graham Bell verdi.” diyor.
Bu alışkanlığı sadece telefon için geçerli değil. Dünyanın en zengin insanlarından biri olan bu adamın yaşadığı evi hepimiz görkemli, saray gibi bir ev olarak hayal edebiliriz, ancak kendisi, 60 yıl önce 31.500 dolara satın aldığı 3 odalı bir evde yaşıyor.
Hisselerin sık alınıp satılmasını önermeyen Buffett, hisse satın alacağı zaman en az 10 yıl elinde tutabilecekse satın alınması gerektiğine inanıyor.
Warren Buffett, arabası konusunda da aynı titizliği gösteriyor. CNN’e verdiği röportajda Cadillac arabasını 8 yıl kullandığını ve onu iyi durumda tutmak için her gün sadece 3,500 mil kullandığını söylüyor. 2014’te General Motors’un CEO’su, onu yeni bir araba almaya ikna etmiş ve şimdi ise özel bir jeti var ancak onu da sadece iş toplantıları ve çok acil olan toplantılar için kullanıyor.
İnsanlar arasında hızla yayılan tüketim çılgınlığına dahil olmayan, sahip olduğu şeylerden en verimli şekilde yararlanmaya çalışan ve dünyanın en zengin insanlarından biri olan Warren Buffett’ın bu tutumuna birçok insan saygı duyuyor.

This post is also available in: English

Kategoriler: Başarı

Yorumlar (0) Yorum Yap

/