Üniversitede Startup Deneyimi

Doğan Turan

Doğan Turan

Türkiye Girişimcilik Vakfı Fellow- www.glocalzone.com- www.doganturan.com

 

Biliyorum, üniversite hayatı oldukça zor ve bir sürü problemle ilk kez burada yüzleşiyoruz, çözmeye çalışıyoruz. Gündelik hayatla ilgili yada okulla ilgili problemler yetmezmiş gibi, bunun üstüne bir de gelecek kaygısı sırtımıza ağır bir yük olarak binmekte. Farkındayım, çünkü ben de bir üniversite öğrencisi olarak hala bu süreçlerin içinden geçiyorum.

Ama ben başka bir yol buldum ve aslında bir çok gelecek kaygımdan ve hayat yükümden arındım. Benim bulduğum yol startuplarda çalışma deneyimi oldu ve bu yazımda da sizinle bu noktadaki deneyimlerimi paylaşmak istiyorum.
Risk!
Eğer gerçekten farklı bir şeyler yapmak istiyorsanız ve tam olarak gereken yerde, tam zamanında fark yaratmak istiyorsanız, o zamana gelene kadar risk almak zorundasınız. Üniversite hayatınızda riskin tanımı farklılaşabilir. Hatta bu herkes için her dönemde farklılaşabilir. Örneğin arkadaşlarınızla geçireceğiniz bir zamanı işe ayırmak ve onları reddetmek, arkadaşlık ilişkinizi sürdürmek konusunda aldığınız bir risk olabilir. Ben riski bir startup içinde çalışmak üzerinden ele alacağım. Peki size ne katabilir ki böyle oluşumların içinde yer almak?

Network

Çok sevdiğim Ertuğrul Belen’in bir sözü var “Your network is your net worth” diye. Kesinlikle duyduğum ilk andan beri aklıma kazınan bu sözün, zamanla ne kadar da önemli bir nokta olduğunu daha iyi kavramaya başladım. Eminim yıllar geçtikçe bunun önemini daha da iyi anlayacağım. Yanlış anlaşılmasın, eş-dost, dayı-yeğen bağlantılarından bahsetmiyorum, gerçekten hak ettiğiniz bir işi, iyi olduğunuz bir işi elde etmek için çoğu zaman kimi tanıdığınız da, o işi ne kadar iyi yaptığınız kadar önemli olabiliyor. Startup deneyimi sizi yüzlerce hatta belki binlerce insanla tanıştıracaktır, inanın. Bu da hem bulunduğunuz zaman aralığında hem de gelecekte yapacağınız işlerde size oldukça büyük artı sağlayacaktır.

Pazar

 

Kişileri tanımak yada bir konuda iyi olmak da her zaman yetmeyebiliyor Bu iki konunun haricinde, gelecek dönemlerde içinde bulunduğunuz pazarın sizden neler beklediğini anlamak da oldukça kritik. Yaptığınız iş her ne olursa olsun, geleceği önceden koklayabilmek büyük fırsatlar için en önemli unsurlar arasında gelmektedir. Startup deneyimi, size bu ışığı yakalamanız konusunda oldukça yardımcı olacaktır.

Pazar Ne İstiyor?

Belli konularda oldukça iyiyiz, networke de sahibiz ve içinde bulunduğumuz pazarın geleceğini az çok okuyabiliyor. Peki gelecek pazarda ne tarz oyunculara ihtiyaç olacak? İşte diğer önemli konu/sorun da bu. Startupların ihtiyaçları bitmez ve ihtiyaçlar yeni ihtiyaçlar doğurur. Zaman ilerledikçe karşılaşılabilecek yeni problemleri ve bu problemleri çözecek insanların sahip olmaları gerektiği özelliklerin ne olduğunu da görmeye başlıyorsunuz. Bu noktada startuplar, gelecek kariyerinizde hangi yönlerde kendinizi geliştirmeniz gerektiği konusunda oldukça önemli sinyaller verecektir.

Farklı Konuları Deneyimleme

Hangi alanlarda gelişmeniz gerektiğini bilmeniz de inanın tek başına yeterli değil. Önemli olan düşünmek ve bilmekten çok, adım atabilmekte. Bu nedenle tüm bunları çözdükten sonra, gerçek anlamda adım atmaya başlayınca görüyorsunuz ki aylar sonra bir çok yeni bilgi edinmişsiniz, teknik özellikler ve teknik olmayan özellikler kazanmışsınız ve kazanmaya devam ediyorsunuz.
Tüm bu adımların ve denklemlerin haricinde, startup deneyimi size çok önemli iki hazzı da tattıracaktır:
-Başarma hazzı -Başarısızlık deneyimi
Bu iki konu da yönetilmesi oldukça güç ve ciddi konular. Startup deneyimi, kişinin sadece iş özelindeki tecrübesi ve bilgisi haricinde, sosyal hayatında kendini tanıması ve hangi durumda nasıl tepkiler vereceğini ölçmesine oldukça katkı sağlar. Büyük bir yatırım aldığınızda karakterinizde ve hayata bakış açınızda değişim var mı? Yada çok ağır bir iflas süreci yaşadığınızda hayatınızda neler değişebilir? Daha da önemlisi bu durumlar sonucunda hayatınızdan kimler gidiyor ve kimler kalıyor? İşte tüm bunları erken yaşta deneyimlemenin size paha biçilemez bir ikramı oluyor:

Özgüven!

Yeterli zamanı ayırırsak bir konu üzerinde uzmanlaşabiliriz, çok iyi para kazanabiliriz ve çok başarılı olabiliriz. Ama her şey bir kenara, kişinin elde edebileceği en güzel varlık “öz” e olan güvenidir. Kendinizi tanımanızdan, kendinizi eleştirmenizden ve yanlış giden her şeyi görüp, düzeltmeye çalışmanızdan daha büyük bir armağan yoktur. Tüm bu deneyimlerin sonunda ayakları yere sağlam basan, özgüveni yüksek bireyler olacağımızdan eminim.
Bu deneyimler için yada bu karakteristik özellikleri elde etmek için illa bir startup içinde yer almak zorunda değilsiniz. Sadece eğer üniversitede okuyorsanız ve bu özellikleri kendinize katmak istiyorsanız, en hızlı ve en acılı yol startuplardan geçmektedir.

“Denemeden neler başarabileceğinizi asla bilemezsiniz”

Kategoriler: Motivasyon

Yorumlar (0) Yorum Yap

/