Yoksul Kadınların Umudu Oprah Winfrey’in Azim Dolu Hikayesi

Forbes dergisine göre 20. yüzyılın en zengin siyahi Amerikalısı ve 2004 yılı itibarıyla dolar bazında Michael Jackson’ın ölümü üzerine dünyadaki tek siyahi milyarder olan Oprah Gail Winfrey, ders alınması gereken bir yaşam hikayesine sahip. Yeteneği ve kararlılığı sayesinde sıfırdan başlayarak zirveye yerleşen ünlü oyuncu, televizyoncu ve yazar Oprah Winfrey’e “yoksul kadınların umudu” deniyor.
Elde ettiği başarılar için inatla ve büyük bir hırsla mücadele eden Winfrey’in hikayesine gelin birlikte göz atalım.

29 Ocak 1954 günü ABD’nin Mississippi eyaletindeki Kosciusko kasabasında doğdu.

Anne ve babası evlenmemiş gençlerdi. Annesi Vernita Lee bir hizmetçi, babası Vernon Winfrey ise bir madenciydi. Winfrey’nin babası Oprah doğduğunda silahlı kuvvetlere katılmıştı.

Aslında adı Oprah değil, Orpah’dır.

İsminin nasıl Oprah’a dönüştüğüne ilişkin çelişen raporlar vardır. Academy of Achievement’le 1991’de yaptığı bir söyleşide doğduğu günlerde hiç kimsenin Orpah’ın nasıl doğru telaffuz edileceğini bilmediğinden doğum sertifikası dışında her yerde p harfinin yanlışlıkla r harfinden önce yazıldığını ifade etti. Oysa doğumu yaptıran ebenin nüfus bildirimini harfleri yanlış sırada yazarak doldurduğu da öne sürülmüştür.

Doğumundan sonra, Oprah’ın annesi eyaletin kuzeyine taşındı ve Oprah yaşamının ilk altı yılını kırsal kesimde büyük annesi Anita Mae’nin yanında yoksulluk içinde geçirdi.

Oprah küçükken ev işlerini yapmadığında ya da bir şekilde yaramazlık yaptığında büyük annesi onu ince bir ağaç dalıyla dövermiş.

Winfrey’nin büyükannesi Oprah’a üç yaşındayken okumayı öğretti.

Altı yaşındayken büyükannesinden daha az destekleyici ve teşvik edici olan annesi Oprah’ı yanına alıp Milwaukee kentinin yoksul bir mahallesine taşındı.

Tüm koşullara rağmen 13 yaşında prestijli bir okuldan burs kazandı.

Evdeki sağlıksız koşullara rağmen Oprah iki sınıfı (2. ve 8.) okumadan atladı ve on üç yaşına geldiğinde kentin banliyölerinde beyaz öğrencilerin gittiği prestijli bir lisesinin bursunu almaya hak kazandı.

Çocukluğunda ve gençlik döneminde defalarca tacize uğradı. 14 yaşında hamile kaldı.

Çocuğunu bebeklik döneminde kaybetti.

Okulda başarılı olmasına karşılık yaşadıklarından dolayı isyancı bir tutum sergiledi.

Defalarca evden kaçtı. Sonunda annesi onu babasının yanına Nashville, Tennessee’ye gönderdi.

Babası Vernon, sert fakat teşvik edici bir insandı ve eğitimini bir öncelik haline getirdi.

Winfrey başarılı bir öğrenci oldu. Winfrey, okuduğu lisenin konuşma takımına katıldı ve ülke çapında dramatik yorumda 2.lik aldı.

Tennessee Eyalet Üniversitesi’ni tam bursla kazandı.

Bir konuşma yarışmasını kazanarak, tarihsel olarak bir siyahi okul olan Tennessee Eyalet Üniversitesi’ne tam burs aldı ve orada iletişim konusunda öğrenim yaptı.

18 yaşında bir güzellik yarışmasını kazandı.

Winfrey on sekiz yaşındayken ‘Miss Black Tennessee Beauty Pageant’(Bayan Siyahi Tennessee güzellik gösterisi)ı kazandı.

Oprah’ın medya kariyeri on yedi yaşında Tennessee Eyalet Üniversitesi’nde öğrenciyken yerel bir radyoda çalışmasıyla başladı.

Winfrey’in büyükannesi Oprah’ın konuşmayı öğrendiğinden beri sahneden inmediğini ifade etmiştir. Gençliğinde mısır koçanlarından yaptığı bebekler ve ailesinin arazisini çevreleyen çitin üzerine konan kargalarla söyleşi yapardı.

Yerel medyada çalışırken hem en genç haber sunucusu hem de Nashville’deki WJZ-TV’nin ilk siyahi kadın haber sunucusuydu.

1976’da altı haberlerini sunmak üzere Baltimore kentinin WJZ-TV’sinde çalışmaya başladı. 14 Ağustos 1978’de yayına başlayan People Are Talking şovuna sunucu olarak işe alındı.

Winfrey, 1983’te Chicago’da çok da izlenmeyen yarım saatlik bir sabah Talk Show’u olan AM Chicago’yu sunmak için işe girdi. Program çok izlenmeye başladı.

İlk kısımı 2 Ocak’ta yayınlandı. Winfrey iş başına geçtikten sonra birkaç ay içinde şov en alt sıradayken birden Chicago’nun en yüksek izlenirlik oranını elde ederek, Donahue’yı geride bıraktı.

Şovun ismi değiştirilerek The Oprah Winfrey Show adı altında 8 Eylül 1986 tarihinden başlayarak ülke çapında tam saat yayını başladı.

En yakın rakibini yerelde geriden bırakan Winfrey ulusal izleyici sayısını da kısa zamanda ikiye katladı. Şovu gündüz yayınlanan şovlar arasında ABD’de bir numaraya oturdu.

TIME dergisi çok kısa bir zamanda yükselen Oprah’ın başarı sırlarını yazdı ve kendisini övdü.

“Beyaz erkeklerin egemen olduğu bir alanda, o cüsseli bir siyahi kadındı. Aslında bir ropörtajcı olarak Phil Donahue’yi yerinden zorlaması mümkün bile değildi. Gazetecilik kabiliyetindeki eksikliğini açıksözlü yaklaşımı, şaka kabiliyeti ve samimi empatisiyle dolduruyordu. Acıklı hikâyelerini anlatmaya gelen konukları sık sık Oprah’ın gözlerini yaşartabiliyorlardı. Buna karşılık da konuklar hiç kimseye anlatmayı akıllarından bile geçirmeyecekleri bazı sırlarını çekinmeden ifşa edebiliyorlardı. Bir bakıma Oprah’ın şovu Grup Terapi Seansı gibi bir talk show haline geldi.” TIME

Oprah Winfrey Show, 25 Mayıs 2011 tarihinde sona erdi.

ABD’de yaklaşık 20 yıldır yayın hayatında olan, Oprah Winfrey’i dünyanın en güçlü ve zengin kadınlarından biri haline getiren ünlü televizyon programı Oprah Winfrey Show yayın hayatını sona erdirdi. Yalnızca ABD’de her hafta 42 milyon kişinin izlediği tahmin edilen ünlü talk-show programı, 145 ülkede de gösterilmiş ve yaklaşık 20 yıldır en çok izlenen sohbet programı olmuştu.

ABD Eski Başkanı Barack Obama’nın başkanlık seçimi kampanyasında büyük desteğiyle dikkatleri üzerine çekmişti.

2013’te Barack Obama tarafından Cumhurbaşkanlığı Madalyası ve Harvard’dan fahri doktoralık derecesi aldı.

3 milyar dolarlık bir servete sahip.

Oprah şimdilerde ‘Harpo Productions’da başkanlık ve CEO, ‘the Oprah Winfrey Network’ şirketinin ise başkanlık, CEO ve CCO görevlerini üstleniyor. Kendisi yardım ve kültür-sanat kuruluşlarına yaptığı büyük bağışlarla da sık sık gündeme geliyor.

Acının ve büyük zorlukların onu nasıl geliştirdiğini, zenginleştirdiğini ve ‘bugünkü Oprah’ olmasında rol oynadığını yazdığı ‘Artık Biliyorum’ kitabında anlattı.

Kararlılığı, zekâsı ve sürekli kendini geliştirmeye çalışması, hep yeni şeyler denemesi ve maço bir dünyada kadın olduğunu hiç unutmadan yürümeye devam etmesiyle Oprah hakikaten dünyanın en önemli kadınlarından biri.
Kategoriler: Başarı, Tarih

Yorumlar (0) Yorum Yap

/